Sapanca'da "Etkili İletişim ve Beden Dili"

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Metin Işık, Sapanca'da "Etkili İletişim ve Beden Dili" konulu seminer verdi.

Sapanca Turizm Derneği ve Sapanca MYO işbirliği ile düzenlenen seminer Sapanca Wellness & Convention otelde gerçekleşti. Seminer açılışında konuşan Dernek Başkanı Berrin Yılmazer, seminere katılımlarında dolayı davetlilere teşekkür etti.

Prof. Dr. Metin Işık ise insan tipleri ve özelliklerini anlattığı konuşmasında, dört insan tipi olduğunu belirtti. Işık, "Bunlardan ilki sıcak kanlı tiplerdir. Bu tipler yüzlerine baktığınızda gülücükler dağıtırlar, hayattan zevk aldıkları her hallerinden bellidir. Diğer bir insan tipi ise öfkeli olanlardır. Bu insanların arka planlarına indiğinizde güçlü olma isteğini görürsünüz. Bunu karşılarındaki insanlara gösterme çabasını vardır. Bu insan tipi ile iletişim kururken dikkatli olunması gerekir. Bir diğer insan tipi ise melankolik olanlardır. Bir olayla karşılaştıklarında bunu geçmişte yaşadıkları başka bir olay ile bağlarlar. Ben bir şey yaptım da başıma bu geldi derler. Son insan tipi ise soğukkanlı olanlardır. Bu insanlar ile iletişim kurmakta zorlanırsınız" dedi.

İletişim ne olduğu hakkında da bilgiler veren Işık, "Senin ne söylemek istediğin değil karşındakinin ne anladığı iletişimdir. Bu çok önemlidir. Ne yaparsak yapalım anlattıklarım sizin anlayacağınız kadardır. Bu sebeple karşımızdaki insanın anlayacağı türde konuşmalıyız. Bunu yapmazsak zaten iletişime geçmemiş oluyoruz" diye konuştu.

Konuşurken tebessüm etmenin önemine de değinene Işık, "Ne iş yaparsanız yapın, hangi konumda olursanız olun yerinde ve zamanında karşımızdaki insanlara tebessüm edeceğiz. Bu şu demek değil, çok ciddi bir kamu kuruluşunda birden gülmeye tebessüm etmeye başlıyoruz. Hayır, yerinde ve zamanında yapılmış bir tebessüm bizlere kapıları aralar" dedi.

Işık, konuşmasının devamında ise etkili İletişim ve Beden Dili hakkında detaylı bilgiler verdi.

17 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?