Taş Medreseli Ülkücüler Akyazı'daydı

12 Eylül öncesi Ülkücü hareket içinde yer alıp, Taş Medrese adını verdikleri cezaevlerinde uzun süre kalan ülkücülerin oluşturduğu Taş Medreseliler Ülkücüleri, Akyazı Ülkü Ocaklarını ziyaret etti

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

12 Eylül öncesi Taş Medrese adını verdikleri cezaevlerinde kalan ülkücülerin oluşturduğu Taş Medreseli Ülkücülerden İlhami Erdoğan (Ozan İlo), Mevri Aydın, Selahattin Yurt, Yener Yurteri ve Naim Yanık'tan oluşan grup, Türkiye genelinde dava uğruna verdikleri şehitleri ve Ülkü Ocaklarını ziyaretleri kapsamında Akyazı'ya da geldiler.

Ziyaretlerinde ilk önce Akyazı Ülkü Ocaklarına uğrayan Taş Medreseli Ülkücüleri'ni, Ülkü Ocakları teşkilat binasında MHP Akyazıİlçe Başkanı Ahmet Birinci, Ülkü Ocakları İl Başkanı Samet Şahin, Akyazı Ülkü Ocağı Başkanı Soyhan Sofuoğlu ve MHP İlçe Yönetim Kurulu üyeleri karşıladı.

Türkiye genelinde 1980 yılı öncesinde davada emeği geçenleri, dava uğruna verdikleri şehitleri ve Ülkü Ocaklarını ziyaret ettiklerini belirten Taş Medreseli Ülkücüler, yaptıkları ziyaretlerde hayatta olan eski dava arkadaşlarını gördüklerinde ve yaşamını yitirmiş dava arkadaşlarını mezarı başında ziyaret ettiklerinde farklı duygular yaşadıklarını dile getirdiler. Açıklamalarında "Cezaevinde kader ortaklığı yaşamış kişilerin yıllar sonra karşılaşması tarif edilemez bir duygu. Düşünün birisi diğerinin sırtındaki atletin kanlarını temizlemiş, birisi diğerinin dizindeki yarayı tedavi etmiş. Kader ortaklığı yaşamış bu insanların birbirini yıllar sonra görmeleri tarif edilemez bir duygu. Onun için gittiğimiz her yerde dava arkadaşlarımızı ve şehitlerimizi muhakkak ziyaret ediyoruz" dediler. Akyazı Ülkü Ocaklarında koyu bir sohbet edildikten sonra Akyazı'nın ilk ve tek siyasi cinayetine kurban giden Halit Çotur mezarı başında ziyaret edildi.

3 Mayıs 1980 tarihinde bir gurup sol görüşlü öğretmen tarafından Yahyalı Caddesi'nde bıçaklanarak öldürülen, Akyazı'nın tek siyasi Cinayeti olarak hafızalarda kalan Halit Çotur'un mezarı başında Kuranı Kerim okundu, dualar edildi.

Halit Çotur, mezarı başında ziyaret edildikten sonra Taş Medreseli Ülkücüler Geyve'ye hareket etti.

HALİT ÇOTUR KİMDİR:

Sakarya'nın Akyazı ilçesinden olup 22 yaşındaydı. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü son sınıfta okuyor ve Çetin Koçoğlu Öğrenci Yurdu'nda kalıyordu. Ailesinin tek erkek çocuğuydu ve yetimdi. Akyazı ÜGD'nin başkanlığını yapıyordu. Olay günü, Akyazı'da bir kahvehanede o gün akşamleyin yapılacak olan 3 Mayıs kutlamaları için hazırlık yaparken, komünist bir öğretmen tarafından dışarı çağrıldı. Kahvehaneden çıktığında, kapının önünde bekleyen yaklaşık onbeş kişilik bir grup komünist militanın saldırısına uğradı ve sırtından aldığı bıçak yaraları sebebiyle ağır yaralandı... Hastaneye kaldırılmak istenirken de yolda şehit düştü. Cenazesi, Akyazı Aile Mezarlığı'na defnedildi.

Haberin Videosu

26 Eylül 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.823 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?