2018'in trafik cezaları belli oldu

Trafik cezaları 2018'de, Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranına göre yüzde 14,47 zamlı olacak.

Resmi Gazete'de 11 Kasım'da yayımlanan "Vergi Usul Kanunu GenelTebliği"nde Maliye Bakanlığınca yeniden değerleme oranının yüzde 14,47 olarakbelirlenmesinin ardından 1 Ocak 2018'den itibaren uygulanacak trafik cezamiktarları da yeniden hesaplandı.

2018'in en düşük ceza, "taşıma sınırı üstünde yolcu alan" sürücülere85 lira olarak kesilecek. En yüksek ceza 17 bin 65 lira ile "geçici tescilbelgesini basmak ve araç sahibine vermek üzere yetkilendirilen gerçek veya özelhukuk tüzel kişilerinden belirlenen usul ve esaslara aykırı hareket edenler" içinuygulanacak.

Ayrıca yetkisi olmadığı halde tescil plakası basanlar ve dağıtanlar11 bin 885 lira ile cezalandırılacak.

"Karayoluna, trafiği tehlikeye sokacak ve trafik işaretleriningörülmelerini engelleyecek şekilde bir şey atan, döken, bırakan, karayolununyapısına, güvenlik tesisleri ile trafik işaretlerine zarar verenlere, bunlarınyerlerini değiştirenlere veya ortadan kaldıranlara" 488 lira para cezasıkesilecek.

Sahte plakaya 5 bin 942 lira ceza

Tescil edilen araçları trafik belgesi ve tescil plakası almadankarayoluna çıkaranlar, 2018'de bin 2 lira ceza ödeyecek.

Ruhsatsız araç kullananlar ile tescil plakasını monte edilmesi gerekenyerin dışında farklı bir yere takanlara 108 lira, yönetmeliğe aykırı plakatakanlara 488 lira ceza verilecek.

Farklı okunmaya ya da okunamamaya neden olacak şekilde tescilplakasında değişiklik yapanlar 488 lira, tescilli aracı plakasız kullananlar 2bin 18 lira ceza ödeyecek.

Aracına sahte plaka takan veya kullanan kişilere verilen 5 bin 191liralık para cezası, 5 bin 942 liraya yükselecek.

Aracını tescil ettirmeden trafiğe çıkaranlar, karayolunda geçicikullanacağı aracı için geçici trafik belgesi ve geçici tescil plakası almayanlarveya bunları başka araçta ve süresi bittiği halde kullananlar 235 lira paracezasına çarptırılacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takograf, taksilerde taksimetrebulundurmayanlar ile bunları kullanmayanlara 488 lira para cezası verilecek. Bucihazları bozuk imal edenlere, bozulmasına neden olanlara ve bozuk durumdakicihazları araçlarında kullananlara 7 bin 623 lira para cezası uygulanacak.

Ehliyetsiz araç kullanan 2 bin 18 lira ceza ödeyecek

Araçlarının muayene süresini geçirenlere 108 lira ceza verilecek.

2018'de muayene istasyonları işletme şartlarına uymaz ya da gerektiğişekilde araçları muayene etmezse ilkinde 8 bin, ikincisinde 13 bin 344 veüçüncüsünde 26 bin 692 lira para cezası ödeyecek.

Sürücü belgesiz araç kullanmanın cezası 2 bin 18 lira olacak, kırmızıışık kuralına uymayanlara 235 lira ceza kesilecek.

Bulundurması zorunlu olduğu halde aracında emniyet kemeribulundurmayan veya kullanmayanlar ile motosiklet, motorlu bisiklet ve elektriklibisikleti kasksız ve gözlüksüz kullananlara 108'er lira ceza verilecek.

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zararverecek şekilde saygısız şekilde sürene, aracından bir şey atana ya da dökene,seyir halinde cep veya araç telefonu ya da benzer haberleşme cihazlarınıkullanana 108 lira para cezası uygulanacak.

Trafik işaret ve levhalarına uymayanlar 108 lira ile cezalandırılacak.

Hususi otomobili 0,50, hususi olmayan otomobilleri 0,20 promilüzerinde alkollü olarak kullanan sürücülere ilkinde bin 2 lira, ikincisinde bin256 lira, üçüncüsünde ve daha fazlasında 2 bin 18 lira para cezasıuygulanacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 5 bin 167 liraceza verilecek.

Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığını veya alkolün kandakimiktarını tespit için gereken teknik cihazları kullanmayı reddeden sürücülere 2bin 869 lira para cezası kesilecek.

Yönetmelikte belirlenen hız sınırlarını yüzde 10'dan yüzde 30'a kadaraşanlara 235 lira, yüzde 30'dan fazla aşanlara 488 lira, radarların yerinibelirleyen ve sürücüyü uyaran cihazları araçlarında kullananlara 2 bin 18 liradan3 bin 42 liraya kadar para cezası verilecek.

Dönüş kurallarına uymayan ve önündeki aracı yeterli takip mesafesindeizlemeyen sürücülere 108'er, yasak alanda sollama yapanlara 235 lira cezakesilecek.

Engelli yerine park eden 216 lira ile cezalandırılacak

Kavşaklara geldiğinde yavaşlamayanlar ve kavşak geçiş önceliğikuralına uymayanlar, otobüs, tramvay ve taksi duraklarında bekleyenler ve yasakalana park edenler 108 lira para cezası ödemek zorunda kalacak.

Engelli park yerlerine aracını park edenlere 216 lira cezauygulanacak. Gerekli makamdan izin almadan yarış ve koşu düzenleyen kişilere 488lira para cezası uygulanacak.

Kesilen para cezasını 15 gün içerisinde ödeyen kişilere yüzde 25indirim yapılacak.

29 Ara 2017 - 12:06 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.785.877 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?