Otokar dijital dönüşüm için düğmeye bastı

Fabrikası Arifiye'de bulunan Otokar, ürün geliştirmeden üretime, satıştan bayi ve tedarik zincirine kadar tüm süreçlerini kusursuzlaştırmak için düğmeye bastı

Türkiye'nin öncü otomotiv ve savunma sanayii şirketi Otokar, 4'üncü sanayi devrimi olarak adlandırılan Endüstri 4.0'a geçiş için çalışmalara başladı.

Türkiye'de sanayileşme ve modernleşme atılımlarının başladığı dönemden günümüze Ar-Ge, mühendislik kabiliyeti, deneyimli ve yetkin insan kaynağı ile 54 yılda birçok ilke imza atan Otokar, 15 ayrı proje ile yeni sanayi devrimine geçiş yapacak.

Arifiye'de ürettiği yenilikçi araçlarla 60'ın üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren, geçtiğimiz yıl teknoloji ihracatına da başlayan Otokar, dijital dönüşüm vizyonunu ortaya koyarken odaklanacağı 4 ana alanı; Müşteriye Dokunan Dijital Kanallar, Dijitalleşmiş Üretim ve Tedarik Zinciri, Analitik Karar & Pazarlama ve Dijital Ürünler & Servisler olarak belirledi. Hayata geçirmeye karar verilen 15 proje, bu 4 ana temaya odaklanıyor. Hayata geçirilecek projelerle Otokar, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyetini de artıracak.

Belirlenen dijital vizyonun uzun soluklu ve önemli bir yolculuk olduğunu belirten Otokar Üretim ve Tedarikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Proje Lideri Ali Rıza Alptekin,

"Otokar olarak kurulduğumuz ilk günden itibaren kendi teknolojimizi geliştirerek ürünlerimizde yerli ve milli kimlik özelliğini koruyarak, topyekûn mükemmellik felsefesi ile hareket ediyoruz. Ar-Ge çalışmaları için gerçekleştirdiğimiz 388 milyon TL'lik yatırımlarla sektörde birçok ilke imza attık.Uluslararası standartlarda yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarıyla ürettiğimiz araçlarımız bugün 5 kıtada 60'ın üzerinde ülkede kullanılıyor. Otokar'ın ve hizmet verdiğimiz sektörün geleceği için hayli önemli olan bu dönüşüm, gelecekte karşılaşacağımız teknolojilere şimdiden hazır olmamızı sağlayacak" dedi.

Dijital dönüşüm çalışmalarıyla şirketteki tüm birimlerin, paydaşların bilgi teknoloji sistemleriyle birbirine bağlanacağını belirten Alptekin şunları kaydetti;

"Yeni teknolojilere de adapte olabilecek dijital dönüşüm projeleri Otokar'ın tüm iş süreçlerini hızlandıracak. En yeni üretim teknolojileri ile birlikte adapte edeceğimiz projeler üretimden tedarikçi veya bayiye kadar tüm paydaşlarımızı akıllı iş platformuna kavuşturacak. 15 proje tamamlandığında üretimde, satış sonrası hizmetlerde yeni bir dönem başlayacak. Müşteriye özel ürün geliştirme süreçlerimizde bize hız katacak dijital dönüşüm çalışmaları ile, tedarik zincirinin bütün aşamalarında önemli sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz. Çağın gerekliliklerini yakından takip eden ve bu konuda alanına öncülük eden Otokar olarak gelecekte başarının anahtarının dijital dönüşüme ayak uyduranların elinde olduğuna inanıyoruz. Dijital dönüşümü yeni üretim segmentlerine girmek kadar önemli ve kritik bir fırsat alanı olarak görüyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde dijital dönüşüm yolculuğunda da öncü olmayı hedefliyoruz." Alptekin dijital dönüşümün uygulamaya alınıp bitirilen bir proje olmadığını, bunun Otokar'ın kültürü haline gelmesini hedeflediklerini, bunun tüm paydaşlarımız tarafından içselleştirilmesi için iç iletişim çalışmaları, söyleşiler ve seminerlere de devam ettiklerini belirtti.

OTOKAR HAKKINDA

Türkiye'de sanayileşme ve modernleşme atılımlarının başladığı dönemde, ülkenin ilk şehirlerarası otobüslerini üretmek üzere 1963 yılında kurulan Otokar, Koç Topluluğu bünyesinde, Sakarya Arifiye'de 552 bin metrekare alan üzerine kurulu fabrikasında 2 bin 297 çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Otokar, kendi teknoloji, tasarım ve uygulamaları ile müşterilerinin ihtiyaçlarına uygun özel çözümler sunmaktadır. Koç Topluluğu bünyesinde yer alan Otokar, ticari araçlarda otobüs, kamyon ve semi treyler; savunma sanayi için çeşitli tiplerde tekerlekli ve paletli zırhlı araçlar ile kule sistemleri tasarlayıp üretmektedir.

07 Ağustos 2017 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

HURDACI - YA SAKARYADA ÇALIŞMAYAN KALMADIKİ HER TARAFINI DİJATALLESEN NEYİNİZE OTOKARDA İMAJMI KALDI Kİİ??? KÖLE İŞÇİLİK...KIZ VERMİYORLAR ÇALIŞANINA..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 11:12
03

Güney - Aynen ben bile bu fabrika nın yüzünden iki kere isimden oldum çoğu arkadaş boyle dir hep torpil ler kaldı yok amcadan yok enisdeteden vs hele bir tanesi vardı imamatif mesunu eline anahtar almamış argede tanitik vasitasiyla kadra .benim gecmisim sanayi motor diploma m var ama yok torpil. Hep palavra yalan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 11:12
02

Yasin - Bunların yüzünden çoğu arkadaşlar işinden oldu 6 ay çalıştır cikar tekrar çağır diğer işi birak aman kadro olacak tekrar çık işi bırak oradagi aykut yaktı çoğu kişiyi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 11:12
01

erdem - Dijitallesin daha cok kazanin sonra isci cikarin buda kazan kazan taktiginin baska yuzu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ağustos 11:12Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?