Ulaşımda büyük pay için yarış başladı!

Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin 31 Ocak'tan itibaren 30 ay süreyle duracak olması otobüs firmalarını harekete geçirdi.

Metro ve VİB'in yanı sıra Ulusoy, Kamil Koç ve Albayrak gibi firmalar 20 bin yolculuk pastadan pay kapmak için rekabete hazırlanıyor.
Tren seferlerinin 31 Ocak itibari ile 30 ay duracak olması otobüs firmalarının iştahını kabarttı.

Evin Metro ve VİB gibi Sakaryalı firmaların yanı sıra Ulusoy, Varan, Kamil Koç gibi dev otobüs şirketleri de İstanbul-Sakarya arasında yolcu taşımak için sıraya girdi. Tren seferlerini iptaliyle oluşan 20 bin yolculuk dev pasta, yeni yılda büyük rekabetin de sinyalini verdi.

SATSO 19. Meslek Komitesi Başkanı Halit Evin, diğer firmaların da pazara ortak olmasının Adapazarı-İstanbul yolcu pazarını böleceğini söyledi. Evin,şunları söyledi:

"Yolcuların yüzde 40'ı otobüsle taşınıyor. Tren seferleri durduğunda bu rakam yüzde 90'a çıkıyor. Yani tren çalışmazken bile yüzde 100 oran yakalanamıyor. Mevcut Pazar büyük bir rekabeti kaldırmaz"

Adapazarı-Haydarpaşa tren seferlerinin 31 Ocak'ta duracak olması otobüs firmalarını hareketlendirdi. Tren yolcusu iştah kabarttı Her gün yaklaşık 20 bin yolcu taşıyan Adapazarı-Haydarpaşa hattının Köseköy-Gebze arasındaki çalışmalar nedeni ile 30 ay çalışmayacak olması otobüs firmalarını hareketlendirdi.

Otobüs firmaları hazır Tren seferlerinin 31 Ocak tarihi itibari ile 30 ay duracak olması otobüs firmalarının iştahını kabarttı.
Adapazarı-İstanbul hattında yaklaşık 20 bin yolcunun taşınması ile ilgili otobüs firmaları arasında büyük rekabet yaşanacak.
Metro ve VİB Turizm'in yanı sıra Ulusoy, Kamil Koç ve Albayrak gibi firmaların da bu hatta çalışmak için düğmeye bastığı öğrenildi.

'Belediyeler otobüs alsın'

Problemin, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi'nin ortak çalışması ile çözüleceğini belirten Evin,sözlerini şöyle sürdürdü

"Kocaeli ve Sakarya Büyükşehir belediyeleri 10'ar tane otobüs alarak bu yola koymalı. Böylece bu yoldaki yolcuların ulaşım sıkıntısı kalmaz. Konu ile ilgili olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne yakın zamanda teklifimizi yapacağız. Kocaeli Ticaret ve Sanayi Odası ile de durumu paylaşacağız" şeklinde konuştu.
Çift katlı 10 otobüs Metro olarak 10 Evin, diğer firmaların da pazara ortak olması ile rekabetin çok üst düzeye çıkacağını belirtti.
Metro'nun fiyat indirimine de gidebileceğini söyleyen Evin, "İhtiyaç olması halinde devreye sokacağımız 10 çift katlı otobüsümüz hazır. Rekabet yaşanırsa, gidiş geliş ücretlerini yarıya çekmeyi düşünüyoruz" dedi.

Vali-Başkan zirvesi Tren yolcularının akıbetiyle ilgili basının konun üzerine gitmesi sonucu Vali Mustafa Büyük olaya el koydu.

Geçtiğimiz günlerde Elmas Otel'in açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile görüşen Vali Büyük, konuyla ilgili bir çalışma yapılmasını önerdi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu da bir formül bulunacağını ve yolcuların mağdur edilmeyeceğini söyledi.
Vali Büyük ve Başkan Toçoğlu'nun önümüzdeki günlerde kurmaylarıyla beraber bir toplantı yaparak yol haritasını çizeceği öğrenildi.
Albayrak Grubu gelebilir Öte yandan Albayraklar Şirketi'nin tren yolunun kapanmasının ardından yolcu taşımacılığı yapabileceği öne sürüldü. Albayrakların otobüslerle yolcuları tren parasına taşıyacağı ve buna yönelik hazırlıkların devam ettiği gelen bilgiler arasında.
Albayrakların İstanbul'a yolcu taşıması halinde rekabetin de iyice kızışması bekleniyor.

Yenihaber

24 Aralık 2011 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?