Kazak öğrencilerden anlamlı kutlama

Sakarya Üniversitesinde eğitim gören Kazakistanlı öğrenciler ülkelerinin Bağımsızlık Günü nedeniyle bir kutlama yaptı

Türkiye Diyanet Vakfı, Sakarya Üniversitesi ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi işbirliği ile yapılan protokol çerçevesinde Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören Kazak Öğrencilerin organize ettikleri "Kazakistan'ın Bağımsızlık Günü Kutlama" Programı, Sakarya Müftülüğü Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen Kutlama Programı'nda, SAÜ İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören Kazak Öğrenciler tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti, çeşitli sunumlar, sinevizyon gösterimi, müzik ve şiir dinletileri icra edildi.

Programda, Sakarya Müftüsü İlyas Serenli, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezayi Küçük ve İl Müftü Yardımcısı Nejdet Arman da birer konuşma yaparak duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

"Sakarya Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Sakarya Şubesi olarak her zaman misafir Kazak Öğrencilerimizin yanındayız" diyerek konuşmasına başlayan Sakarya Müftüsü İlyas Serenli konuşmasında, "Kazak öğrencilerimiz Türkiye Diyanet Vakfı'nın Sakarya Üniversitesi ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi ile yaptığı protokol çerçevesinde 1. ve 2. sınıfları Kazakistan'da, 3. ve 4. sınıflarını SAÜ İlahiyat Fakültesi'nde okumak üzere Türkiye'ye getirilmişlerdir. Yaz döneminde Sakarya Üniversitesi Türkçe Öğretim Merkezi'nde Türkçe öğrenimi görüp belge almalarından sonra İlahiyat Fakültesine intikalleri sağlanmış, öğrenimlerini intibakları sağlanarak burada öğrenim görmeye başlamışlardır. Bu öğrencilerimizle ilgili olarak YÖK'ün onayıyla ayrı bir program yapılmıştır. Programda Kazakistan'da gördükleri dersler esas alınarak burada görecekleri derslerle ilgili ayrı bir program hazırlanmıştır. Programı tamamladıklarında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirerek diploma almaya hak kazanacaklardır. Halen bu kapsamda 36 Kazak öğrencimiz Sakarya'da öğrenim görmektedir. Kız öğrencilerimiz Türkiye Diyanet Vakfı Güllük Öğrenci Yurdu'nda, erkek öğrencilerimiz ise İlim Yayma Cemiyeti Necip fazıl Kısakürek Yurdu'nda kalmaktadırlar" ifadelerine yer verdi.

Zaman zaman duygu yoğunluğunun arttığı farklı bir atmosferde gerçekleşen Programa; Sakarya Müftüsü İlyas Serenli ve Eşi Fatma Serenli ile Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezayi Küçük, İl Müftü Yardımcısı Nejdet Arman, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğrencileri, Müftülük Personeli ve davetliler katıldı.

Programın sonunda Sakarya Müftülüğü tarafından SAÜ İlahiyat Fakültesi'nde öğrenim gören Kazak öğrencilerle birlikte tüm davetlilere yemek ikram edildi.

20 Aralık 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.117.988 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Medyabar.com soruyor? Hayatınızdan memnun musunuz?