Nevzat Tarhan SAÜ'de Said Nursi'yi anlattı..

Dinleyicilerin yoğun ilgi gösterdiği Konferansta, Bediüzzaman'ın hayatını, tezini, getirdiği akılcı yaklaşımları, bilimsel ispat yöntemini nasıl kullandığını incelediğini ifade eden Tarhan, Said Nursi'yle ilgili yazılmamış şeyleri aktarmaya çalıştığını söyledi.

Kültür ve Eğitim Vakfı birlikteliğinde gerçekleştirilen konferansın konuğu, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan idi. "Çağın Vicdanı Bediüzzaman" konulu konferansında, "Onu incelerken keşfedilmemiş bir hazinedebuldum kendimi. Yabancı bir gezegende dolaştığımı hissettim" dedi.

Tarhan,"Bediüzzaman, ruhun bekası, ölüm ötesi hayat gibi insanların anlamaktazorlandığı meseleleri, akılcı, ispatçı ve bilimsel bir biçimde aktarmayı başarmışbir insan. Onca işkenceye, tahrike, tecride rağmen Türkiye'yi terk etmemiş,ağaçların üzerinde, kırlarda, bayırlarda, hapishanelerde eserler vermiş.Eserleri, 50 yıl geçmesine rağmen 50 dile çevrilmiş" şeklinde konuştu

Prof. Dr. Tarhan, Said Nursi'nin, döneminde çok yanlış anlaşıldığını,ciddi bir propaganda kurbanı olduğunu, 18 kez zehirlenmesine rağmen davasındanyılmadığını anlattı.

Said Nursi'nin, varoluş bunalımına giren çağ insanının içinde bulunduğubunalımdan nasıl kurtulacağını ve bunu yaparken nasıl akıl yürütme yöntemlerinikullanabileceğini anlattığını ifade eden Prof. Dr. Tarhan, sözlerine şöyle devametti:

"Onu incelerken keşfedilmemiş bir hazinede buldum kendimi. Yabancı birgezegende dolaştığımı hissettim. Çağ insanını ve sorunlarını ve çıkış yollarını,bilimsel akıl yürütme yöntemlerini nasıl kullandığını farkettim. Mesela,'hiperaktivite'nin bir 'öcü'ye dönüştürüldüğü günümüzde, 'hiperaktif' bir kişilikolarak Bediüzzaman'ın bu yaratılış özelliğini nasıl bir kazanıma dönüştürdüğünüöğreniyoruz. Bediüzzaman Said Nursi'nin, egosunun peşinde koşmak yerine, egosununönüne koyduğu aşkın bir idealin peşinde nasıl kendi benliğini aşabildiğine dairtespitler, yine bu açıdan dikkat çekici.

Said Nursi'nin başlattığı hareketin sadece dini bir hareket olmadığınısöyleyen Prof. Dr. Tarhan, özellikle onun benlik konusuna yaklaşımına ve paralelinde benlik, nefis, irade, akıl ve kalp arasındakurduğu ilişki ve dengeye dair açılımlarına dikkati çektiğini söyledi.

Tarhan, konferansın sonunda dinleyicilerden gelen soruları cevapladı..

30 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.777.183 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?