SAÜ 'Arap gençler okumaya gelsin' diye Riyad'da

Sakarya Üniversitesi 2013Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen 4. Uluslararası Yükseköğretim Fuarı'na dünyanın birçok ülkesinden 436 üniversite ve eğitim kurumu ile birlikte katıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı (YÖK) Başkanı Prof. Dr Gökhan Çetinsaya'nın da bulunduğu fuarda başta ABD, İngiltere olmak üzere dünyanın bi çok yerinden önemli üniversiteler stand açarak Suudi hükümetinin eğitim için tahsis ettiği milyarlarca dolarlık bütçeden pay alabilme yarışına girdi.

Bu yıl Türkiye'den ODTÜ, İstanbul Üniversitesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi gibi birçok üniversite de üst düzey temsilcileri ile fuara katılarak Suudi öğrencileri Türkiye'ye çekmeye çalıştı.

Suudi Arabistan'dan her sene yurt dışında okuyan 148 bin 229 öğrenci, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın burs desteği ile eğitim görürken, Suudi hükümeti eğitim için milyarlarca dolar harcama yapıyor.

Hükümet, Suudi vatandaşları yurtdışında özellikle İngilizce eğitim veren ülkelere göndererek ülkesindeki öğretmen ve vasıflı eleman açığını kapatmaya çalışıyor.

Kral Abdullah ülke bütçesinin yüzde 10'unu sadece yüksek öğretime ayırırken, yüzde 35'ini de eğitim için çalışmalara ayırıyor.

Bu arada Suudi Arabistan hükümetinin, ülkedeki 51 üniversite ile birbirinden gösterişli standlarını açarak ülkesine yabancı öğretmenleri ve öğretim üyelerini çekme yarışına girdiği gözleniyor

Suudi Arabistan'ın milyarlarca dolar harcayarak açtığı yeni üniversitelerinde büyük oranda öğretim üyesi ve öğretmen eksikliği olduğu belirtiliyor. Suudi Arabistan hükümeti son olarak Cidde'de 3.5 milyar dolar harcayarak Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji (KAUST) Üniversitesi'nin açılışını yapmış ve açılışa Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gibi dünyanın birçok ülkesinin devlet başkanı da davet edilmişti.

Büyükelçi Gün: Türkiye'ye ilgi büyük

Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Ahmet Muhtar Gün, Türk üniversitelerinin fuara katılmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye öğrencilerin gelmesinden çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Eğitim alanındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile ülkeler arasındaki köprülerin de güçlendirileceğine inandığını belirten Büyükelçi Gün, YÖK Başkanı Çetinsaya ve ekibine, Büyükelçilik olarak her türlü desteğin verildiğini söyledi. Büyükelçi ayrıca, bu gece Türkiye'nin Riyad Büyükelçiliğinde bu sene ilk kez Riyad Türk Okulundan mezun olan öğrencilere diplomalarının verileceğini ve Türkiye'den fuar için gelen üniversite temsilcileri ile öğrencilerin biraraya getirileceğini bildirdi. Bu geceki resepsiyonda Riyad Türk Okulu'ndan mezun olan öğrenciler üniversite temsilcilerinden, hangi üniversitelere girmeleri gerektiği yönünde tavsiyeler alacak.

Üniversite temsilcileri fuardan memnun

Riyad'daki fuara katılan Türk üniversiteleri temsilcileri de, fuardan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Temsilciler, Suudi Arabistan'ın ağırlıklı olarak İngilizce eğitim veren ABD ve diğer Batı ülkelerini tercih etmelerine rağmen, Türkiye'de eğitim görmek isteyen çok sayıda Suudi Arabistanlı öğrencinin kendilerine müracaat ettiği bilgisini verdi.

tabi tutuyorlar bizi. Bu fuara katılmaktan son derece memnun olduk" dedi.
Sakarya Üniversitesi öğretim görevlisi İsmail Numan Terci ise Sakarya Üniversitesi olarak fuara çok iyi hazırlanarak geldiklerini anlattı.

Terci, bununla beraber Suudi Arabistanlı öğrencilerin ABD ve İngiltere'de İngilizce eğitim görme eğiliminde oldukları için Türk üniversitelerinin daha çok uluslararası ilgi toplamak için İngilizce'ye ağırlık vermesi gerektiğini vurguladı

18 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?