''Bizim santral çevreyi kirletmeyecek' açıklaması

Söğütlü İlçesine Doğalgaz Çevrim Santralı kurmak isteyen Ermet Enerji, bölge halkından gelen tepkiler üzerine İstanbul Teknik Üniversitesine Doğal Gaz Çevrim Santrallerinin ısı artışına sebep olup olmayacağı konusunda araştırma yaptırdi..

Ermet Enerji İstanbul Teknik Üniversitesine Doğal Gaz Çevrim Santrallerinin ısı artışına sebep olup olmayacağı konusun da yaptırdığı bilimsel bir çalışmayla ilgiliraporu medyabar.com'a gönderdi..

Ermet Enerji'den medyabar.com'a gelen açıklamada ''Bilimsel raporun sonuçlarına göreSantralin ısı artışına sebep olmadığı öne sürüldü..

İşte açıklama

İTÜ tarafından, en kötü koşullara göre, çok yüksek çözünürlüklü Akışkanlar Dinamiği prensiplerine dayanan Fluent modeli kullanılarak, 350 sayfadan oluşan "Sakarya Doğal Gaz Kombine Çevirim Santrali Baca Çıkışının Atmosfer Sıcaklığı üzerindeki Etkileri" raporu hazırlanmıştır.

Bu bilimselraporun sonuç bölümü :

"Bu çalışma sonucunda kurulacak olan Doğal Gaz Kombine Çevirim Santralinin bacasından çıkacak olan sıcaklığın atmosfere hiçbir etkisinin olmayacağı bulunmuştur. Hatırlatılmalıdır ki, yukarıda sunulan sonuçlar en kötü koşullar için hesaplanmıştır. Eğer normal koşullar hesaplanırsa sonuçlar Şekil 7 ve 8'de olduğu gibi ortaya çıkmıştır. Bu şekillerden de anlaşılacağı üzere, baca gazı sıcaklık farkı nedeniyle tamamen z-ekseninde yükselme hareketleri gösterecek ve yatayda etkisi sıfırlanacaktır. Bu sonuçlarda baca gazının son derece hızlı bir şekilde atmosfer sıcaklığı ile eşitleneceği, dolasıyla mikro-klima değişikliğine sebep olacak herhangi bir ortam oluşturmayacağını ispat etmektedir (Normal koşullar altındaki sonuçlar Ek-3'te verilmiştir). Ortam havasında herhangi bir değişiklik yapmayacağı için, herhangi bir çevresel, ekonomik, sosyal etkiden sözetmekte imkansız olmaktadır."

21 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?