Hastane yeri baskıyla alındı!

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu, iftar için geldiği ilimizde Medyabar Yazarı Necdet Başoğlu'nun gündeme ilişkin sorularını yanıtlarken çarpıcı açıklamalarda bulundu

Necdet Başoğlu yazıyor..

Sakarya Orman Mühendisleri Odası'nın iftar daveti için ilimize gelen Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu ile çok önemli
görüşme gerçekleştirdik..

Genel Müdür Mustafa Kurtulmuşlu Sakarya'ya yabancı olmadığını , hatta bazı akrabalarının burada yaşadığını dile getirerek..
"Sakarya sık sık gelip gittiğim özel önem verdiğim illerin başında geliyor" dedi..

Bu arada Orman Genel Müdürü'nün bir özelliğini öğreniyoruz yakınlarından. Dünya'da eşi benzerinin az bulunduğu bir özelliği var.. Genel Müdür Kurtulmuşlu, Orman yangılarını bilen, yangın uzmanı aynı zamanda.. Dünya'da eşi benzerinin çok az olduğu özelliklere sahip..

Türkiye çapında hemen her yıl 500 milyon ağaç dikildiğini dile getiren Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu;
" 80 ila 100 bin ağaçlandırma yapılırken, biz bu rakamı zamanla önce 400 bin'e daha sonraları 500 milyona kadar çıkarttık. Bakanlığımıza bağlı 2 genel müdürlük vardı. Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü diye.. Ama artık, bu iki genel müdürlük yeni oluşumla tek bakanlığa, yanı Orman Genel Müdürlük çatısı altında toplanmıştır." dedi.

Genel Müdür Kurtulmuşlu:
Orman Genel Müdürlüğü'nün üç önemli görevi vardır" diyerek sürdürdüğü konuşmasında..;

"Ormanları koruma, Ormanları iyileştirmek ve geliştirmek ve bu kaynaklardan gelir elde etmektir.Daha önceden bize taşeronluk yapan Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü bizim yerlerimizde bizim için fidan üretimi yapardı" dedi..

Kurtulmuşlu iki Genel müdürlüğün tek bir genel müdürlükte toplanmasının işleri de hızlandırdığı ve daha iyi hizmet etme imkanı bulduklarını dile getirerek..

"Allah nasip ederse hedefimiz , 2015 yılında 2.5 milyar dikili fidan hedefine ulaşmaktır. Evet 4 yılda biz bu rakamı rahat rahat bulacağımıza inanıyoruz. " dedi..

Fidan dikme, ülkeyi ormanlaştırmada Dünya'da ilk üç de yer aldıklarını da dile getiren Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu,

"Çin, Hindistan ve Arjantin de daha çok dikim yapılıyor. Avrupa'daise fidan dikecek yer yok gibi. Biz görev geldiğimizde ormanlarımızı % 52 iyileştirdik. Hedefimiz Türkiye'deki verimli ormanların sayısını %75'e kadar çıkarabilmektir. Geri kalan zaten taşlık ve kayalık bölge olduğundan bu rakam aynı şekilde kalır Daha önceki genel müdürlük döneminde kapatılan 28 fidanlığa , yeni müdürler ataması yapılarak yeniden faaliyete geçmesini sağlayacağız. Amacımız yetiştirdiğimiz bu fidanları, okullara, hastanelere, askeriyeye, camilere ve herkesime vererek, ağaç dikme alışkanlığını kazandırmaktır" dedi.

700 Personel alımı
yapılacak..

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu konuşmasının arasında da bir müjde vererek..
Türkiye çapında 700 civarında personel alımı yapılacağını dile getirdi.

Maliye Bakanlığı'na yazı yazıldığını, sonucun hafta içinde beklendiğini dile getiren Orman Genel Müdürü Kurtulmuşlu;

"300 Orman Mühendisi, 300 Orman Muhafaza elemanı, 100 çeşitli dallarda uzmanlaşmış elaman alınarak, istihdam edilecek.Bu personel alımının gerçekleşmesi halinde ise, hedeflerimizi tutturmamak için hiçbir neden kalmayacaktır" dedi..

Sakaryaçokproblemli !!

Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu Sakarya'nın sorunlu bir bölge olduğunu da dile getirerek,

"Şu anda Sakarya'da mülkiyet problemi var. Hala ormandan açma yapılmış, 30 bin hektar fındık arazisi var. Yaylalar problemi var. Adam gelmiş ormanı açmış binayı kondurmuş, etrafını çevirmiş ve sahiplenmiş.. Böyle birçok sorunlu bölge var." dedi..

İçinin kan ağladığını dile getiren Genel Müdür Mustafa Kurtulmuşlu,

"Türkiye'nin bir çok yerinde olduğu gibi Sakarya'da araziler yanlış kullanılıyor.Sakarya'nın en verimli arazileri üzerine fabrikalar kuruyoruz. Yerleşim yapıyoruz. Halbuki deprem bölgesindeyiz. Ova yerine taşlık ve dağlık alana şehri kurmuş olsaydık daha iyi olmaz mıydı? Şehirlerin düz ovada değil, yamaçlarda kurulması gerekirdi. " dedi..

Vatandaşların çözüme yanaşmadığınıdile getiren Genel Müdür Kurtulmuşlu:

"Vatandaş bizim iyi niyetimizi suistimal ediyor.. Cezai müeyyide uygulamayınca kendisine yeni alanlar açıyor.. Ormanı kırıyor. Bu yakışık almıyor.. Bu konuda arkadaşlara talimat verdik. İnfaz yapmayın diye. Ama vatandaş bu iyi niyeti görmezden gelerek yeni yeni alanlar açarak, ormanları katlediyor."

Ülke çapında 100 binden fazla orman arazisi üzerine ev yapıldığını dile getiren Kurtulmuşlu;

"Kadastro geçince, birçok vatandaşın, orman arazisi üzerine ev yaptığı gözlendi. Biz istesek, tüm fındık bahçelerindeki fındıkları söker, onların yerine çam ve meşe ağaçları dikebiliriz. Ama bu konuda biraz daha müsamaha gösteriyoruz.Devlet şevkati gösteriyoruz. Devlet kuralı , kanunu koyar.. arkasından uygular.. Ancak biz ekmeğinibu yoldan temin eden insanlarımıza anlayışlı olarak sorunları çözmeye çalışıyoruz" dedi..

Orman Bölge'nin arazisi için
Siyasi çözüm şart..!

Evet Sakarya'nın en önemli sorunu. Haliyle 400 yataklı bölge hastanesinin durumu.
Bildiğiniz gibi bu bölgedeki yatak sayısının artırılması, yeni yatırımların yapılması, hatta Doğum evi'nin de bu bölgeye konuşlanması için, Orman Bölge Müdürlüğü'nün başka bir alana kaydırılması gerekiyordu..
Bu konuyla ilgili olarak da Orman Genel MüdürüSayın Mustafa Kurtulmuşlu ile görüşerek fikirlerini aldık..

Kurumsal manada , her şey Devlet için yapılmalı.. Şimdi burada Askeri birliğe, okula, sağlığa gereken önem tabii ki verilmeli diyenOrman Genel Müdürü Kurtulmuşlu:

"Bu bölgeye komple hastane olarak inşa etmek, Orman teşkilatının işi değil. Herkes kendi görevini yapmalı. Benim görevim hastane yapmak değil tabii ki.. Hastaneye yer bulmak da benimgörevim değil. Benim görevim yeni orman alanları oluşturmak, daha fazla ağaç dikmek. Ülkeyi yeşillendirmek. Onun yanında Orman Genel müdürlüğü çalışanının haklarını korumak" dedi..

Genel Müdür Kurtulmuşlu
Türkiye'nin her yerinde böyle sorunlarla karşılaşıyoruz. Aynı sorun Kocaeli' de Düzce'de Bolu'da da yaşıyoruz. Maalesef diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü..

"Orman Bölgeyi bize verin diyorlar.. İyi de neden vereyim ki..?Yıllarca burayı orman teşkilatıalmış, muhafaza etmiş.. Burası bizim teşkilatımızın değil de bir belediyenin, milli Emlak' ın ya da hazinenin olsaydı, acaba bu güzellikler kalır mıydı? Yani biz bu bölgeleri korumakla hata mı yaptık? Evet burada dağınıklık söz konusu.. ama burayı park haline getirebiliriz. Daha derli toplu yapmamız mümkün..Ama yok.. Buraya binalar dikeceğiz. Bizim yeşil bölgeye ihtiyacımız yok derseniz.. O ayrı. Nimetleri de külfetleri de beraber paylaşmalıyız. Yani nimete geldi mi bize pay yok. Külfete geldi mi var .." dedi..

Genel Müdür, tabii ki hastane önemlidir, ama bunun yanında orman da önemli, yeşillik de önemlidir diyerek konuşmasını sürdürdü..

"Zaman zaman, Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü'nü başka bir ile mi taşıyalım diye düşünüyoruz..!Ben bu bölge için gerek Sağlık Bakanlığı, gerekse tüm siyasilerle görüşürüm.Türkiye' nin 81 vilayetinde buna benzer talepler var. Maalesef şu acı gerçeği söylemek durumundayım, Türkiye'de Ormancılar kadar , Devletin mülküne sahip çıkan başka bir kurum yok. Bugün biz dağın tepesinde bir karış yer için vatandaşla yaka paça oluyoruz.Biz silahlı mücadeleye girecek teşkilatın mensubuyuz. Türkiye'de Çevre ve Orman en az sağılık kadar önemli. Turizmci gelir yer ister, üniversite gelir yer ister, peki biz kime ne vereceğiz.. ?" dedi..

Hastane yeri baskıyla alındı..!

Görevlerinin Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının maddi manevi haklarını korumak olduğunu dile getiren Genel Müdür,
" Geçmişte ben yetkili değildim. ama mevcut hastane yapılan yer biraz baskıyla alındı. Bu etik bir davranış değildi. Demokratik toplumda herkes eşit olmalı. Yani birileri çıkıp da" Siz önemsiz insanlarsınız çıkın buradan^" demek çık değildir. Bu uğurda çalışan insanların emeğini hiçe saymak da doğru değildir "dedi.

Medeni toplumda herkes eşittir

Genel Müdür Mustafa Kurtulmuşlu geçmişte lojmandan çıkarılan ve Camili ,Karaman bölgesinde kendilerine lojman verilen Orman Bölge çalışanları için de

"69 Arkadaşımız çalışma yerlerinden alınarak, uzak bir bölgeye taşınmak zorunda bırakıldılar. Medeni toplumda yaşamak herkesin hakkıdır. Bu konuda yerlerinden olan arkadaşlarımız yapılan haksızlığı hazmetmiş değiller." dedi.

Hastane yeri için alternatifler..

Son olarak Orman Genel Müdürü Mustafa Kurtulmuşlu hastane yerinin elde edilebilmesi için kendilerine ait olan Orman Bölge Müdürlüğü arazisi için şunları söyledi..

"Burası Hastane için olmazsa olmaz deniliyorsa, Verirler parasını alırlar, Ya da Arazi takası yapılabilir, Olmadı İstimlak edilir, Daha olmadı.. Bir yer tespiti yapılır. TOKİ ile anlaşılır. Oraya sahip olunan tüm şartlar, sosyal tesislerimizle birlikte yapılırsa o şekilde de yerin verilmesi söz konusu olabilir. Onun dışında başka yere gidin de nereye giderseniz gidin diye bir düşünce olmaz.. Biz de Devlet'in kurumuyuz.. Bizim yerimizin ihtiyaca binaen alınmak istemesi için gerekli şartlar konuşulur o şekilde biz de elimizden geleni yaparız. Ama bunun dışında bizim boynu bükük, çaresiz bir şekilde Orman Bölge Müdürlüğü arazisini terk etmemiz söz konu solamaz..Demokratik bir ülkede yaşıyoruz. Her şey konuşarak, karşılıklı fikir alışverişler yapılarak çözümlenebilir" dedi..

Evet.
Sayın Genel Müdür ile oldukça yoğun ve geniş kapsamlı bir görüşme yaptık..
Konuyu bu kadar uzatmaktaki amacım..
Genel Müdür Mustafa Kurtulmuşlu' nun hakkında her şeyin bilinmesi.. Hastane yerinin devri ile ilgili görüşlerinin bilinmesi idi.
Umarım,
Sakaryalı vekillerimiz

Sakaryalı yöneticilerimiz
Laf üretmek yerine..
Bir an önce çözüm bulmak için Genel Müdür veya İlgili Bakan ile görüşerek, bu işin daha fazla
Sürüm cemede kalmasını önlerler..

22 Ağu 2011 - 10:54 - Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.473.438 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Olağanüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da kongre yapılsın mı?