İstanbul'un eski adlarından biri Sakarya idi...

Evliya Çelebi seyahatnamesinde İstanbul'un diğer milletler tarafından nasıl isimlendirildiği bölümünde Sakarya ile ilgili yer alan ilginç bilgi dikkat çekiyor.

17.yüzyılaışık tutan meşhur Seyahatnamenin yazarı Evliya Çelebi'nin, ölümsüz eserinde "Her Dilde İstanbul'un Adı" bölümünde Sakarya ile ilgili aktardığı bilgi hayli dikkat çekiyor.

Evliya Çelebi, Latin dilinde İskender'e atıfta bulunarak İstanbul'a Aleksandre dendiğini aktarırken, Yahudi dilinde ise Vezendone dediğini kaydediyor.

Frenklerin İstanbul'a Yağfuriye ve Konstantiniyye dediklerini yazan Evliya Çelebi, "Ruslar İstanbul'a Tekfuriye derler. Rum dilinde Granduye, Macarca'da Vizenduvar, Lehçe'de Kanatorya, İsveç dilinde Harakliyan, Felemenk dilinde İstefenya, Portekiz dilinde Kostiye, Arap dilindeKonstantiniyye-i Kübra deniyor" diye yazıyor.

İstanbul'un Fars dilinde Kayser-i Zemin, Hintçe'de Taht-ı Rum olarak anıldığını aktaran Evliya Çelebi, Tatar dilinde ise İstanbul'un Sakarya olarak söylendiğini aktarıyor.

1600'lü yıllarda başladığı 51 yıllık yolculuğunu Seyahatnamesinde yazan Evliya Çelebi'nin aktardığı bilgiler, bugün yaşadığımız coğrafyanın en önemli tarihsel verilerinden biri olarak kabul ediliyor. Evliya Çelebi'nin İstanbul'un Tatar dilinde Sakarya olarak söylendiğini aktarması da, Sakarya isminin ortaya çıkması açısından önemli bir tarihi bilgi olarak kabul ediliyor.
ADAYORUM.COM

10 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet Devran - Şehrimizin öneminin şimdikiler hiç farkında değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 11:15


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?