Bebeğinize rota virüsü aşısı yaptırdınız mı?

Doktorlar her yıl milyonlarca çocuğu etkileyen rota virüsü, ishalin ortaya çıkmasındaki en büyük etken olduğuna dikkat çekti..

Çocuk Uzmanı Doktor Ahmet İmadettin, rota virüsü denilen virüs tipinin, özellikle 6 ay ile 2 yaş arasındaki bebekleri etkileyen, bazen yeni doğum döneminde de rastlanan akut gastroenterit yani mide ve bağırsakların iltihaplanmasına neden olan bir virüs olduğunu belirterek, "Rota virüs, mikrop bulaşmış su veya kontamine gıdalarla, virüsü taşıyan eller yoluyla bulaşmaktadır. Özellikle tuvaletten sonra ve yemekten önce ellerin yıkanmaması ile bu virüsün kolaylıkla yayıldığını belirtmektedir. Ayrıca kreş, bakım evleri, anaokulları gibi çocukların bebek yaşta gittikleri mekanlarda görülebildiğinin de altını çizmektedir. Rota virüs oyuncaklarda da uzun süre canlı kalabilmektedir. Aile içi yayılımı sıktır" dedi.

Rota virüün ağız yoluyla vücuda girdiğini vurgulayan Dr. Arıkan, "Yaklaşık 2 gün kuluçka dönemi vardır. Bu kuluçka döneminin ardından belirtiler kendini gösterir.Özellikle kış aylarında çok daha sık görülür. Rota virüs enfeksiyonları genellikle bulantı, kusma, karın ağrısı, ateşle başlar ve ishalle devam eder. Bazen direkt olarak ishalle de başlayabilir. Özellikle süt çocuklarında kusma ve ishalin neden olduğu Dehidratasyon (sıvı kaybı) gelişebilir. Örneğin, diş çıkarma döneminde olduğu gibi bağışıklık sistemi yetersiz olan, rota virüs aşısı olmayan hastalarda daha uzun ve daha ağır seyredebilir" diye konuştu.

ROTA VİRÜS HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASILDIR?
Tedavinin başlıca amacı kusma ve ishale bağlı olarak ortaya çıkabilecek dehidratasyonun (sıvı kaybının) önlenmesi olduğunu belirten Dr. Arıkan, "Bebeğin beslenmesi devam ettirilmelidir. Sık sık, azar azar beslenme yapılmalıdır. Az yağlı veya yağsız gıdalar tercih edilmelidir. Anne sütü var ise kesilmemelidir. İçerdiği şekerden dolayı ishali ve sıvı kaybını arttıracağından dolayı meyve suyu verilmemelidir. Ağır vakalar gerekirse hastaneye yatırılabilir, serum takviyesi yapılabilir" dedi.

ROTA VİRÜSÜ ENFEKSİYONUNDAN KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Dr. Ahmet İmadettin Arıkan, öncelikle el temizliği, suyun kaynatılması gibi temel hijyen önlemlerinin bulaşmayı minimuma indirdiğini, yemekten önce ve yemekten sonra, tuvaletten sonra el yıkamanın alışkanlık haline getirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "En önemlisi de kesinlikle rota virüs aşısı yaptırılmalıdır. Rota virüs aşısı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek rota virüs enfeksiyonuna karşı koruma sağlar. Aşı 2 ila 6 aylık bebeklere 2 ay arayla 2 doz olarak ağız yoluyla uygulanmaktadır. Aşının yan etkisi fazla bildirilmemiştir" şeklinde konuştu.

İHA

24 Nisan 2013 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?