Whatsapp olayında Tellioğlu cephesinden açıklama

Arifiye İlçe Milli Eğitim Müdürü iken, eğitim camiasını sarsan Whatsapp tartışmasıyla gündeme gelen ve sonra sınıf öğretmeni yapılan Nuri Tellioğlu'nun avukatı açıklama yaptı

Nuri Tellioğlu'nun avukatı İbrahim Adıyaman tarafından basın kuruluşlarına gönderilen açıklama şu şekilde:

21/11/2018 tarihinde, müvekkil Nuri TELLİOĞLU'nun tarafı olduğu atama işleminin iptali davasının kesin neticesi üzerine, kesinleşen kararın kamuoyunu ve özellikle kamu görevlilerini yakından ilgilendirmesi nedeniyle kamuoyunu aydınlatmaya yönelik önce Hürriyet Gazetesi ve hürriyet.com.tr haber portalında haber yapılmış, daha sonra bu haber başta Sakarya olmak üzere tüm ülke sathında ilgiyle takip edilmiştir.

Belirtmek isterim ki, ulusal basında hukuki yerel basında yerel dinamikler yönüyle yorumlanarak paylaşılan haber içerikleri kasıtlı olup olmadığını bilemediğimiz şekilde çarpıtılmakta, kesinlikle gerçeği yansıtmayan, varsayım ve karalamaya teksif edilen bir üslup ile yorumlanmaktadır. Müvekkilin kişilik haklarına bir saldırı vaki olduğu gibi, yüz binlerce kamu personelini, kendilerini ilgilendiren önemli bir konuda yanlış yönlendirmekte ve tedirginliğe sevk etmektedir. Daha fazla bilgi kirliliğine sebebiyet vermeden, başta kamu çalışanları olmak üzere kamuoyuna açıklama yapmak zorunluluğu doğmuştur.

Özellikle Sakarya'da yayın yapan bir takım haber portalında bahsedildiği gibi, MÜVEKKİL BİR WHATSAPP GRUBUNDA ÇEŞİTLİ KİŞİLERE HAKARET ETTİĞİ GEREKÇESİYLE SORUŞTURULMUŞ VE TECZİYE EDİLMİŞ DEĞİLDİR.

Müvekkilin de dâhil edildiği bir WhatsApp grubunda çeşitli kişi ve kurumlara hakaret edildiği iddiasıyla yapılan bir haber nedeniyle, grup üyesi eğitimciler hakkında idari soruşturma başlatılmıştır.

Soruşturma aşamasında müvekkil önce açığa alınmış, sonra müfettişlerin "görevine başka bir ilçede devam etmesi" ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "eğitim uzmanı kadrosuna alınması" kanaat ve mütalaalarına rağmen 657 Sayılı Kanun kapsamında Geyve İlçesi'ne sınıf öğretmeni olarak atanmıştır. 1. İdare Mahkemesi'nde görülen davanın konusu adı geçen kararnamenin iptali istemine ilişkindir.

Soruşturma kapsamında müfettişlerce hazırlanan ön rapor ve raporlarda "WhatsApp paylaşımlarının montaj olabileceğine dair gözle görülür ciddi emareler bulunduğu" yönünde kanaat bildirilmiştir. (EK-1: Soruşturma Raporu ilgili bölüm)

İdari soruşturmanın yanı sıra, Sakarya Eğitim Bir Sen Şubesi, Şube Başkanı ve diğer bazı kişilerin Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları şikâyet ve suç duyuruları üzerine adli soruşturma da başlatılmıştır. 2016/25955 Sor. sayılı soruşturma dosyasında WhatsApp içeriklerine ilişkin montajın söz konusu olup olmadığını tespiti için Cumhuriyet Savcısınca aldırılan 02/07/2018 tarihli bilirkişi raporunda, basına yansıyan, Outlook hesabı üzerinden çeşitli kamu kurumu mail adreslerine gönderilen ve süreci başlatan müphem whatsapp görüşme kayıtlarının "MONTAJ" olduğu açık ve kesin bir şekilde tespit edilmiştir. Ayrıca aynı bilirkişi raporunda,WhatsApp görselleriyle çeşitli kurumlara servis edilen "Word" dosyalarının "ARHEM" kullanıcı adlı bir bilgisayarda oluşturulduğu tespitinde bulunulmuştur. Soruşturmanın gizliliği ilkesi gereği bu hususta başkaca bir açıklamada bulunmayacağımızı belirtir; adli soruşturma kapsamında müvekkil hakkında şu ana kadar takipsizlik kararı verilmediğini ve kamu davası açılmadığını da belirtmek isteriz.(EK-2: Bilirkişi Raporu sonuç bölümü)

Adli soruşturmada bilirkişi marifetiyle yapılan iş bu tespit, hem idari soruşturmanın sonuç raporunda hem de Sakarya 1. İdare Mahkemesi nezdinde görülen atama kararnamesinin iptali davasının gerekçeli kararında da kabul edilmiştir.

Sakarya 1. İdare Mahkemesi 2018/787 E. 2018/443 K. sayılı kararında, söz konusu WhatsApp içerikleri doğrulanamasa da, gruptaki diğer üyelerin amiri konumunda bulunduğu, gruba dâhil edilmeyen eğitim camiasının diğer mensuplarında ayrımcılık hissi uyandıracağını kabul etmiş ve müvekkilin DMK. 10. Maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle atama işlemini hukuka uygun bulmuştur. (EK-3: Yerel Mahkemenin gerekçeli kararı) Bu karar ise İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Davalar Dairesince onanmıştır.

Müvekkil, içeriğinin montaj ve oynamalarla dolu olduğu bilirkişi raporuyla tespit edilen ve bir takım medya organı tarafından davanın reddine dair verilen kararın gerekçesi olarak gösterilen "montaj" WhatsApp görüşme içerikleri nedeniyle değil, amir konumunda bir memur olarak, böyle bir WhatsApp grubuna dâhil edildiği halde, söz konusu gruba üye olduğu ve bu durumun diğer personel nezdince ayrımcılık hissi yaratacağı yönündeki bizce hatalı kabulüdür.
Bir sosyal medya platformu olmadığı herkesçe bilinen "WhatsApp" uygulamasında oluşturulan ve eğitimcilerden oluşan bir "WhatsApp grubuna dâhil olmak" ve "grubu lağv etmemek" gerekçesiyle davanın reddedilmesi ve kararın kesin olarak onanması, yurt genelinde benzer konum ve durumda olan amir statüsündeki memurları yakinen ilgilendirmektedir. Hürriyet Gazetesi ve diğer ulusal gazetelerde paylaşılan haberlerin anlatmak istediği, konunun emsal teşkil edip etmeyeceği üzerinedir.

Her ne kadar yerel mahkemece verilen karar İstanbul Bölge İdare Mahkemesince kesin olarak verilmiş ve yargı yolu kapanmış olsa da, mahkemelerin kararları her zaman için Anayasa Mahkemesi'nin denetimine açıktır. Sakarya 1. İdare Mahkemesi, aynı idari soruşturma kapsamında olan birçok ismin, WhatsApp grubunda çeşitli kişilere hakaret edildiği iddiası nedeniyle çarptırıldıkları disiplin cezalarının iptali için açtıkları davalarda, "WhatsApp içeriklerinin doğrulanamadığı ve davalı idarenin bu yöndeki iddialarını somut delillerle ispat edemediği" gerekçesi ve "WhatsApp grubuna üye olmanın tek başına suç teşkil etmediği" yorumuyla iptal etmiştir. (EK-4: Sakarya 1. İdare Mahkemesi'nin 2018/240 E-2018/771 K. sayılı kararı)

Bu ve sair sebeplerle, yargılama esnasında AİHM ve Anayasamızca kabul edilen iletişim özgürlüğü ve adil yargılanma hakkının ihlal edildiği kanaatinde olduğumuzdan, basına konu kararı Bireysel Başvuru yolu ile Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacağımızı tekrar etmek isteriz.
Müvekkil idareten tecziyesi ve yargının bu işlemi onama gerekçesi, basına yansıyan montaj olduğu tespit edilen WhatsApp içerikleri değil, amir vasfı nedeniyle böyle bir grupta yer almasıdır. Aksi yorum ile konuyu çarpıtmaya ve müvekkilin kişilik haklarına saldırmaya devam eden kişi ve kişilere karşı yasal yollara başvuracağımızı, tüm kamuoyuna bildirmek isteriz.

Nuri TELLİOĞLU Vekili,
Av. İbrahim ADIYAMAN

26 Kas 2018 - 10:45 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.445.151 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

08

Mehmet Yıldız - İlahi adalet er geç tecelli edecektir, Tellioğlu sabır, bu da senin sınavın olsa gerek. Ama şunu hiç unutma dostum, birlikte yürüdüğün kişilere çok dikkat edeceksin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
07

Ilahi adalet - Bu washapp kumpasi BUZDAĞINİN gorunem kısmi benim bildiğim TELLIOGLU asla bu haksizlik karsisinda sindirilemez korkutulamaz elindeki belgeleri ortaliga saçılirsa arhem ulke gundemine oturur bazi siyasi ve sendikacilar ile burokratlar valizlerini toplarlar emin olun atmiyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
06

Akyazılı - Açıklamada dikkatümi çeken bir şey var. Whatsapp görüşmelerinin hazırlandıpı bilgisayar ARHEM diyor sayın avukat. Acaba olay balk yerlere mi gidiyor. Merakla bekliyorız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
05

Arifiyeli - Madem herşeyi iyi bilen basın haberci kardeş neden yanlış lanse ediyor olayı?? madem ortada bir karalama var devlet büyükleri neden olaya el atmıyor ??insanların hakkı yeniyor . adaleti sağlayamayacaksanız neden o koltuklardasınız?? Bir soruştursanız daha ne yolsuzlukları çıkacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
04

Bosnak - Sayin Mengen söz hakkı doğdu size yeni köşe yazınızı bekleriz veya istifanızı... :):):)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
03

Montajcı - adam montajını yapar kardeşim ağababaları var ankarada daire baskanından başlıyor savcılıkta kaç deste dosyası var inanamazsınız yani çarparsa Allah çarpacak. Yüzsüz hala yorumlarda bir kurus yolsuzluğum yok diyor erenlerdede aynı naneleri yemis ama Arifiye de zıplayamadı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
02

Kamuran - Bu belge satışı yapan ......... arifiyedeki işbirlikçileri kim acaba bizim müdür cemali geçende o eski hem müdürü ile dolaşırken gördüm serdivanda sendika secimlerine gelmisti

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45
01

kara - ee hani bu insanlar küfürler savurduğu için görevden alınmıştı. birileri algı operasyonu yapıyor demekki. hem ne saçma müdür olan insanların sosyal yaşantısı olamaz mı? özel dostları olamaz mı? çok saçma bi karar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:45Anket Virüste vaka sayısının azalması için Sakarya'ya giriş ve çıkışlar kısıtlama getirilsin mi?