Vali Büyük'ten Turizm Haftası mesajı

Vali Mustafa Büyük, Turizm Haftası sebebiyle yayınladığı mesajda ilimizdeki turizm yatırımları ve faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi

TURİZM HAFTASI KUTLAMA MESAJI

Toplumumuzda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak ve vatandaşlarımızın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacıyla, her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında çeşitli etkinlikler düzenlenerek "Turizm Haftası" kutlanmaktadır.
Ülkemizde hızla gelişen turizm sektöründen ilimizin de yeteri kadar pay alabilmesi, Turizm alanında hak ettiği noktaya gelebilmesi için yoğun bir gayret içerisindeyiz.

İlimiz metropol kentlerimizin önemli bir kavşak noktasındadır. Denizi, akarsuları, büyüklü-küçüklü gölleri, yaylaları, vadileri ve ormanları ile gerçek anlamda bir cennettir. Bu nedenle İlimizde kültür ve deniz turizm ile birlikte alternatif doğa turizmi ve doğa sporları için zengin imkânlar mevcuttur. İlimizin mevcut zengin turizm potansiyeline göre konaklayan yerli ve yabancı turist sayısının yeterli sayıya ulaştığı söylenemez. Bu konuda tanıtım ve yatırıma teşvik çalışmalarımız devam etmektedir. Sakarya'da Kültür ve Turizm Bakanlığından işletme ve yatırım belgeli 3'ü beş yıldızlı olmak üzere, 18 turistik otel bulunmaktadır. Bu otellerin yatak kapasitesi 3.129'dur. 2012 yılında ilimizi 100 bin yerli olmak üzere 12.175 yabancı turist ziyaret etmiştir. Ayrıca, 17 adet A grubu, 6 adet C grubu, toplam 23 seyahat acentesi bulunmaktadır.

Yönetim Kurulu Başkanı olduğum dönemde Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından ajansa bağlı illerin "Marka Kent Stratejik Planı" hazırlanmış olup, çalışmalarımız bu plan dahilinde yürütülmektedir. Ayrıca; "Sakarya Kültür ve Turizm Konseyi" tarafından Kasım 2012 ayı içinde 15 Körfez ve İslam Ülkesi (Kuveyt, Katar, Ürdün, Tunus, Sudan, Libya, Umman, Mısır, Filistin, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Fas, Somali, Lübnan, Suudi Arabistan) Büyükelçilerini İlimize davet etmiş, düzenlenen Sakarya'yı Tanıtım Gezisinde; Sapanca, Akyazı, Taraklı, Karasu ve Geyve yörelerinde yapılan gezi ve incelemelerde, Büyükelçilerin yörenin gerek turizm (doğal güzelliklerinden, deniz, göl, nehir, yayla) gerekse ticaret ve sanayi alanlarına yatırım için, çok uygun bulduklarını, özellikle Sapanca'yı çok beğendiklerini, turizm amaçlı yatırım yapacaklarını dile getirmişler ve ilimizden çok olumlu izlenimlerle ayrılmışlardır. Akyazı İlçemizde Dubailer tarafından 200 milyon dolarlık turizm amaçlı (otel, tatil köyü, termal, golf sahası vs.) yatırım çalışmaları devam etmektedir.

Yine, Marmara'nın yeni turizm merkezi haline gelen Sapanca İlçemizde özellikle Yanık ve Mahmudiye'de turizm tesis alanı, yatırım teşvikten 5 yıldızlı oteller yapılması için ihdas edilmiştir. Ayrıca Kırkpınar'da yatırım teşvikten başka bir yer de daha turizm tesis alanı oluşturma çalışmaları devam etmektedir.
İkinci bir Safranbolu olmak üzere "Tarihi Taraklı Evleri" restore edilerek hizmete açılmış, çalışmalar hızla sürmektedir.

İğne Ada'dan sonra Türkiye'nin ikinci büyük longozu olan "Karasu Acarlar Longozu" son yıllarda sadece Sakarya'nın değil, bütün bölgenin gezilip görülmesi gereken turistik noktalarından biri haline gelmiştir.

Sakarya'da turizmi geliştirmek için rehberinden otel işletmecisine, belediyelerden kaymakamlıklara, polis teşkilatından minibüs sürücülerine, yatırımcılarımızdan tüm esnafa kadar dayanışma ve birlik içerisinde hareket etmemiz gerekmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 2013 turizm sezonunun ülkemize, milletimize ve turizm sektöründe yer alan otel, acente ve tüm işletmelere hayırlı olmasını dilerim.

12 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?