Esentepe Kampüste gergin dakikalar

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde bir grup öğrenci Menemen'de şehit edilen Asteğmen Kubilay'ı anmak için yürümek istedi.,,

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsünde karşıt görüşlü iki grup arasında gerginlik yaşandı. Sinirlerin gerildiği ve karşılıklı sloganların atıldığı gerginlik kendilerini Atatürkçü öğrenciler olarak tanıtan ve Menemen'de şehit edilen Asteğmen Kubilay'ı anmak için yürümek isteyen grup ile karşıt görüşlü öğrenciler arasında yaşandı.
Yoğun güvenlik önlemleri atında SAÜ Kampüs Kafeterya önünde toplanan Atatürkçü Gençler, Rektörlük binasına kadar yürüyerek burada bir basın açıklaması okumak istedi. Bu sırada karşıt görüşlü bir grup öğrenci ıslıklara diğer grubu protesto etti.
Kendilerini Atatürkçü Gençler olarak tanımlayan grubun yürümesini istemeyen karşıt görüşlü öğrenciler, grubun yürüyüş yapacağı yolu keserek sloganlar atmaya başladı.
Bunun üzerine üniversite güvenliği yönetimin izin vermediği gerekçesi ile öğrencilerin yürümelerine engel oldu. Yürüyüşlerinin engellemesine tepki gösteren öğrenciler ile üniversite yönetimi arasında uzun süren pazarlık sonunda öğrenciler basın açıklamalarını bulundukları yerde okuyarak dağılmayı kabul ettiler.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Talha Çavdar, amaçlarının şehir Kubilay'ı anmak ve Cumhuriyeti korumak adına binlerce Kubilay'ın daha varolduğunu herkese göstermek olduğunu söyledi. Çavdar açıklamasında ayrıca şunları kaydetti: "Genç devrimci Kubilay Derviş Mehmet'lerin karşısında nasıl dikildi ise bizde emperyalizmin güdümünde ki gericilere geçit vermeyeceğiz"
Ellerinde "Cumhuriyet için Kubilay gibi hazırız" pankartı ve Kubilay posterleri taşıyan grup açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı. İki grubun karşı karşıya gelme anında üniversite güvenliği tarafından yoğun önlemler alınırken, Sakarya Emniyet Müdürlüğüne bağlı Çevik Kuvvet Ekipleri de SAÜ Esentepe kampüsü girişinde destek kuvve olarak bekletildi

Aziz Güvener yazdı

21 Aralık 2011 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?