Ayağı kesilmesin diye ameliyat edildi

Paçalı cins bir güvercinde bulunan iki kanserli tümörlerden biri ameliyatla alındı. İki ameliyatın birden riskli olması ve güvercinin ayağının kesilmesi tehlikesi sebebiyle diğer ameliyat 20 gün sonraya bırakıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, ismini açıklamak istemeyen bir kişi tarafından kliniğe getirilen güvercinin ayağında biri büyük diğeri küçük iki kanserli tümör tespit edildiğini belirtti. Yapılan tetkikler sonucu tümörün alınması için ameliyata karar verdiklerini ifade eden Yıldız, "Güvercinin yapılan muayenesinde bacağında bir büyük iki de küçük tümör tespit edildi. Bir seferde iki tümörün ameliyatla alınmasında iyileşme döneminde sorun olacağını öngördüğümüz için bir tümörün alınmasını uygun gördük. Aksi halde güvercinin ayağını kesmek zorunda kalabilirdik. Bu sebeple iki ameliyatı birden yapmadık. Genel anestezi ile veteriner arkadaşım ile yaptığımız ilk ameliyatla büyük tümörü aldık. Diğere ameliyatı 20 gün sonra yapacağız. İnşallah güvercin sağlığına tamamen kavuşacak." dedi.
İNSANLARLA YAŞAYAN EVCİL HAYVANLARDA KANSER SIK GÖRÜLÜYOR
Çevrenin kirletilmesi, sağlıksız beslenme gibi etkilerin insanları hasta ederken insanlarla birlikte yaşayan evcil hayvanları da hasta ettiğini dile getiren Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı, kanser vakıalarının bu sebeple hayvanlarda da görüldüğünü vurguladı. Mustafa Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:"Kanserin yalnızca insanlarda olduğunu düşünmemek lazım. Ben bir veteriner hekim olarak karşılaştığım ve gözlemlediğim bir kısım evcil hayvanlarda bu vakıa olgusunu sık sık gözlemlemekteyim. Mesela kanatlı hayvanlarda da kansere rastlanması ,sıra dışı bir bilgi ya da bir olay olarak görmemek lazım artık. Doğamızı bu kadar çok kirleten insanımız maalesef bindiği dalı kestiğinin farkında değil. Yaşadığımız doğa, insanoğlunun bu umursamaz tavrına ne kadar dayanacak gerçekten bir merak ettiğim bir konudur."

14 Aralık 2015 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.046.279 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.