DP'li Başkan Ergül'den Şeker Fabrikası açıklaması

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, Şeker Fabrikası AŞ'ye ait 14 şeker fabrikasından özelleştirmesini eleştirerek, hükümetin bir an önce geri adım atmasını istedi.

Demokrat Parti İl Başkanı İsmail Ergül'ün yaptığı açıklamada," Daha önce özeleştirilen ve kapatılan kurumların yerleri bir türlü doldurulamadı. Nişasta bazlı şeker tüketimindeki artışla birlikte şeker pancarı üreticisinin her geçen gün hızlı bir düşüş yaşaması ile birlikte Türkiye'de obez sayısındaki artışta gözlenmektedir. Bugün de üzülerek görüyoruz ki sahip olduğumuz şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle hem pancar ekicisi çiftçimiz hem de bu sektördeki çalışan emekçiler mağdur olmaktadır. Şeker Kurumu'nun kapatılması akabinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın sorumluluk ve yetkinlik üstlenerek NBŞ kotasını yüzde1'lere çekmesi gerekirken; 2018 yılı için kotanın yüzde 10 seviyesinde olması hem bizlerde hem de çiftçilerimizde endişelerimizin devam etmesine yol açmıştır. Uygulanan yanlış tarım politikaları sonucunda şeker pancarı üreten çiftçi sayımızdaki ve ekim alanlarındaki düşüş, bu verilerden de gayet iyi anlaşılmaktadır. Ülkemizde belirlenen 2.670.000 ton şeker tüketim tahminine bu yıl için belirlenen yüzde 10'luk kotaya göre 267.000 ton, Mısır Şekeri üretilip pazarlanacaktır. Tabiri caizse bu bir kamikaze hareketidir. Maalesef ucuz olması dolayısıyla (1 kilogram glukoz şurubu, 22 kilogram şeker pancarına tekabül ediyor) milletimizin sağlığı ve pancar üretimi yapan çiftçilerimiz ikinci plana itilerek, Nişasta Bazlı şeker üreticileri ve üretiminden yana bir politika izleniyor. Demokrat Parti 1950'den sonrasında sermayenin tabana yayılmasını sağlamak için, pancar üreticilerinin kuracakları kooperatiflerle her ilde bir şeker fabrikası politikasını benimsemişti. Cumhuriyetimizin en büyük kazanımlarından olan Şeker fabrikaları ülkemizin ulusal değerleridir. Demokrat Parti olarak Özelleştirerek şeker pancarı tarımını bitirmenize izin vermeyeceğiz" dedi.

23 Şubat 2018 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?