Müteahhitlerden iş müfettişlerine 'denetim' tepkisi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerinin inşaatlara yönelik denetimler öncesi bilgilendirme ziyaretleri müteahhitleri kızdırdı

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak yazılı bir açıklama yayınladı.

Bayrak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerinin medyaya yansıyan açıklamaları sonrasında yazılı açıklama yapma zorunluluğu doğduğunu belirterek "Piyasanın daraldığı, tabiri caizse yaprak kımıldamayan bir ortamda iş müfettişlerinin davul-zurna ile duyurur gibi denetime geleceğiz söylemleri üyelerimizi üzmüştür. Biz her dönem denetlenen, kontrol edilen mesleğin temsilcileriyiz. Denetim öncesi yapılan açıklama farklı bir algı yaratma çabası gibi algılandı" dedi

ŞEHİR SAHİPSİZ Mİ?

Başkan Bayrak "Sakarya dışarıdan bakıldığında canı isteyenin istediği gibi algı yaratabileceği bir şehir gibi mi görünüyor. Denetim olsun, kontrol olsun ama böyle 'biz geldik korkun bizden' türünden algı yaratarak olmasın. Kimse bize aba altında sopa göstermeye kalkmasın. Hepimiz, herkes işimizi yapalım. Biz üretime istihdama katkı yapalım derdindeyiz. Piyasaların aşırı durgun olduğu bir dönemde yapılan açıklama ve uygulamayı doğru bulmuyoruz. Bizim şehrimiz sahipsiz mi görünüyor? Başka şehirlerde de iş müfettişleri bu kadar rahat algı yaratmaya çalışıyor mu? Bunlarında irdelenmesi gerekir" dedi.

KAZA ORTALAMASI

Sakarya'da yıl boyunca toplam iş kazalarının arasında inşaatlarda ki iş kazasının abartıldığı kadar yüksek seviyelerde olmadığına dikkat çeken Başkan Bayrak "Müteahhitler ilk defa denetlenmiyor. Müfettişler de denetimlerini yapmayacaklar. Sakarya'da inşaat sektöründe ki kaza oranı ülke ortalamasının çok altında olmasına karşısın çalışan sayımız şirket sayılarıyla orantılandığında hayli fazladır. Çünkü bizim kentimizde 20-30 katlı binalar yapılmıyor. Başka kentlerde 5-10 bin konut üretilirken çalışan sayısı ile bizim kentimizde ki çalışan sayısı en az üç katı kadardır. Çünkü bizde çok katlı inşaat yok" ifadelerini kullandı.

DİKKAT ETMEK LAZIM

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak açıklamasının son bölümünde bazı kelimelerin arka arkaya sıralanmasının farklı bir algıya neden olduğunu belirterek "Ülkemizde ki iş kazalarından girip, arkasından yoğun denetim olacağı söylemleri farklı bir algıya neden oluyor. Sanki Sakaryalı müteahhitler denetimsiz, kontrolsüz kara düzen iş yapıyor algısı yaratmamak lazım. Aksi takdirde üreten, istihdam sağlayan, ekonomiye can suyu veren sektörün temsilcilerine ayar verilmek istendiğini düşünülür. Herkes işini yapsın. Ülkesinin kalkınmasına, insanının refah içinde yaşamasına katkıda bulunsun" dedi.

BU HABERLE İLGİLİ

09 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

mehmet abiniz - hayırmısınız oğlum, sahipsiz mi sandınız siz bu memleketi.VATAN MİLLET SAKARYA. HUZUR İSLAMDA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
08

send işçi - bu müteahitlerin gazını alacaklar galiba çok sesleri çıkmaya başladı :d

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
07

Vatandaş - Herkez hakkettigi gibi yaşar babasultan kendine işine güvenmeyen adam.korkuya kuşkuya kapılır bu dünyada olan garibana oluyor bu mahkemede bile gariban kusurlu çıkar emekçi hep ezilir öle oturdum yerde para kazanmak yok kurallar neyse uygulucan bakican işine önce can sonra canan bilmem anlatabiliyor muyum herkez ekmek için mücadele veriyor kimse kimseye şirin gozukmye kalmasın her zaman dürüst laikiyle kazanç sağlarsa bereket olur bolluk olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
05

Ertan Şen - İşini düzgün yapan bir işadamı denetlenmekten korkmaz. Bunlar niye bu kadar tepki gösterdi anlamadım. Zaten para kazanıyorsunuz, bırakın da çalıştırdığınız emekçiler insani koşullarda çalışsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
04

kullanıcı - Tartışmasız olarak, açık bir şekilde ortadadır ki; inşaat sektörü ekonominin lokomotifi, can damarıdır. Bu firmalara yapılması planlanan bu uygulama sektör içerisinde panik havasına neden olacaktır. Sektör içerisindeki emekçilere iş kaybı korkusu yaşatacaktır.halihazırda yapılan ve uygulanan denetimler varolmasına rağmen böyle bir uygulamanın yapılacak olması tamamen tehditkar ve manidardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
03

METE - Sakarya sahipsiz şehir değildir. Başkanın arkasındayız, Bu kriz ortamında yapılacağı söylenen bu uygulama binlerce kişiye iş imkanı sağlayan, ekmek kapısı olan inşaat firmalarını zora sokmaktan başka bir şey değildir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
02

nefes - Ne istiyorsun... Pışpışlasınlar mı? Tabi, hayatında ciddi bir teftiş görmemiş işletmeler, bu şekilde davranıyorlar. Tecrübeyle sabittir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38
01

SinanK - Üretime ve İstihama destek olma derdindeler imiş.. Hani amaç metrosu olmayan , tramvayı olmayan , caddeleri denize çıkmayan mavi ve kırmızı dolmuş esareti olan şehirde 400-500 bin tl ev satmak değil tamamı ile ... neyse yapraaak neden kımıdamıyor acaba adam kör cephe yolu çamur içinde olan 2+1 eve 180-200 bin derse o yaprak kımıldamaz reisiniz size sürümden kazanın demedimi ama işinize geldiği zaman hüloggggg oldugu için..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 10:38


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?