Amigo Ersin anlatıyor

Sakarya kadar Türkiye'nin yakından tanıdığı bir isim olan Amigo Ersin spordan siyasete ilk kez bu kadar kapsamlı gazeteci Hüseyin Cumalı'ya konuştu.

"Ben Sakarya çocuğuyum" diyen Ersin Uysaldünden bu güne 'Sakaryaspor'u konuştu.
Sakarya'da 5. kuşak bir ailenin 'Sakarya Aşığı' bir çocuğu olduğunu anımsatan Amigo Ersin, Sakaryaspor'un 1965 yılında kurulmasıyla aşkının da başladığını söyledi. Rahmetli Ethem Boran başkanlığındaki takımı izlemek için toprak altından tünel kazdıklarını belirten Amigo Ersin, Ömer Enes, turgay Özbalkan ve kendisinin daha o zamanlar tribünleri coşturduğunu anımsattı.

Büyük bir aşk

Türk futbolunda ayrı bir yeri olan yeşil siyahlı takımın içinde bulunduğu durum yüzünden sağlığının da bozulduğunu belirten Ersin Uysal, bütün başkanların iyi niyet ve Sakaryaspor aşkı ile takımın başına geldiğini anımsattı. Eşinden, işinden, çocuklarında özel yaşantısında fedakarlık yapan başkan ve yöneticilerin zaman içinde hata da yaptığının altını çizen Amigo Ersin," Hata yapanlar elbette oldu. Ama bu insanların büyük fedakarlık yaptığını da unutmamak lazım" dedi.

Çok üzgünüz

"Sakaryaspor'un büyüklüğünü bilen başkanlar ve yönetim kurulu üyeleri her yerde bu şehrin takımı için çaba sarf etmiştir" diyen Amigo Ersin;" Arkamıza baktığımızda Türk futbolunun lokomotifi olan devasa Sakaryaspor, bu gün hiç kimsenin tasvip etmediği bir halde bulunuyor. Bu onu çok sevenlerin yüreğini dağlıyor. Bu konumu hiç ama hiç hak etmedik "diye konuştu.

Unutmadık. Unutturmayız

Zaman, zaman içini çekerek konuşan Amigo Ersin;" biz özellikle geçen 3-4 yılı hiç unutmadık. Unutamayız. İstanbul'daki Recep Tayyip Erdoğan stadındaki Kasımpaşaspor ile yaptığımız o maç halen hafızalarımızdan silinmedi. Sakaryaspor o maçta küme düştü. Biz daha önce de küme düştük ama o gün çok farklı bir ortam vardı" dedi.

Düştü mü abi

Tatangaların birbirine sarılıp ağlamasını, taraftarların kendisine gelip;" Düştük mü abi" feryatlarının kulağından hiç gitmediğini belirten Amigo Ersin;" O maç sonrası taraftarlar bunalıma girdi. Herkes ağlıyordu. Taraftarlar birbirine sarılıp ağlıyordu. Bana gelip "Düştük mü abi" diye ağlayanlar vardı. O anları unutmak mümkün mü! kim unutabilir ki " dedi.

İçimizdeki İrlandalılar

Kasımpaşa stadında takımın küme düşmesiyle beraber talihsizlikler zincirine yeni halkalar eklendiğini vurgulayan Amigo Ersin," Ondan sonra toparlanamadık. Olmadı. Biraz toparlanmaya başlarken, gene bir takım engeller oldu. Hani içimizdeki 'İrlandalılar' var yaaa! Sanki Sakaryaspor kötü giderse, o kişiler bu takımın üzerinden prim yapıp bir yere geleceklerini zannettiler. Bu bakış çok yanlış bir bakış açısıdır" diye konuştu.

Mazi kanayan bir yara

Amigo Ersin, "Ama o gün, bugün, yarın ve yarından sonrada Türkiye'de örnek gösterilen vatan millet Sakarya misali kemikleşmiş, her şeyini Sakaryaspor'a adayan, gerekenden fazlasını yapmaya çalışan, Sakaryaspor sevdalıları ve Tatangaların her zaman olduğunu vurgulayan Ersin Uysal;" Şurada biraz çık geriye bakarsak, Sakaryaspor'un MOPAŞ'tan alınışı, 2 milyon 664 bin dolar ödendiğini Sakarya'ya kazandırıldığını ve takımın kentte kazandırıldığını görürüz. Ben dahil kimsenin bilmediği çok önemli konular var. Çok değerli eski Başkan Rauf Batuboylu' bunları biliyor. Bunları ondan öğrendikten sonra, kişilere yüklenmenin çok acımasızca olduğuna, kendi pencerenden karar verdim" dedi.

Taksitler ödenseydi

"Zamanın defterdarı, yönetim kurulu ve başkanının Sakaryaspor'un borcun için çalıştığını anımsatan Amigo Ersin;" Kulübün üzerindeki vergi borcu için iyileştirme yoluna gidilerek, taksitlendirme kararı alındı. Vergi borcu her ay 80 milyar, 80 milyar ödemek sureti ile alınan karar ilk başta iyi gitti. Bu karar neticesinde 80 milyarın ödenmesi için o günün belediye başkanı, otopark gelirlerinin 70-80 milyar gelirin kulübe vermesiyle iki ay veya üç ay günü gününde ödeniyordu. Fakat takım ne zaman kötü gitmeyle başlayınca, bir ay, hatta iki ay, hatta ve hatta4 ay otopark gelirleri verilmedi. Böylece vergi taksitleri ödenmeyince kulüp yine sıkıştı. Kulüp dar boğaza girdi. Ödemeler olmayınca tekrar Sakaryaspor için çileli günler başladı. bu günlere kadar da geldik "diye konuştu...

Şimdi soruyorum

Ersin Uysal; "Ama şu bir gerçek ki İsmail Gürses'ten sonra gelen bütün yönetimler, Sakaryaspor'un başına gelirken 'Sakaryaspor çok büyük camia, biz bunun altından kalkarız. Transferin önüne açarız' dediler. Ama hiç biri bunu başaramadı. Şimdi bütün bu gelişlerle beraber soruyorum. 'Daha ne bekliyoruz" dedi.

Büyük onur

Amigo Ersin şöyle konuştu;" Hiç Antalyaspor maçında gitmeden babacan kişiliği çok yakından tanıdığımız Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, biz deplasmanlara giderken, Antalya ya giderken taraftara 'Büyükşehir Belediyesi olarak ben ne yapmam gerekiyor' dediğinde 'Başkanım biz Antalya ya bize ihtiyacı olan topçularımızın şampiyon olması için taraftar getirmemiz gerekiyor' dedik. Final maçına kadar bizler oraya taraftarları taşımanın onurunu yaşıyorduk"

O mutlu günler var yaaa

Herkes gibi başkan Toçoğlu'nun daşampiyonluğa inandığını vurgulayan Amigo Ersin;" Bunuteşvik etmek için her maç 100'er milyarve final maçında ise 150 milyar prim vaat etti. bizi mutlu etti.Şampiyonluğu taraftarla ve futbolcularla paylaşıp otobüsün üzerinde şehre girdiğimizde sağlı sollu sokaklar caddeler dördüncü beşinci kattaki balkonlardan pencerelerden bizimle mutluluğu ve şampiyonluğu paylaşanlar görülmeye değerdi. İnsan hayatında böyle haz duyduğu şampiyonluk yaşadığı çok az görülür. Ama bu Türk futbolunun lokomotifi olan büyük armada Sakaryaspor olunca çok şeyler gördük. " dedi.

Zeki Toçoğlu farkı

Toçoğlu'nun taşın altına elini soktuğunu anımsatan Amigo Ersin;" "Ben bu memleketin çocuğu olarak, Sakaryalı olarak Zeki Başkan bu işi en içinde, en göbeğinde, Sakaryaspor'un kalbi denilebilecek yerinde hep oldu" diyen Amigo Ersin," Hep oldu. Bundan sonra da olacaktır" diyen Amigo Ersin," Rauf Batıboylu döneminde 'Ne gerekiyor Sakaryaspor için' denildiğinde 'Bir otobüs profesyonel takımımıza, Sakaryaspor'un geleceği ve yarınları olan altyapımızdaki çocuklarımıza, gençlerimize iki tane otobüs' dendi. Tak geldi. Yönetimin rahatlaması için 200 milyarlık kombine bileti alındı. Bununla yetinmeyip akabinde Vedat Yaşlıca başkanıma da şimdiye kadar Toyota ile yapılan girişimler sonucu 600 milyarlık civarında bir nakdi ödeme yapıldı" diye konuştu.

Toçoğlu çok destek oldu

"Şen Piliç'ten göğüs reklamın alarak takıma Toçoğlu'nun destek olduğunu söyleyen Amigo Ersin;" Yine 150 milyarlık kombine bileti alarak desteklerini devam etti. Bu arada Sakarya'daki faaliyet gösteren amatör ve bal ligi takımlarını unutmayarak, spor malzemelerini yardımının ötesinde deplasmanlara rahat bir şekilde topçuların gitmesi için 11 tane araç hibe etti. Sentetik çim sahaları da unutmamak lazım. Şimdi diyecekler ki 'Amigo Ersin, Zeki Başkanla kolpa yapıyor. Yağ çekiyor. Nasıl olsa büfeyi aldı diyecekler' Bakın arkadaşlar... Ben spor kamuoyuna şunu söylemek istiyorum. Bu şehirde doğdum Cenab-ı Mevlam nasip ederse bu şehirde öleceğim. Dün gördüklerim ne ise bugün de aynı yarında aynı olacak" dedi.

Bu sevdadır. Dönüşü olmaz

"Hiç bir zaman sizler ve bizler gerçeklerden kaçamayız" diyen Ersin Uysal;"Çünkü bu şehir öyle bir şehir ki insanı unutmaz ve de bir adamı sevdiği zaman adam gibi sever. Benim için kim ne söylerse söylesin. Hiç problem değil. Ben kendimi biliyorum. Beni sevenler beni biliyor. Doğruları söylemeye de devam edeceğim. Bu bağlamda benim penceremden bir Sakaryalı olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu'nun dün spora verdikler bellidir. Bugün spora vermeye devam edeceğini kamuoyunda geçen gün kendisi gazetelere açıkladı. Toçoğlu 'Sakaryaspor bizim sevdamız' diye konuştu. 'Bu sevdadan dönüş yok' diyen başkanıma, babacan tavırlarından dolayı teşekkür ediyorum. İyi ki var" dedi.

Başbakan'ın Sakarya aştı

Amigo Ersin;" Haliç Kongre Merkezinde Sayın Başbakanımızın da dediği gibi 'Ankara ve Büyükşehir Belediyesi gayretleriyle küllerinden ayağa kalkan' Sakaryamızın belediye başkanına geleceğimiz için, çocuklarımız için, Sakarya için sahip çıkalım. Sakarya'yı Türkiye'nin önümüzdeki yıllar metropol kentlerden biri yapmanın uğraşını veren Belediye Başkanımızı bünyesindeki birimlerle, Sakarya'daki kurum ve kuruluşlarla, sivil toplum örgütleriyle, halka bakış açısıyla takdirle izliyoruz " diye konuştu.

Çok ama çok önemli

"Başkanım sen adam gibi adam, adamın dibisin" diyen Amigo Ersin;" Bu şehirde seninle yaşadığım için kendimi gururlu ve şanslı hissediyorum. Cenabı Allah önüne çıkan bütün engelleri aşmanı nasip etsin" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 27 Aralık'ta yapacağı ziyarete de dikkat çeken Amigo Ersin;" Başbakan Haliçte yaptığı konuşma sırasında Sakaryaspor'a dikkat çekti. Sakaryaspor'u ne kadar sevdiği milyonlarca kişiye belli etti. Son 100 yılın lideri Başbakanı sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın 27'nsinde yapacağı ziyarette öncelikle şehir sahip çıkalım. Cenab-ı Allah nasip ederse başbakanımız müjdeyi Hendek veya Adapazarı'nda şehrimiz için en büyük dev yatırımların müjdesini verirken, Sakaryaspor u unutmayarak gereğini yapacağına amigo ersin olarak inanıyorum" dedi.

Biz inandık sizde inanın

Amigo Ersin Uysal son olarak;" Başbakana harika bir karşılama ile vazifemizi yapacağız. Bundan sonraki süreci bekleyip çocukluk aşkımız futbolun efsanesi dev armanın ayağa kalkması için bizler sabırla bu işin takipçisi olacağız. Son sözümüz ise 'Bizler inandık sizlerde inanın'

22 Ara 2013 - 12:28 - Spor --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.005.370 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?