'Yalnız kalsak da kat sınırlamasından taviz vermedik'

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, yerel basın ve ajans temsilcileriyle Afet Koordinasyon Merkezi'nde bir araya geldi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Yalnız kalsak da kat sınırlamasından taviz vermedik

Depreme en hazır şehirlerin başında Sakarya'nın geldiğini vurgulayan Başkan Toçoğlu, "Sakarya yeşil alanlarıyla, geniş yollarıyla, estetik mimarisiyle, insanların gökyüzü ile irtibat kurmasıyla en özel şehirler arasında yer alıyor. Kat sınırlamasına tepkiler aldık ama buna her zaman direndik ve direnmeye devam ediyoruz. Bazen yalnız kalsak da bunun arkasındayız. Trenin de yer altına alınarak mevcut gara gelmesini teklif ettik. Maliyeti dolayısıyla rafa kalktı. Şimdi Mithatpaşa'ya yeni bir gar inşa edilmesi görüşülüyor" dedi.

Toplantıda SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Kardan ve basın mensupları yer aldı. Toçoğlu, şehirde devam eden çalışmalar ve projelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

Afetteki ihtimaller düşünüldü

Başkan Toçoğlu, "Afet Koordinasyon Merkezi olarak inşa ettiğimiz bu binada tüm afet senaryoları göz önünde bulunduruldu. Afet anında enerji ve iletişim kesintisi söz konusu değil. Yatakhaneler, bin kişilik yemek çıkarılacak bir mutfak, helikopter pisti, koordinasyon merkezi, idari oda tüm detaylar düşünüldü. Ayrıca hastaneyle de yan yana olması önemli bir avantaj."

Sakarya Nehri'ni korumaya aldık

"2014 seçimlerinin ardından tüm il sınırları Büyükşehir'e dahil oldu. Yeni dahil olan ilçelerle ilgili analizler yapıldı. İhtiyaçlar tespit edildi. Geyve, Alifuatpaşa, Taraklı, Pamukova, Karasu, Kocaali ve Kaynarca'da altyapıda ciddi ihtiyaçlar vardı. Bu bölgelerin atıkları arıtılmadan Sakarya Nehri'ne bırakılıyordu. Çok kısa süre içerisinde ihaleler yapıldı, arıtma tesisleri inşa edildi. Sakarya Nehri'ni korumaya aldık. Karasu'da da arıtmayı devreye aldık. Karasu sahillerini mavi bayrakla buluşturduk. Kocaali'de yakında devreye alınacak. Karaürçek, Ferizli ve Söğütlü'de de bu sorunlar çözüme kavuşacak."

Şehrin en büyük çevre yatırımı

"Şehrin en önemli çevre yatırımının ihalesini gerçekleştirdik. Burada Sakarya'nın tüm atıkları toplanacak ve önce enerji üretilecek ardından gübre üreteceğiz. Yaklaşık 100 milyonluk yatırımla en büyük çevre yatırımı olan SEKAY'ı hayata geçirmiş olacağız. Burada herhangi bir kimyasal atık olmayacak."

Kuzeye yeni bir baraj

"Karasu yaz aylarında susuzluk çekiyordu. Kocaali'de aynı şekilde su sorunu yaşıyordu. Karasu ve Kocaali belediye başkanları sırasıyla vanayı açıp kapatıyorlardı. Kaynarca'da çok büyük su sorunu yaşanıyordu. Geyve, Taraklı bölgelerinde de benzer sorunlar yaşanıyordu. İnşallah bu bölgelerin de sorununu çözüyoruz. Ayrıca yakında şehrin kuzeyinde bir baraj inşa edeceğiz. Hamdolsun bu bölgelerimizde yaptığımız yatırımlarla su sorununu çözdük."

700 bin ton asfalt

"Şehrin dört bir yanında asfalt çalışması yapıyoruz. Grup yollarını asfaltlarken, ilçelerimizin sorunlarını çözerken "Şehir senin için yenileniyor" projesi kapsamında şehir merkezindeki farklı caddelerde asfalt çalışmaları yapıyoruz. İnşallah sadece bu yıl içerisinde 700 bin ton asfalt çalışması yapmış olacağız."

Şehre yeni köprü ve duble yol

"15 Temmuz Bulvarı'nın sonundan, Karasu yolu üzerinde yeni bir üst geçit yapıp Sakarya Nehrine yeni bir köprü inşa ederek karşıya geçilecek ve Karapürçek sapağına, Pekşenler tarafına yolu bağlayacağız. Bununla ilgili kamulaştırmayı tamamladık ancak Karayolları'nın yeni bir teklifi oldu bu kapsamda bazı yeni kamulaştırma alanları çıktı. Şimdi bu kamulaştırmaları tamamlıyoruz, bir yandan da projesi tamamlandı. İnşallah bunun da ihalesine çıkacağız. Şehrin yeni giriş kapısı olacak."

Demokrasi meydanının kararını halkımız verecek

"Demokrasi Meydanı'nın son halini kamuoyu ile paylaştık. Uzun bir süredir Demokrasi Meydanı ile ilgili çalışma yürütüyoruz. Konuyla ilgili farklı kesimlerin görüşlerini aldık. Meydandaki yüksekliği ortadan kaldırıyoruz. Zemin yenileniyor. Yeşil alan artacak. Aydınlatma yapılacak. Atatürk heykeli ile ilgili de çalışma yapıyoruz. Ayrıca Bulvar tarafında ahşap bir yapı düşündük. Alt kısımları boş. Bulvarla irtibatı kesilmiyor. Dev ekran kuruyoruz. Sakarya'yı anlatan bir bölüm yer alacak. Kitap satış ofisi bulunuyor."

Yeni ulaşım yatırımları

"Şehir girişinde tüm trafik Sedaş kavşağına yığılmasın diye Erenler Yavuz Selim Caddesi üzerinde yeni bir duble yol çalışması yapıyoruz. Burada hızlı ilerliyoruz. Yazlık'ta yeni bir kavşak çalışması yapıyoruz. Yazlık-Kipa arasında yolu genişletiyoruz. 32 Evler-Hızırilyas arasında da yürüttüğümüz duble yol çalışmasında da sona gelindi. Yakında asfaltını atacağız."

Zamanı geldiğinde raylı sistem olacak

"Sakarya'ya elbet raylı sistem gelecek. Ancak burada önemli olan raylı sisteme en uygun zamanda bunu şehre kazandırmak. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Burada bir sıralama vardır; lastik tekerleklilerle, toplu taşıma araçlarıyla ulaşım taleplerini karşılarsın fakat bunun yetmediği bir zaman geldiğinde de raylı sisteme geçersin. Sakarya'da bu gelişme hızı devam ettiği sürece zaten raylı sistem gündeme gelir. Bunların hesap edilmesi gerekir. Potansiyel oluştuğunda bu gerçekleşir."

Tren merkeze gelsin dedik

"Mithatpaşa'dan itibaren altı geçit yer alıyor. TCDD yönetmeliğine göre bariyer sistemi kabul edilmiyor. Geçitlerin olduğu yere ya alt geçit ya da üst geçit yapılacak. Bize söylenen şu; birinci geçide Bosna Caddesi'nden Atatürk Lisesi tarafına köprü yapılacak. Bu bölgede bu mümkün mü? Sağa sola dönüşler ne olacak? Alt geçitler için en az 200 metre genişlik gerekiyor. Bu bölgelerde böyle bir imkan var mı, yok. İkinci ve üçüncü geçit tamamen kapatılacak. Bu şekilde trafik yönetilir mi? İkiye bölünmüş bir şehir, Berlin Duvarı gibi ayrışmış bir şehir, geçitler kapalı, araçlar nereden gidecek belli değil. Biz yer altına alınmasını istedik. Tren yer altına alınsın, tren mevcut gara kadar gelsin diye teklif ettik. Buna yakın durdular ancak maliyet yaklaşık 280 milyona çıkınca bu düşünce rafa kalktı. Şehrin ulaşım konusunu bir bütün olarak ele almalıyız."

Mithatpaşa'ya yeni gar

"Son olarak gündeme gelen konu Mithatpaşa'nın oraya yeni bir Gar yapılması oldu. Bu konu TCDD ile görüşülüyor. Üniversite öğrencileri de yoğun olarak treni kullanıyor. Buradan kampüs ulaşımı da rahat olur. Ayrıca geçit sorunu da bulunmuyor. Güvenlik sorunu da yok. Mevcut tren garının da yıkılmamasını istiyoruz. Bu bölgelerin yeni yaşam alanı olarak kullanılmasını istiyoruz. Şehre nefes aldıracak yeni bir alan oluşturabiliriz. Yürüyüş ve bisiklet yolları, yeşil alanlar, çocuk ve dinlenme alanları. Mevcut peronların olduğu alanın da fuar alanı olarak inşa edilmesi mümkün. Sakarya'nın böyle bir alana ihtiyacı var."

Yalnız kalsak da kat sınırlamasına direniyoruz

"Depreme en büyük hazırlık sağlam zeminlerde sağlam yapılar inşa edilmesidir. Burada en büyük mesele kat sınırlamasıdır. Sakarya Türkiye'ye örnektir. Burada yeşil alanlarıyla, geniş yollarıyla, estetik mimarisiyle, insanların gökyüzü ile irtibat kurmasıyla en özel şehirler arasında yer alıyoruz. Yeni bir şehir çıktı ortaya. Çok katlı binaların olmadığı harika bir şehir çıktı ortaya. Kat sınırlamasına tepkiler aldık ama buna her zaman direndik ve direnmeye devam ediyoruz. Bu konuda bazen yalnız kalsak da bunun arkasındayız. Toplanma alanlarımız da belli. Kentpark, Kent Meydanı, Yenikent Park, Korucuk Park."

Sakarya'daki uyum Türkiye'ye örnek

"Hem sivil toplum kuruluşlarımızla hem üniversitemizle, ticaret odamızla, Sayın Valimizle uyum içerisindeyiz. Birçok konuyu oturuyor konuşuyoruz, istişare ediyoruz. Şehrimize ne yapabilir her şeyi konuşuyoruz. Konuşamayacağımız tek bir sivil toplum kuruluşu yok. Türkiye'ye örnek bir uyum içerisindeyiz."

Uzunçarşı yeni bir görünüme kavuşuyor

"Uzunçarşı'daki yapıların kendi kimliklerini korumasını esas aldık. Hatırlayacağınız gibi kısa bir süre öncesine kadar Uzunçarşı'nın görüntüsü çok olumsuzdu. Hamdolsun yürütülen çalışmalar sayesinde Uzunçarşı yeni bir görünüme kavuşuyor. Kaçak yapılar yıkıldı, binalar güçlendirildi. Güzel bir çarşı çıkıyor ortaya. Esnafımıza külfet olmadan yürütülen bir çalışma. Sonuçta burayı esnafımız koruyacak."

Sporda gürültü var destek yok

"Basketbolda Süper Lig'de mücadele ediyoruz. Taraftarımız da bizi yalnız bırakmıyor. Maçlarımız televizyondan yayınlanıyor ancak buna rağmen sponsor bulamıyoruz. Büyükşehir olarak sağladığımız destekle ayakta durmaya çalışıyoruz. Sakaryaspor'da ise her zaman olduğu gibi çok gürültü var ama destek yok. Nasıl gideceğiz bilmiyoruz. Kimse spor konusunda destek olmaya yanaşmıyor."

31 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.862.964 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

SakaryaRuhu - Merak ediyorum. "Tramvay olsa bu şehirde, hemzemin geçit olmayacak mı???"

Nedir bu hemzemin geçit kavgası?

Adapazarı'nı Adapazarı yapan trenimiz ve tren garımız garımızdan ne istiyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
08

SakaryaRuhu - Merak ediyorum. "Tramvay olsa bu şehirde, hemzemin geçit olmayacak mı???"

Nedir bu hemzemin geçit kavgası?

Adapazarı'nı Adapazarı yapan trenimiz ve tren garımız garımızdan ne istiyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
07

SakaryaRuhu - Merak ediyorum. "Tramvay olsa bu şehirde, hemzemin geçit olmayacak mı???"

Nedir bu hemzemin geçit kavgası?

Adapazarı'nı Adapazarı yapan trenimiz ve tren garımız garımızdan ne istiyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
06

ali yazıcı - SAKARYANIN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİREN ZEKİ BAŞAKAN VE EKİBİNİ HER DAİM TEBRİK ETMEK GEREKİR EKSİKLERE KUSURLARA RAĞMEN GERÇEKDEN YOLLARI PARKLARI ELEKTRİK SANTRALİ BARAJLARI DEBREME DAYANAKLI SU DEPOLARI VE ALTYAPISI İLESOSYAL GELİŞİM MERKEZLERİ MODERN BİNALARI AKOM BİNASI UNUTMUŞ OLABİLECEĞİM BİR ÇOK YATIRIMLA SAKARYA 2009 A GÖRE BU BÜTÇE İLE ÇEHRESİNİ YENİLEMİŞTIR 5 YIL İÇİNDE HAFİF RAYLI SİSTEMİNDE BU ŞEHRE GELECEĞİNE İNANIYORUM İNŞALLAH 5 YIL DAHA BU ŞEHRE HİZMET EDERSE SAKARYA YAŞANILABİLİR BİR ŞEHİR SIRALAMASINDA İLK ÜÇE GİRECEKDİR GAR PROJESİ TRAFİK SORUNUNUDA BAYAĞI RAHATKATACAKDIR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
05

Sakarya54 - sehre hangi katma degeri sagladınız gorev sureniz boyunca? Sakaryanın marka degeri mi artti! Sakaryanın senelerdir cozulemeyen bir problemini mi cozdunuz? Sakaryamıza kulturel, sosyal anlamda yeni bir vizyon mu getirdiniz? Senelerdir varolan bir gari dahi kullanıma acamıyorsunuz, sakaryaspor a bir sponsor bile bulamıyorsunuz? Boyle yoneticilik olur mu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
04

Tcdd - Sayın başkan milleti uyutmayın tren konusunda hızlı tren geçse hemzemin geçit olmayacak ama bizim geçitlerden hızlı tren geçmiyorki bariyerlerle sistem işler adaray da nasıl trafik aksamıyorsa bunda da aksamaz ama senin belediye başkan yardımcın ayhan kardan bir yerde agzından kaçırıyor maltepe altına istasyon yapışacak vagon fabrikasını da kapatacağız dedi çıksın bunun için açıklama yapsın ayhan bey o açıklamanın altına da kime söylediğini yazacağım ayıp uyutmayın milleti yazıklar olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
03

send işçi - kocaalide 8 katlı bina yapılıyor yatay mimari kişiden kişiye değişiyor mu ?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
02

sakaryalı - avmlere cadde54 kat sınırlaması olmadı 4 katlı biraz kuvvetliysen 4 kat normal vatandaşsan 2 kat sonra hak hukuk öbür dünyada görüşmek üzere

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49
01

vatandaş - sen o kat sınırlamasını kentsel dönüşümde de yapsana senin sınırın halka müteahhite erenlerde hendekte neden koyamadın o kat sınırlamasını ... yeni yol yaparken bi zahmet kenara bir arabalık park edicek yer koyun kocaman yol araba koycak yer yok yaw gerçekten gülüyorum bişey yapılmış gibi ....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ekim 11:49


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?