SESOB Akreditaston'a başladı

SESOB mesleki eğitimde belirli bir hizmet standardı ve sistem bütünlüğü oluşturmak için Mesleki Sınav Merkezi olma projesini başlattı.

Mesleki Sınav Merkezi(SESOB MSM), Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından geçtiğimiz yıl çalışmalarına başlanılan TS EN ISO/IEC 17024 PERSONEL BELGELENDİRME AKREDİTASYON SİSTEMİ standartlarına göre Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Sıvacı, İnşaat Boyacısı meslek dallarına yönelik çalışmalarımız son aşamasına geldi.

Akredite Olmak İçin Gün Sayıyoruz

SESOB, Mesleki Sınav Merkezinde verilen ürün ve hizmetin güven ve telkin teşkil edebilmesi için akredite olmayı arzulamış ve gerekli alt yapı çalışmalarını gerçekleştirmiştir. Sözü geçen akreditasyon kavramı, dünya genelinde kabul görmekte olan, gereklilikler esas alınarak gerçekleştiriliyor. Akreditasyon, uygunluk değerlendirme kuruluşlarınca gerçekleştirilen çalışmaların ve çalışma sonunda düzenlenen belgelerin güvenirliliğini ve geçerliliğini desteklemek amaçlı bir kalite alt yapısı.

SESOB, akreditasyonun bu özelliği ile ticarette teknik engellerin kaldırılmasına katkıda bulunacak. Aynı zamanda mesleki eğitimde eğitim ile istihdam ilişkisini güçlendirmek, öğrenmenin tanınmasını ve kıyaslanabilirliğini sağlamak ve hayat boyu öğrenmeyi desteklemeyi amaçlanıyor.

Bu amaç doğrultusunda SESOB mesleki eğitimde Mesleki Yeterlilik Kurumunun belirlediği Ulusal Yeterlilikler çerçevesinde TS EN ISO/IEC 17024 PERSONEL BELGELENDİRME AKREDİTASYON SİSTEMİ standartlarında ölçme ve değerlendirme ile belgelendirme yaptığı adayların yetkinliğini arttırarak hizmette kalitenin ulusal ve uluslararası kıyaslanabilirlik ara eleman kalitesini oluşturacak.

İlk Olarak İnşaat Sektörü İle Başlıyor

Mesleki Yeterlilik Kurumunun son verileri göstermektedir ki Ülkemizde, 25 meslek sektörü, 493 Tanımlanmış Meslek Standardı, 249 Yayımlanmış Ulusal Meslek Standardı ve 42 Akredite olmuş kurum bulunmaktadır.SESOB bu projesi ile Türkiye?de ilk akredite olmuş Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olma unvanına sahip olacak.

SESOB akredite olmak için ilk etapta meslek sektörleri içersinden İnşaat sektörünü belirlemiş ve bu sektörde Ahşap Kalıpçı, Betonarme Demircisi, Sıvacı, İnşaat Boyacısı meslek dallarını seçmiştir. İleride bu meslek dalları arttırılarak yeni yol haritaları belirlenecektir.

Akreditasyon Başvurusu Yapıldı

SESOB akredite olabilmek adına bugüne kadar birçok hazırlık gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları ise şöyle;

SESOB MSM personeli TS EN ISO/IEC 17024 Personel Belgelendirme Akreditasyon Sisteminin kurulabilmesi için TURKAK tarafından konu ile ilgili eğitim aldı.31.08.2012 tarihinde proje ile ilgili Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokol imzalandı.

Belirlenen eğitimciler ile sınava dair görevlerin yerine getirilebilmesi için protokol imzalanarak eğitimciler tarafından sınavda adaylara yönelik sorular hazırlanarak bir soru bankası oluşturuldu.

Hazırlanan soruların adaylara tarafsız bir şekilde sorulabilmesi için rassal(rastgele) soru seçebilen ve adayların kimlik bilgilerini kayıt altına alabilen bir program yazılımı gerçekleştirildi.

Teorik(yazılı) ve Pratik(uygulama) sınavının yapılacağı yerlerin alt yapı eksikleri giderilmiş olup atölye donanımlarının hazırlıkları tamamlandı.

Başvurudan önce deneme amaçlı yapılacak sınav için dört meslekten 24 adayın başvurusu alınmış olup kendilerine demo bir sınav yapılacak.

Mesleki Sınav Merkezi olma yolunda gerekli tüm alt yapı çalışmalarının sonuna gelen Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği akredite başvurusunu gerçekleştirmiştir. SESOB TURKAK tarafından yapılacak değerlendirme sonunda akredite olma hakkını kazanacak ve mesleki eğitimde tarafsız ve güvenli eğitimin merkezi olacak ve mesleki yeterlilikleri belirlenen tüm mesleklerde akredite olma hedefinde ilerlemeye devam edecek.

21 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?