Havai fişek ve ses gürültüsüne yeni sınır!

Dün gerçekleşen İl Mahalli Kurulu toplantısında; havai fişek atılmasıyla ilgili sınırlamalar getirilirken, gürültü kirliliğiyle ilgili de yeni kararlar alındı

İl Mahalli Kurulu gündemindeki maddeleri görüşmek üzere Vali Yardımcısı Adem Saçan Başkanlığında Valilik Toplantı Salonunda toplandı.
Toplantıda resmi bayram, tören ve kutlamalar dışında, havai fişek atılabilecek alanların kaymakamlıklarca belirlenmesine karar verilirken saat 22.00'den sonra havai fişek atımına izin verilmemesi kararlaştırıldı. Alınan karar gereği havai fişek kullanım izin belgesi alan firmanın gözetim ve denetiminde yapılabilecek.

Kurulun gündeminde yer alan ve 2014 yılının Aralık ayına kadar hazırlanması gereken Sakarya Temiz Hava Eylem Planı konusunda çalışmak üzere bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.

Toplantıda, çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi yönetmeliği doğrultusunda kamu yararı gerektiren baraj, köprü, tünel, otoyol, şehir içi anayol, toplu konut gibi projelerin inşaat faaliyetler ile şehir içinde gündüz trafiği engelleyecek inşaat faaliyetlerinin gündüz zaman diliminde gerçekleştirilmemek ve belirtilen sınır değerleri sağlamak koşuluyla çalışmasına oybirliği ile karar verildi.

Sakarya Büyükşehir belediyesinin sınırları içinde atık toplama, nakil ve bertaraf ücretleri ise büyükşehir sınırları içinde KDV hariç 2,20 TL/kg, Büyükşehir Belediyesi sınırları dışında KDV hariç 2,30 TL/kg, Sterilizasyon Tesisine il dışından gelecek tıbbi atıklar için KDV hariç 2,30 TL/Kg olarak belirlendi.

Çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetmeliği doğrultusunda birden fazla eğlence yeri için sağlanması gereken 7-10 desibel aralık sınır değeri de yapılan toplantıda şu şekilde belirlendi:

"Gürültüye hassas kullanımlardan eğitim, kültür ve sağlık alanları ile yazlık ve kamp yerlerinin yoğun olduğu alanlar için 7 desibel, ticari yapılar ile gürültüye hassas kullanımların birlikte bulunduğu alanlardan konutların yoğun olarak bulunduğu alanlar için 8 desibel, ticari yapılar ile gürültüye hassas kullanımların birlikte bulunduğu alanlardan işyerlerinin yoğun olarak bulunduğu alanlar için 9 desibel, sanayi alanları için 10 desibel."

Yapılan kurul toplantısında ayrıca yönetmelik gereği resmi bayram, tören ve kutlamalar dışında, havai fişek atılabilecek alanların kaymakamlıklarca belirlenmesine, bu alanlarda ilgili kaymakamlıktan izin almak suretiyle saat 22.00'yi geçmemek koşuluyla havai fişek kullanımına izin verilmesi kararlaştırıldı. Yataklı hizmet veren sağlık kurumları, eğitim dönemlerinde yatılı eğitim kurumları, çocuk ve yaşlı bakımevleri gibi kullanımların yakınlarındaki alanlarda havai fişek kullanımına kesinlikle izin verilmemesine karar verilen toplantıda alınan karar gereği havai fişek kullanım izin belgesi alan firmanın gözetim ve denetiminde yapılabilecek.

03 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?