SAÜ'den 'Ortadoğu' konferansına yoğun ilgi

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen Çarşamba Konferansları kapsamında "Ortadoğu'da Son Gelişmeler ve Türkiye" isimli bir konferans düzenlendi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi tarafından düzenlenen Çarşamba Konferansları kapsamında Gazeteci-yazar Adem Özköse "Ortadoğu'da Son Gelişmeler ve Türkiye" başlıklı bir konferans verdi.

Orta Doğudaki Müslümanların varlığını ortadan kaldırmak için tarihte üç tane büyük teşebbüsün yapıldığını belirten Adem Özköse, "Bunlardan birincisi, Haçlı savaşlarıdır ki bu teşebbüs bir İslam kahramanı olarak Selahaadin-i Eyyubî'nin ortaya çıkması ve Kudus'ü geri almasıyla başarısızlığa uğramıştır. İkincisi, Moğol istilasıyla başlayan teşebbüstür ki bu da Sultan Baybars tarafından durdurulmuştur.

Üçüncüsü ise Fransız ihtilali ile başlayan ulusçuluk akımlarıdır. Bu üçüncüsüyle birlikte Müslüman ülkelerin sınırları egemen güçler tarafından masa üzerinde çizilmeye çalışıldı, İslam ümmeti parçalanarak ulus devletleri haline getirildi. Böylece 20'nci yy Müslümanlar için sömürge yüzyılı olarak tarihe geçti" dedi.

21'inci yüzyılda yepyeni bir Orta Doğu'nun ortaya çıktığına dikkat çeken Özköse, Arap baharıyla birlikte İslam dünyasında uyanışların başladığına değinerek, "Bu yeni oluşan Orta Doğu'da artık Müslümanlar seslerini daha gür çıkartmakta, özgürlük ve adalet için daha büyük mücadeleler vermektedirler. Bu anlamda 21'inci yy artık Müslümanlar için hesaplaşma yüzyılı olarak gelişmeye başladı.

Bu yeni gelişen Orta Doğu'da Türkiye'nin hem burada hem tüm dünya Müslümanları için yeniden bir umut ışığı haline geldi" diye konuştu. Özköse, halen birçok Müslüman ülkede İstanbul'un hilafetin merkezi olarak görüldüğünü, dolayısıyla bu ülkelerin Türkiye'den gelen misafirler çok büyük hürmet ve saygı gösterildiğini ifade etti.

Türkiye'de son zamanlarda yaşanan gelişmelerde İslam dünyasında yeşeren bu umut ışığının tekrar söndürülmeye çalışıldığının çok rahat bir şekilde gözlendiğini belirten Özköse, Türkiye'de meydana gelen her olumlu gelişmeyle birlikte dünyadaki tüm Müslümanların rahat bir nefes aldığını, tam aksi durumda da yine İslam dünyasındaki bütün Müslümanların sıkıntı çektiğini dile getirdi.

Özköse, Dolayısıyla Müslüman kardeşlerimizin umutlarının boşa çıkmaması için Türkiye'de yaşayan her bireyin büyük bir sorumluluk yüklendiğini, bunun hakkıyla yerine getirebilmenin de bir derdimizin olmasına yani "dert edinmeye" ve "gaye sahibi olmaya" bağlı olduğunu söyledi.

Konferansın ardından, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. H. Mehmet Günay tarafından Gazeteci-Yazar Adem Özköse'ye hediye takdim edildi.

08 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?