Doğalgaz çevrim santraline onay!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sakarya'daki Ermet Enerji Üretim A.Ş.'ye tarafından yapılacak olan Sakarya Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nin ÇED raporunu onayladı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya'da Söğütlü'de yapılması planlanan Doğalgaz Çevrim Santrali için düzenlenen 1. İnceleme-Değerlendirme Toplantısında, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin projeye onay verdiği açıklandı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun açıklandığı toplantıya katılan Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Söğütlü ve Kocaali Ziraat Odaları başkanları ve bölge muhtarlarının tamamı projeye karşı olduklarını belirtti. Toplantıya katılan tek milletvekili Engin Özkoç, bu tür projelerin "Sakarya'nın güzelim tarım arazileri ve doğasını" tahrip edecek şekilde uygulanmaması gerektiğine dikkat çekti.
RAPOR DOĞRULARI SÖYLEMİYOR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) İzin ve Denetim Genel Müdürlüğünde bugün düzenlenen toplantıda ÇED Raporu açıklandı. Raporda toprak, hava ve su bakımından sorun olmayacağı iddiası toplantıya katılan kimseyi ikna etmedi. Sözcü olarak konuşan Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, santralin yapılması istenen yerin mera olduğuna, çevresinin verimli tarım arazileriyle çevrili olduğuna ve yerleşim yerlerine çok yakın olduğuna dikkat çekti. Bayraktar ayrıca, TEMA Vakfı tarafından hazırlanan raporun santralin çevre üzerinde olumsuz sonuçlar yaratacağını belirttiğini, İl Genel Meclisinin sadece iki gün önce projeden haberdar olmuş olmasını hayretle karşıladıklarını vurguladı. Söğütlü Belediye Başkanı ve muhtarlar da projeye şiddetle karşı olduklarını, projenin Mera Kanununa aykırı olduğunu ifade etti.
ÖZKOÇ: VİCDANINIZIN SESİNİ DİNLEYİN
Toplantıya katılan tek milletvekili olan Engin Özkoç, devleti oluşturan bireylerin makine parçaları değil duyguları olan insanlar olduğunu, bu nedenle vicdanlarının sesini dinlemeleri gerektiğini belirtti. Çimento fabrikası, traktör fabrikası, termik santral gibi projelerin verimli tarım arazilerine, doğal ve kültürel güzelliklerin ortasına yapılmaması gerektiğini söyleyen Özkoç, Sakarya'nın doğal güzelliğini korumak zorundayız diye konuştu. "Allah bize böyle bir yerde yaşamayı bahşetmiş, bunu korumak bizim görevimiz" diyen Özkoç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ülkede fabrika, santral kurulabilecek başka yerler de var. Güzelim tarım arazilerine kurulmamalı. Santralin birkaç kilometre ötesine çimento fabrikası kuruluyor. Sakarya ve Sakarya nehri bu kadar fabrikayı, bu kadar yapıyı ve kirliliği kesinlikle kaldırmaz, bunu biliyorum."
Toplantı başkanı daha sonra projeye onay veren Sakarya'daki kamu kurumlarını açıkladı. , Söğütlü Belediye Başkanı projeye karşıyken Büyükşehir Belediyesinin onay vermesini eleştirdi ve yazılı onaydan önce Belediyeyi kararını gözden geçirmeye davet etti.
Daha sonra, Milletvekili Özkoç ve katılımcı heyet, süreci takip edeceklerini ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceklerini belirterek Bakanlıktan ayrıldı.

04 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?