Arabuluculuk iş dünyasına nefes aldıracak

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Şubesinde “İş Davalarında Zorunlu Arabuluculuk Bilgilendirme Toplantısı” gerçekleşti.

TÜMSİAD Konferans Salonunda gerçekleşen toplantıya, Hukukçular Derneği İl Temsilcisi Av. Arb.Ali Kasım Aksoy, Şube Başkanı Ahmet Ölmez, Şube Yönetim Kurulu ve TÜMSİAD üyelerikatıldı.
Düzenlenen bilgilendirme programında Arabulucuğun temel özellikleri ve faydaları, İş hukukunda planlanan değişiklikler konusunda katılanlara bilgi verildi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜMSİAD Sakarya Şube Başkanı Ahmet Ölmez ''Şanlı ordumuzsınırlarımızda oluşan terör yuvalarına yönelik operasyonlar düzenliyor biz TÜMSİAD olarak her zaman olduğu gibi Zeytin Dalı Harekatı'nda da dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin yanındayız '' dedi.

Daha sonra düzenlenen Arabuluculuk eğitim programı ile ilgilideğerlendirmelerde bulunan Başkan Ahmet Ölmez; şunları söyledi. ''uyuşmazlıklar da en fazla mağdur olan kesimin ticaret erbabı olduğuna işaret ederek "01 Ocak 2018'de yürürlüğe giren kanunla, iş uyuşmazlıklarında, arabuluculuk sistemi dava şartı haline gelmiştir. Uzun yargılama süreleri nedeniyle yıllarca uğraşılan iş davaları, arabuluculuk sistemi ile büyük oranda çözüme kavuşturulacak, böylece maddi ve manevi kayıplar son bulacaktır" dedi.

Hukukçular Derneği Sakarya İl Temsilcisi Av. Arb.Ali Kasım Aksoy ''01 Ocak 2018'den itibaren işe iade davaları dahil olmak üzere bireysel iş uyuşmazlıklarında, alacak ya da tazminat taleplerinde arabulucuya başvurmanın dava şartı haline getirildiğini hatırlattı.İşçi ve işverenin dava açmadan önce arabulucuya başvuracağına işaret eden Aksoy, anlaşma halinde sorunun tamamen çözüleceğini, anlaşma sağlanamaması durumunda ise dava açma hakkının bulunduğunu bildirdi.

Aksoy, devletin de çalışanıyla yaşadığı iş uyuşmazlıklarını dava şartı haline getirilen arabuluculukla çözeceğini aktardı.

10 Şubat 2018 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.008.812 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?