Varol Maliyecilerin dertlerini anlattı

Türk Büro-Sen Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rahim Varol, Vergi Haftası nedeniyle Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının sorunlarını dile getirdi

Çalışanların kişisel ve ailevi sorunları arttı

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Rahim Varol, 23'üncüsü kutlanan Vergi Haftası vesilesiyle, kendi hizmet kolumuz dahilindeki Maliye ve Gelir İdaresi çalışanlarının hangi şartlarda görev yaptıklarını ve sorunlarını açıkladı. Varol, ''2005 yılında Maliye Bakanlığı yapılanmaya gitmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı Maliye Bakanlığından ayrıldıktan sonra yapılan yasa ve yönetmeliklerdeki değişiklikler kurumun yapısında telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açmış ve personelin moral motivasyonunu ciddi anlamda zedelemiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarının yüzde 45'i boştur bu da 33 bin 900 kişiye tekamül etmektedir, dolayısı ile her bir çalışan iki kişilik iş yapmak zorundadır. Kurumda boş kadrolara atama yapılmadığı için çalışanların çalışma koşulları oldukça ağır hale gelmiştir. Mesai kavramı unutulmuş, yoğun çalışma temposundan dolayı sosyal yaşantısı olmayan çalışanların, kişisel ve ailevi sorunları gittikçe artmıştır'' diye açıkladı.

Ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği

Varol ayrıca, ''666 sayılı KHK ile Hükümet ek ücret ve göstergelerde yaptığı değişikliklerle üst bürokratların maaşına yüzde 30'lara varan zamlar yaparken Maliye çalışanlarına göstermelik artışlar yapmıştır. Hangi işin hangi işe eşit olduğu belirlenmeden çıkarılan 666 sayılı KHK ile aynı işi yapanlar arasında önemli ölçüde ücret farklılıkları ortaya çıkmıştır. Hükümet bu uygulamasıyla dereceleri ve unvanları aynı olanların ücretlerini eşitleme yoluna giderek kolaycılığı seçmiştir. Kurumda aynı işi yapanlar arasında ücret adaletsizliği ve fırsat eşitsizliği devam etmektedir'' dedi.

Maliye Bakanlığına seslendi

Varol Maliye Bakanlığı'na seslendiği açıklamasında şöyle konuştu; ''Maliye Bakanlığına, bir kez daha sesleniyoruz. Ek ödemelerin emekli keseneğine dahil edilerek emekliliğe yansıtılmasını, aynı yerde aynı işi yapan çalışanlar arasında ücret adaletsizliğinin mutlaka giderilmesini, yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların genel idare hizmetleri sınıfına geçişi ile ilgili görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ivedilikle açılmasını, merkez ve taşra uzmanlığı ayrımına son verilmesini, gelir ve gider uzmanlıklarında uygulanan kriterlerde birlik sağlanmasını, lise ve ön lisans mezunlarına da uzmanlığa girme hakkının verilmesini, uzmanlık sınavlarında süre sınırlamasının kaldırılarak sürekli hale getirilmesini, özel hizmet tazminat oranlarının yeniden düzenlenmesini, Genel İdare Hizmetleri sınıfında çalışan tüm unvanlara (şoför, güvenlikçi) VHKİ kadrolarının verilmesini ve görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir an önce açılmasını, çalışanlar adına vergi haftasında talep ediyoruz''.

28 Şubat 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.901.119 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?