Baro başkanı liselilerle buluştu

Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle buluştu.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileriyle buluştu. 1-7 Nisan Avukatlar Haftası etkinlikleri kapsamında liselilerle buluşan Baro Başkanı Hacıeyüpoğlu, Sosyal Bilimler Lisesi mezunu olarak Hukuk Fakültesini bitiren avukatların mesleğe renk katacağını belirterek, "Hukukçuların en büyük özelliği edebiyata hakim olabilmektir. Bu da sizde fazlasıyla var. İleride sizlerle çalışmaktan mutluluk duyacağım" dedi.

Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu, gerçekleştirdikleri etkinlikler ve hazırladıkları projelerle adını sadece Sakarya'da değil tüm Türkiye'de duyuran Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesinde avukatlık mesleğini anlattı.

Hacıeyüpoğlu konuşmasının başında kendisini lise son sınıf bir öğrenci olarak gördüğünü ve öğrencilerden kendisinin neden hukuk fakültesini tercih etmesi konusunda ikna etmelerini isteyerek başladı. Öğrencilerden farklı cevaplar alan Hacıeyüpoğlu, kendisinin ise avukatlık mesleğini neden seçtiğini şöyle anlattı:

"Hak, Adalet, Özgürlük ve Demokratik katılım benim mesleğimin olmazsa olmazlarıdır. Hak; bir şeyin yerli yerine oturmasıdır. Doğru kararı zamanında veremezseniz yine orada bir haksızlık vardır. Eğer biz hakka inanmazsak bu mesleği yapamayız. Hiç kimse yargılanmadan suçlu ilan edilemez. İnsanda adalet duygusu olmazsa hukukçu veya avukat olamaz. Adalet duygusu olmadan hukukçuluk yapmak çok zor. Bizim mesleğimiz özgürlükler mesleğidir özgürlük duygusu yoksa hukukçuluk yapamazsınız. Demokratik katılımın en güzel örneğini ise yargılamada görürüz. Bir tarafta iddia makamı bir tarafta savunma bir tarafta savcı bir tarafta da hakim vardır. Bunlardan biri olmazsa demokratik katılım olamaz."

Son 10 yılda çok ciddi bir yasalaşma olduğunu kaydeden Hacıeyüpoğlu, 2003 yılında TÜİK tarafından yapılan bir ankette vatandaşın adalete olan güven duygusunun yüzde 48 olduğunu ama 2012 yılında ise bu oranın düşerek yüzde 44,3'e gerilediğini söyledi.

Diğer birimlerde vatandaşın güven duygusunun artmasına karşın adaletteki düşüşün en önemli sebebinin özgürlükçü ve demokratik katılımın tam anlamıyla yapılamamasına bağlayan Hacıeyüpoğlu, bu durumun da düzelmesi için çalıştıklarını anlattı.

"İnanmadığınız bir şeyi savunamazsınız" diyen Hacıeyüpoğlu, bir dava için aylarca çalışılması gerektiğini ve her şeyden önemlisi davaya inanmak olduğunu söyledi.

Hukuk mezunlarının kamuda tıp alanı dışında her alanda iş imkanı bulduğunun altını çizen Hacıeyüpoğlu, "Avukatlık mesleği toplumda savunma hakkı olarak bilinir. Her insanın savunma hakkı vardır aynı yaşam hakkı olduğu gibi. Savunma hakkı kutsal bir haktır kısıtlanmaya gidilemez. Avukatlar dava seçme konusunda özgürdür. Kendisini savunacak bir avukat bulamayan kişiye de devlet bir avukat veriyor. Bu bizim CMK dediğimiz birimdeki avukatlar tarafından yerine getiriliyor. Şu anda Sakarya Barosu CMK'da 135 avukat bu birimde görev alıyor. Bu avukatlarımızın listeye girip girmeme konusunda bir özgürlükleri var ancak listedeki avukatın ben bu davayı almam diye bir hakkı yoktur. O yüzden herkesin savunması yapılır" şeklinde konuştu.

Konuşmasının sonunda öğrencilerden gelen soruları cevaplayan Hacıeyüpoğlu, "Ben sizin okuduğunuz bu liseyi çok önemsiyorum. Bizim mesleğimizin en önemli unsurlarından birisi edebiyata ve dile hakim olabilmektir. Hazırladığınız savunmaların kısa, net ve açık şekilde etkileyici olması gerekir. 30 sayfalık bir savunmayı ne hakim ne de savcı okuyamaz zaten dikkati dağılır. İşte bu yüzden bu liseden mezun olup da Hukuk Fakültesini tercih ederek, Avukat, hakim, savcı hukukçu olacak arkadaşların mesleğe de katkı sağlayacağını düşünüyorum" dedi.

Sakarya Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi Müdür Yardımcısı Paşa Odabaş ise programın sonunda Sakarya Barosu Başkanı Recep Hacıeyüpoğlu'na katkılarından ver paylaştığı bilgilerden dolayı teşekkür etti.

04 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?