Keçi yetiştiricilerinden korkunç iddia

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Saffet Savaş, "Kimliksiz ve de aşısız kesim yapılarak bilhassa halk sağlığını tehdit eden brusella hastalığı taşıyan hayvanlar halka yedirilmektedir" dedi.

Sakarya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Saffet Savaş, birlik yönetimi ile birlikte basın toplantısı düzenleyerek, Brusella hastalığı konusunda kamuoyunu uyardı. Savaş, "Gönderilen genelgede ülkemizdeki koyun ve keçilerin kayıt altına alınması ve koyun-keçi vebası hastalığının yok edilmesi noktasında 2010 - 2012 yılları arasında 3 yıllık süreyle Avrupa Birliği destekli 'koyun ve keçilerin küpelenmesi ve aşılanması projesi' kapsamında 65 milyon kulak küpesi ve 90 milyon doz koyun-keçi vebası aşısı dağıtılmış, söz konusu küpe ve aşılar Sakarya'ya da gönderilmiştir. Koyun ve keçi türü hayvanların tanımlanması tescili ve izlenmesi yönetmeliğne göre 01 Eylül 2010 tarihinden sonra küpelenmeyen ve kayıt altına alınmayan koyun ve keçilerin işletme dışına çıkarılması pazara ve mezbahaneye götürülmesi yasaklanmıştır. Ancak Sakarya'da halen 20 bin civarında küpelenmeyen ve kayıt altına alınmayan küçükbaş hayvan bulunmaktadır" dedi.

Bu hayvanlar aşılanmamasından dolayı hastalıklarının devam ettiğini savunan Saffet Savaş sözlerini şöyle sürdürdü:
"Peki hastalık devam ediyor ise aşı yaptıranın eziyeti ve yaptığı masrafın bedelinin vebali kimindir? Söz konusu genelgenin içeriği ve cezai müeyyidelerinin bir çok yetiştirici tarafından bilinmediği gözlenmiştir. Şimdide önümüzde bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü'nün hayvanlardan insanlara da geçen Brusella hastalığının yok edilmesi için 2012 / 032 nolu genelgesi durmaktadır. Sakarya'da aşılama programı 10 Mart-15 Mayıs olarak belirlenmiştir. Peki 20 bin civarı
kimliksiz kayıtlanmamış küçükbaş hayvanlar aşılanamayacağına göre yetiştiricilerimize büyük ekonomik zararlar veren hem de halk sağlığını tehdit eden bu hastalıktan nasıl kurtuluruz. Bütün bu eksikler içindir ki Sakarya'da konusunda sorumlu olanların ivedilikle kanunların yürütülmesinde sorumlu ve görevli olan köy ve mahalle muhtarlarını bizzat toplayarak en ücra köşedeki bir tek koyun ve keçi hayvanı bırakılmadan küpelenmesi ve aşılanması yapılmalıdır."

Kimliklendirme ve aşı yaptırmayanlara gerekli kanunu işlem yapılması gerektiğini ifade eden Savaş, "Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ve ilimizde küçükbaş hayvan hırsızlıkları yapılmaktadır. Bunların önüne geçilmesinin bir yolu da kaçak kesim yapılan yerlerin derhal kapatılmasıdır. Bizler birlik yöneticileri olarak hiçbir kimsenin mağdur olmasını istemeyiz. Bizler bu basın toplantısını kanun yetkisi olanları sorumluluklarına yetiştiricilerimizin, celep ve kasap esnafımızın kanunlarımız önünde mağdur
olmamaları için bilgilendirme amaçlı yaptığımızın bilinmesini istiyoruz" dedi.

17 Şubat 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?