Merkez Bankası Enflasyon Tahminini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yılın ikinci Enflasyon Raporu'nu açıkladı. Merkez Bankası 2019 yıl sonu TÜFE tahminini değiştirmeyerek yüzde 14,6 olarak tuttu. Gıda enflasyon tahmini ise yüzde 13'ten yüzde 16'ya çıktı. 2020 enflasyon tahmini ise yüzde 8,2 olarak açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) BaşkanıMurat Çetinkaya, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Çetinkaya enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler, finansal piyasalarda gözlenen oynaklık ve fiyatlama davranışlarına ilişkin belirsizliklerle enflasyon görünümüne ilişkin risklerin devam ettiğini bildirdi.

Merkez Bankası2019 yıl sonu TÜFE tahminini değiştirmeyerek yüzde 14,6 olarak tuttu. Gıda enflasyon tahmini ise yüzde 13'ten yüzde 16'ya çıktı. 2020 enflasyon tahmini ise yüzde 8,2 olarak açıkladı.

Çetinkaya'nın konuşmasından satır başları:

KISMİ BİR TOPARLANMA GÖZLENMİŞTİR

Küresel iktisadi faaliyetlerde gözlenen ivme kaybı 2018 son çeyreğinde sürdü. Büyüme hızı bazı gelişen ülkelerde de yavaşladı. Gelişmiş ülkelerde para politikası normalleşme süreçlerinin yavaşlayacağına dair sinyaller uzun vadeli tahvil getirilerinin gerilemesine yol açtı. Gelişmekte olan ülkelere yönelik portföy akımları dalgalı bir seyir izlemekte. 2019 yılının ilk çeyreğinde iktisadi faaliyette bir önceki döneme göre kısmi bir toparlanma gözlenmiştir.

İYİLEŞME EĞİLİMİNİN SÜRMESİNİ BEKLİYORUZ

Üretici enflasyonunda yılık azalışa karşın TÜFE'deki ÜFE baskısı ilk çeyrekte de sürdü. Bu dönemde net ihracatın büyümeye güçlü desteğiyle birlikte ekonomideki dengelenme eğilimi devam etmiştir. Önümüzdeki dönemde cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesini bekliyoruz.

SWAP İMKANININ LİMİTİNİ ARTIRDIK

Fiyat istikrarına yönelik riskler göz önünde bulundurularak sıkı para politikası duruşu korunmuştur. Mart'ın son haftasında yurt dışı swap piyasasında faizlerin yükselmesine neden olan TL likidite sıkışıklığının etkisini sınırlamak amacıyla Döviz karşılığı TL swap imkanının liminiti artırdık.

GIDA ENFLASYONU OLUMSUZ SEYRETTİ

Mevcut rapor döneminde kur takası faizleri ve döviz kuru oynaklıkları arttı. Kredi büyümesi ilk çeyrekte ılımlı artış kaydetti, toparlanma ağırlıklı olarak ticari kredilerden kaynaklandı. Enflasyon ilk çeyrekte Ocak enflasyon raporu tahminleri ile uyumlu gerçekleşti. Yıllık enflasyondaki azalışta temel mal ve enerji grupları başlıca sürükleyici oldu. Bu dönemde gıda enflasyonu olumsuz seyretti. Enflasyonun ana eğiliminde bir miktar iyileşme gözlendi.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Enflasyonun 2019 sonunda yüzde 12,1-17,1 aralığında (orta noktası yüzde 14,6) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Enflasyonun 2020 sonunda yüzde 5,1-11,3 aralığında (orta noktası yüzde 8,2) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.

KAPSAMLI BİLGİLENDİRME GEREKTİĞİNİN FARKINDAYIZ

Rezervler konusunda kapsamlı bir bilgilendirme gerektiğinin farkındayız. Enflasyon raporunun içine bilgilendirme ve tablo koyduk. Rezervdeki dalgalanma istisnai değil, yakın döneme özgü değil ve sıra dışı değil. Rezerv iletişiminin brüt rezerv üzerinden yapılması yaygın bir pratik.

30 Nisan 2019 - Ekonomi 1 Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.804.870 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.