BBP'den 'Kadınlar Günü' mesajı

Serdivan Belediyesi Büyük Birlik Partisi Meclis Üyesi adayı, kadınların sesi ve engelli dostu, genç girişimci iş kadını Derya savaş, tüm kadınlara seslenerek çok önemli mesajlar verdi

Derya Savaş "8 Mart, kadınların küllerinden var olduğu gündür. Biz kadınlar ne istiyoruz? Kadınlar için hak-hukuk ve adalet istiyoruz, adalet arıyoruz. Bizler adalet dilenmiyoruz. 8 Mart Biz Kadınların eşit işe eşit ücret, günde 8 saat çalışma ve doğum izni talepleri ile 1857 yılında başlattıkları eşitlik mücadelesinde, hakları uğruna can verdiğimiz gündür. Yoksulluk, eşitsizlik ve sosyal adaletsizlik dünyada kadınları erkeklerden daha çok etkilemektedir. Dünyada özel mülkiyetin sadece yüzde 1'i kadınlara aittir. Kadınlar dünya nüfusunun yüzde 50'sini, yeryüzünde toplam iş gücünün üçte ikisini oluşturur. Ancak kadınlar dünya gelirinin ancak yüzde 10'nu almakta ve dünyanın tüm mal varlığının yüzde 1 ine sahip bulunmaktadır. Yaşamın tüm alanlarında; çalışma alanında, istihdamda, karar alma mekanizmalarında, politikada kadınlar nüfusları oranında temsil edilememektedir, bu temsilde adaletsizlik kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

"Demokrasinin yolu cinsiyet eşitliğinden geçer. Son yıllarda pek çok tabu yıkılmış, etnik kimlik farklılığı, inanç farklılığı yaşayan insanlar daha eşitlikçi, adil bir sisteme evirilme konusunda umutlanmıştı. Ancak son aylarda bir kaos aralığı yaratan paralel devlet, yolsuzluk gibi iddialar, ortaya saçılan ses kayıtları toplumda güven kaybına ve umutsuzluğa yol açmaktadır. Yaklaşan yerel seçimlerde siyasi kimliğinin ötesinde kadınlarla, kadın kuruluşlarıyla hiçbir ayrım gözetmeksizin kadınlık ortak paydasında, cinsiyet eşitliği sağlamaya yönelik müştereklerde buluşmak için çaba harcayan kadın adayları büyük bir heyecanla destekleyeceğimizi bildirmek istiyoruz. Tüm kadınları yerel seçimlerde kendi çıkarlarını gözeterek, bireysel tercihlerini yaparak oy kullanmaya davet ediyoruz" dedi.

Kadınlara yönelik, cinsel istismar, taciz, şiddet ve cinayetlerin artarak sürdüğünü kaydetti. Alınan önlemlerin ve yapılan yasal düzenlemelerin yetersiz kaldığının gösterge olduğunu ifade eden Serdivan BBP Başkan Adayı Mehmet Şensoy, Meclis Üyesi Adayları Burhan Aygün ve Mehmet Ali Değirmenci;

Şehircilik Uzmanı Serdivan Belediyesi Büyük Birlik Partisi Başkan Adayı Mehmet Şensoy, Meclis Üyesi Adayı Genç Müteahhit başarılı iş adamı Mehmet Ali Değirmenci, Tecrübeli siyasetçi, Şehit Lider Muhsin Yazıcıoğlu ile siyaset yapmış, aynı yolda yürümüş Burhan Aygün, Dünya kadınlar Günüyle ilgili açıklama yaptı.

Savaş yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi:

"Ülkemiz neredeyse her yeni güne dört bir tarafından kadınların feryadı ile başlamaktadır. Halbuki bizim medeniyetimiz annenin ayaklarının altına cenneti koyan, ülke yönetiminde Hakanın yanında hatuna da yer veren bir medeniyettir. Böyle bir kökten gelen, böyle bir medeniyetten beslenen bir toplumda bugün kadınların içinde bulundukları hal gerçekten bizim için çok acıdır. Biz ülkemizi ve milletimize bunun yakışmadığını düşünüyor ve toplumda kadına bakışın ve kadın algısının medeniyetimizle örtüşerek yeniden ortaya konulması gerektiğini düşünüyoruz.

Siyasetçilerden, iş dünyasına, yöneticilerden sokaktaki vatandaşa kadar herkesin üstüne düşen görevler olduğuna inanıyor ve herkesin sorumluluğunu yeterince getirmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bu anlamda kamuda çalışan kadınların sorunlarının çözümü ve yaşadığı sıkıntıların giderilmesi içinde idarecileri ve hükumeti uyarıyoruz. Kadın kamu çalışanları özelliklede sağlık alanında hizmet veren kadınlarımız en fazla şiddete ve zulme uğrayan, ötekileştirmeyle karşı karşıya kalanlardır."

07 Mart 2014 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?