YKS tatminden TEOG tahminden uzak görünüyor

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Murat Mengen, YKS ve TEOG ile ilgili değerlendirme yaptı

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen'in açıklaması şu şekilde:

Eğitim, ülkelerin geleceklerinin şekillenmesinde önemli bir fonksiyona sahiptir. Bilimde, teknolojide, sanatta, edebiyatta gelişen, öncü olan ülkeler incelendiğinde, nitelikli bir eğitim sistemine sahip oldukları görülecektir. İyi bir eğitim, gelişmenin, gelişmiş ülke olmanın, medeniyet kurmanın anahtarıdır. Bunun farkında olan ülkelerin önceliği eğitim olmakta, başarılı insanların yetiştirilmesi için en büyük değer her zaman bu alana verilmektedir.

Sistemli, planlı ve istişareye dayanmayan hiçbir proje, başarılı olmamıştır, olmaz da. Ülke olarak, yıllardır sancısını, sıkıntısını, stresini yaşadığımız nokta burasıdır. Yerel değerlere dayanan evrensel bir eğitim sistemini kuramayışımızın temel sebebi bundan kaynaklanmaktadır. Öğrencileri sürekli başka yönlere kanalize eden, velileri tedirgin eden ve sık sık değiştirilmek zorunda kalınan sınav sistemleri de böyle bir anlayışın ürünüdür. Geçmişte LGS, OKS, SBS, ÖSS, ÖYS, LYS gibi, nice harfleri değişen ama kaderleri değişmeyen sistemler aynı mantığın kısır tezahürüdür.

Kaldırılacak sistemin eksikliklerinin ne olduğunu paylaşmadan, yerine getirilecek olanı kararlaştırıp olgunlaştırmadan, tüm bunları yaparken de paydaşlarla tartışıp istişare etmeden kurulan sınav sistemlerinin birçok sıkıntıyı da beraber getirdiği tecrübelerle bilinmektedir. Bir süre sonra tartışmaya açılan, önce öğrencilerimiz, sonra veliler üzerinde olumsuz etkileri görülen sistemler kaldırılmak zorunda kalmaktadır. Yanlışı terk ederken gösterdiğimiz acelecilik, yapım aşamasında bir hıza dönüşmemekte; yetkililer, konuya katkıda bulunacak kişi ve kurumlarla bir araya gelmekten imtina etmekte, durum böyle olunca da, ya ortaya kabul gören bir model çıkmamakta ya da enine boyuna tartmadan, tartışmadan yöneldiğimiz modeller de geriye yönelik tadilat görmektedir.

Raporlarımızda bugün ortaya çıkan sorunlara dikkat çekmiştik

Sendika olarak, eğitimin diğer alanlarıyla olduğu gibi, bu konularda da defalarca açıklamalar yaptık, araştırmalar gerçekleştirdik, raporlar hazırlayıp kamuoyu ve yetkililerle paylaştık. Ortaöğretime geçiş ve yükseköğrenime giriş konusunu da, Eğitime Bakış 2016 ve Yükseköğretime Bakış 2017 raporlarımızda ele aldık, eksikliklerin altını çizdik, bugün yaşananlara o günden dikkat çektik.

Belli bir grubu seçen ve yerleştiren değil, tüm öğrencileri hayata hazırlayan bir sistem kurulmalıdır

Ortaöğretim sistemine yerleştirmedeki en büyük sorun, merkezi sınavın var olmasından ziyade, merkezi sınavın zorunlu olarak bütün öğrencilere uygulanması ve tüm öğrencilerin bu sınav sonuçlarına göre merkezi olarak yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. Yeni sınav ve yerleştirme sistemi tasarlanırken, öğrencileri okul dışı kaynaklara mecbur bırakmayacak, öğrenci başarısının okullarda heterojen olarak dağılacağı, yani hem genel liselerin hem de meslek liselerinin başarılı öğrencilere sahip olabileceği bir sistem amaçlanmalıdır.

Bu şekilde, değişik meslek liselerinden, İmam Hatip liselerinden ve muhtelif mahalle liselerinden başarılı olan öğrencilerin gelecek kaygısı çekmeyeceği, çalışan ve başarılı olan herkesin emeğinin karşılığını alabileceği engelsiz, geçişli esnek modeller üzerinde durulmalıdır.

Tüm sosyal alan derslerinden de soru sorulmalı, eksiklikler giderilmelidir

Milyonlarca adayı, aileyi ve toplumun geleceğini ilgilendiren üniversiteye giriş sisteminde yapılacak değişikliklerin; eğitimin ilgili paydaşlarıyla görüş alışverişi yapılmadan, konunun hassas ve sıkıntılı noktaları tecrübeler ışığında değerlendirilmeden, dahası demokratik teamüller yerine getirilmeden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından açıklanması, halen bir eksiklik olarak görülmektedir.

YGS'ye ve LYS'ye göre yeni sınavın fiilen tek aşamaya indirilmiş olması ve toplam soru sayının azaltılmış olması, ölçme ve değerlendirme ilkeleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, sınavın geçerliğini azaltmıştır. Soru sayısının azaltılması aynı sayıdaki nette çok fazla sayıda öğrenci istifleyecek, daha nitelikli bir sıralama yerine dar aralıklara yığma yapacaktır.

Adayların girecekleri sınavların kapsamlarının daraltılarak bazı derslerden hiç soru sorulmayacak olması, ortaöğretimi olumsuz etkileyecektir. Her ne kadar tarih dersiyle ilgili küçük bir adım atılmış olsa da, sosyal alan derslerini dışarıda bırakan mantık yanlış, din kültürü ve ahlak bilgisi ve felsefe derslerinden hiç soru dahi sormayan bir ölçme hatalı ve değerlendirme de haksızdır. Bu haliyle yeni sistem, sosyal alan başarısını önemsiz hâle getirdiği için, imam hatip liselerinin ve meslek liselerinin yükseköğretime girişlerini daha da zorlaştıracaktır.

İki sınavın aynı gün yapılması ve ilk aşama sınavın sonuçları açıklanmadan ikinci aşama sınava girilmesi, aşamalı sınav mantığına aykırıdır. Yeni sistemde iki oturumun aynı günde yapılacak olması, fiilen aşamalı sistemin kaldırılması demektir. Farklı günlerdeki oturumlarda yapılan sınavlarda öğrenciler, herhangi bir oturumdaki dezavantajlarını diğer günlerdeki oturumlarda kapatmaya çalışmaktaydılar. Ancak yeni sistemde bunun yapılması mümkün görülmemektedir. Öğrencilerin sabah oturumundaki sınav sonuçları belli olmadan (belki de yeterli puanı almadan) ikinci sınava girmeleri usulen doğru gibi görünse de esasen yanlış bir uygulamadır. YÖK tarafından tasarlanan yeni yükseköğretime geçiş sistemi uygulamaya konulmadan evvel eleştirilerimiz ve tüm paydaşların da bu konudaki eleştiri ve önerileri dikkate alınarak revize edilmelidir. Toplumun yeni sisteme olan güven duygusu tesis edilmelidir. Aksi hâlde sorun çözmek için getirilen yeni sistem, yeni sorunların kaynağı olacaktır.

İstişare meclisi geniş, kabul düzeyi yüksek bir sisteme ihtiyaç var

Milletin varlığı, dimağı, tasavvuru, idealleri, hayatı, hayalleri, istiklali ve istikbali ile doğrudan ilgili olan eğitimin sorunları, anlık etki ve tepkilerle düzenlenmemelidir. Hele nesnesi, öznesi, amacı, aracı insan olan eğitim meselelerini en insanî gerekçelerle bile olsa tartışmadan çözmeye çalışmak, yanlışın da ötesinde nesillerin yitirilmesine sebebiyet verecek vahim bir hatadır.

Eğitim alanıyla ilgili çalışma yapılırken, bütün bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, örnek modellerden yararlanılmalı, çağın gerekleri dikkate alınmalı, mutlaka istişare edilerek farklı görüş ve önerilerden istifade edilmelidir. Aksi hâlde bu kısır döngü sürüp gidecektir.

26 Eki 2017 - 11:42 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.475.411 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

11

Eğitim Bir-Sen üyesi - Adapazar ilçe başkanı görevi bıraktı sanırım. Seçim yapmayı düşünüyormusunuz? Yapacaksanız ne zaman?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
10

Eğitim Bir-Sen üyesi - Üye aidatlarından aldığınız maaş tutarı ile bütün ilçelere sendika binası kiralanabilir. 5300 üyeye bu hizmeti vermek için, üye aidatlarından aldığınız maaştan feragat edermisiniz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
09

Eğitim Bir-Sen üyesi - Şube başkanlığını gönüllü olarak mı yapıyorsunuz? Yoksa maaşınızı siz ve yardımcınız üye aidatlarındanmı alıyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
08

Eğitim Bir-Sen üyesi - ÖĞDER şube başkanı aynı zamanda Eğitim Bir-Sen üyesi arkadaşın müdür MÜLAKATLARINDA barajı geçemediği doğrumu? Doğruysa tepkiniz ne oldu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
07

Eğitim Bir-Sen üyesi - ÖĞDER şube başkanlığını kaybettikten sonra, öğderden istida edip mebderi kurduğunuz doğrumu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
06

Eğitim Bir-Sen üyesi - Üyeleriniz sizin yazdığınızı düşünüyor bu yazıyı. Üyelerinizden özür dilemeyi düşünüyormusunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
05

Eğitim Bir-Sen üyesi - Diğer yorumlarımı niçin yayımlamadınız editör?

Hiç biri hakaret içerikli değildi. Yoksa yorum sınırımı var? Bilelim de ona göre sizi takip edelim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
04

Eğitim Bir-Sen üyesi - Bu yazı Eğitim Bir-Sen istanbul şube başkanı Talat Yavuzun doğrumu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
02

Eğitim Bir-Sen üyesi - Bu yazıyı siz mi kaleme aldınız?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42
01

Hasan çelik - Yazının gerçeği bu linkte.koskoca sendikanın başkanının kendi fikri yok mu intihal yapıyor.

https://www.ajanskamu.net/mobile/?title=yks-tatminden-teog-tahminden-uzak-gorunuyor&page=makale&ID=1936

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Ekim 11:42Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?