Engellilerin kursa katılmaya korkuyor. Çünkü

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz "üyelerimiz maaş kesilir korkusu ile kursa katılmıyorlar" dedi

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz, İş-Kur'un engeliler için açtığı mesleki kurslara, üyelerinin engelli maaşlarının kesileceği korkusu ile katılmadıklarını belirtti.

Sakarya İş-Kur Müdürlüğü'nün düzenlediği ve engelli vatandaşların da istihdam edilmesi için açılan kurslara engellilerin yoğun katılımı beklenirken ilginin olmamasının gerçeksinin devletten alınan engelli maaşının kesilme korkusu olduğu ortaya çıktı.

Engeliler kursa katılmıyor

Adapazarı Sakatlar Derneği Başkanı Sadettin Yılmaz "İş-Kur'un düzenlediği birçok iş alanında oturarak yâda farklı şekilde iş yapma imkânıyla düzenlenen iş eğitimi kurslarına engellilerin katılımı ve günde 15 TL ücretle kurs alma imkânı var. Engelliler devletten aldıkları maaş nedeniyle kursa katılmıyorlar. Bu konuyla ilgili biz Bakanlığa yazı yazdık. Engellilerimizin rahatlıkla kurslara katılıp meslek öğrenmelerini istiyoruz. Engellilerimizin bu endişesinin giderebilmesi gerekiyor" dedi.

Engelli maaşı alarak kursa katılanlar için yasada açık olarak belirtilen maddede kurs esnasında sigortalı olan engelinin maaş kesintisinin olamayacağını belirttiği yönetmeliğin ayrıntılı yasa metni;

2022 yönetmeliğine göre
"Hangi ad altında olursa olsun Sosyal Güvenlik Kurumları'ndan bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar 2022 aylığı alamaz. İŞKUR kursuna katılan kursiyerler yukarıdaki 16. maddede bahsedildiği gibi bir gelir veya aylık hakkından faydalanmadığı sürece 2022 aylığı alabilir. Ancak bu sigortalılığın sağladığı bir gelir veya aylık hakkından faydalanması halinde 2022 aylığı alamaz. Aldığı takdirde kestirmekle yükümlüdür.

Özetle, bir Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan bir gelir veya aylık hakkından faydalanmadığınız sürece İş-Kur kursunda bir kursiyer olarak sigortalı olmanız sorun olmaz"

Akşam Haberleri Gazetesi

14 Haziran 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?