Plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak

TBMM Genel Kurulu'nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı

TBMM Genel Kurulunda, Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, çevrenin korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesi için plastik poşet, plastik ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulaması, kirliliğin önlenmesine yönelik teminat alınması gibi mekanizmalar kullanılacak.

Kanunla, üretici, ithalatçı ve piyasaya sürenlerin bireysel olarak atık toplama faaliyetlerini yapabilmeleri ve yetkilendirilmiş kuruluş oluşturma yükümlülüğü zorunlu olmaktan çıkarıldı.

Egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahiplerine bin 250 lira ceza verilecek. Aynı araç, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona neden oluyorsa ceza 2 bin 500 liraya çıkacak.

REKLAM

powered byTagOn

Taşıtın imalatında bulunan egzoz gazı emisyon kontrol sistemi olan katalitik konvertör/katalizör/dizel partikül filtresi olmadan kullanılan motorlu taşıt sahibine bin 250 lira, Egzoz Gazı Emisyon Yetki Belgesi bulunan ancak yetkilendirme sonrasında ilgili yönetmelikle düzenlenen şartları kaybettiği tespit edildiği halde ölçüme devam eden veya tekniğine ve belirlenen kurallara aykırı ölçümler yapanlara 5 bin lira, belge olmadan emisyon ölçümü yapanlara, belgelerde tahrifat yapanlara veya sahte belge düzenleyenlere 10 bin lira idari para cezası uygulanacak.

DİĞER İDARİ PARA CEZALARI

Katı yakıt özelliklerini sağlamayan yakıtları ithal eden veya satanlarla, katı yakıtların depolanması, taşınması, yüklenmesi, boşaltılması veya torbalanmasına ilişkin düzenlemelere uymayanlara 10 bin lira, belgelerin veya izinlerin alınmaması durumunda ise 15 bin lira idari para cezası verilecek.

Öngörülen yasaklara ve sınırlamalara aykırı olarak petrol ve petrol türevleri tahliyesi veya deşarjı yapan tankerlerle katı atık bırakan veya evsel atıksu deşarjı yapan diğer deniz araçlarına uygulanan idari para cezaları da artırıldı.

Petrol ve petrol türevleri (ham petrol, akaryakıt, sintine, slaç, slop, rafine ürün, yağlı atık ve benzeri) tahliyesi veya deşarjı yapan tankerlerden, bin grostona kadar olanlar için groston başına 400 lira, bin ile 5 bin groston arasında olanlara, bu miktar ve ilave her groston başına 100 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza uygulanacak.

Petrol türevleri veya kirli balast tahliyesi yapan gemi ve diğer deniz vasıtalarından, bin grostona kadar olanlar için groston başına 200 lira, bin ila 5 bin groston arasında olanlara bu miktar ve ilave her groston başına 40 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza kesilecek.

Katı atık bırakan veya evsel atık su deşarjı yapan diğer deniz araçlarından, bin grostona kadar olanlar için groston başına 100 lira, bin ile 5 bin groston arasında olanlara bu miktar ve ilave her groston başına 20 lira, 5 bin grostondan fazla olanlara ise bu miktarlar ve ilave her groston başına 10 lira ceza verilecek.

Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere katılım payı tutarının yüzde 20 fazlası idari para cezası uygulanacak.

Depozito uygulanmadan yıllık piyasaya sürülen ambalaj için, piyasaya sürenlere ton başına 100 lira, plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 10 lira idari para cezası verilecek.

Biyolojik çeşitliliği tahrip edenler ile sulak alanlar için belirlenen koruma ve kullanım usul ve esaslarına aykırı davrananlara, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile taşra teşkilatı birimlerince idari yaptırım uygulanacak.

Atıkların kaynağında ayrı biriktirilmesi ve toplanması amacıyla sıfır atık yönetim sistemini kuran ve uygulayan belediyelere, il özel idarelerine, kurum, kuruluş ve işletmelere teşvik sağlanacak.

GERİ KAZANIM KATILIM PAYI

Plastik alışveriş torbaları için satış noktalarından 15 kuruş, lastik, akümülatör, piller ve araç bataryaları, otomotiv pilleri, madeni yağ, bitkisel yağ, elektrikli ve elektronik eşya (televizyon, küçük ev aletleri, buzdolabı ve soğutucular gibi beyaz eşyalar) piyasaya sürenlerden, ithalatçılardan belirtilen miktarlarda geri kazanım katılım payı tahsil edilecek.

Bu ürünlerden herhangi birinin piyasaya arzının, farklı bir ürünün, malzemenin, eşyanın ithalatıyla birlikte gerçekleşmesi halinde, geri kazanım katılım payı ithalatçıdan tahsil edilecek. Listedeki tutarlar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu suretle tespit edilen tutarları yarısına kadar artırmaya veya indirmeye yetkili olacak.

1 OCAK 2021'DEN İTİBAREN ZORUNLU OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları, depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.

Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek ve her yıl için güncellenecek.

KARA YOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREV VE YETKİLERİ

Kara yolları Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri arasına, "otoyolların habitatları böldüğü yerlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün görüşünü alarak yaban hayvanlarının geçişlerine izin verecek menfez, ekolojik köprü ve benzeri tesisleri yapmak", "otoyollarda yaban hayvanlarından kaynaklanacak trafik kazalarını önlemek maksadı ile kafes tel çit yapmak" ve "kara yollarına yaban hayvanlarının muhtemel yaşam alanlarının bulunduğu bölgelerde uyarıcı levhalar koymak" eklendi.

30 Kas 2018 - 01:16 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.476.176 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

11

5454 - Tamamen çevre kirliliğine karşı alınan bi karar olsaydı marketlere kese kağıdı zorunlulugu getirilebilirdi.ya da plastik poşeti

attığımızda bize 25 kuruş veren makinalar olsaydı.biz devlete değil

devlet bize 25 kuruş verseydi.ama o zaman birilerinin cebi dolmazdı dimi.ayrica pet şişeler ve diğer

Bütün plastik ambalajlar cevreyi kirletmiyor mu? bu kararın birilerininin kesesini doldurmak için alındığı ortada.tulumbada su tamamen bitmiş demekki.tüm faturalardaki büyük soygun yetmiyormuş gibi halkın kuruşuna bile göz dikildi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
10

Yunus E. - Ya arkadaşlar çok komik yönetiliyoruz farkında mısınız ?

Poşetin bile hakkını savunup paraya çeviriyorlar. Söz konusu insanlar olunca gram değeri olmuyor.

Asgari ücret ile bu ekonomik krizde geçinemiyoruz. Ve bunları bildikleri halde yine de zam yapmaktan kaçmıyorlar.

Her şeye zam oldu ama maaşlar aynı bu ne tür bir zihniyet ? Ya rabbi bizleri ne ile sınıyorsun?

Bunlar mı insanların vekilliğini yapıyorlar? hiç mi gönderilen hadisleri okumuyorlar? Neden ısrarla insanları dar boğaza iteliyorlar?

Ya rabbi bu mübarek cuma hürmetine şu bizi yönettiklerini sananlara akıl ver.

çok kötü konuşacağım da admini zor durumda bırakmak istemiyorum.

ALLAH sizleri de dar boğazla geçinmeyi sınasında göreceğiz !

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
09

Matkap 54 - ........... böyle zihniyete o zaman çikolata poşetleri vs onların poşetleri ne olcak yapacaksan tam yap direk kaldır poşeti birseye benzesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
08

Matkap 54 - ....... böyle zihniyete o zaman çikolata poşetleri vs onların poşetleri ne olcak yapacaksan tam yap direk kaldır poşeti birseye benzesin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
07

merda - 1970 LERDE SGK MİLLETE GALOŞ SATIYORDU ŞİMDİ DE MİLLETE POŞET HEEE VAYYYY BEEE YUHHHHHHHHHHHHHH. DİYORUM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
06

merda - POŞET DEN PARA ALMAYI DÜŞÜNEN O ZİHNİYETİN BEN ....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
05

Tolga - Çevreyi nakite çeviren sizler şimdi çevre dusunuyoz adı altinda vatandaşa bir darbe dağa kilosu kaç para posetinde adete o para sizin ben verceniz kararın...............

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
04

Çevre - Tam olarak çevre koruma için zaten. Yani parası olan rahat rahat poşet alsın. Olmayan file kullansın. Gerçekten çevre için yapilacaksa poşet kullanımı tamamen kaldırılsın. Daha gerçekçi bir yaklaşım olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
03

SinanK - Aynı sözde aydınlatmadan tasarruf sağlayacağımızı düşünen zihniyet bir poşetin maliyeti 0,25krş mu ? anlaşıldı yine birilerini zengin edicez vurun bakalım abalıya vurun..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
02

merda - VAYY BE BİM KALKINSIN DİYE POŞETE DE PARA HEEEEE

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16
01

Sakaryalı - Kesin çevre için yapılmış bir kanundur yani kesin çevre başka bişey olamaz... Çevre önemli.. Para daha önemli dimi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:16Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?