MHP'li Kutluata'dan çok sert 'operasyon' açıklaması

MHP Milletvekili Prof. Dr. Münir Kutluata, bütçe hakkında eleştirilerde bulunduktan sonra gündemi sarsan yolsuzluk operasyonu için sert konuştu

Kutluata, Meclis Genel Kurulu'nda bütçenin tümü üzerindeki görüşmelerde yaptığı konuşmada, bütçenin, "çok şanssız bir bütçe" durumuna düştüğünü belirterek, "Sayıştay raporlarının gelmemesi, önceki bütçenin Sayıştay denetimini hakkıyla görememiş olması nedeniyle ciddi tartışmalarla yürüdü. Daha önemli olmak üzere, bu bütçe Türkiye'de yürütülen bölünme sürecinin tarafları tarafından, birinin gayreti diğerinin müsamahası ile bütçe raporlarına bölünme sürecini alıştırmak ve meşrulaştırmak amacıyla ilaveler yapıldı, olmaması gereken ifadelere yer yapıldı" ifadelerini kullandı.

Ortada bir şüpheli hal varsa, yargıya intikal edeceğini ve mutlaka sonuca ulaşacağını, o noktaya kadar da herkesin masum olduğunu söyleyen Kutluaka, şöyle konuştu:

"Son olayların ortaya çıkması başka bir şeydir, ortaya çıkmasından sonraki tablo başka bir şeydir. Ancak burada zanlı pozisyonundaki kişilerin birinci dereceden yakınlarının devletin en üst makamlarında olduğu dikkate alınırsa ve çok yakın zamana kadar masum insanların hapis yatmasının sebebi de delil karartma olarak ortaya sürülürken, şu anda devletin en üst makamlarının hakimiyet kurduğu ve suç varsa iştirak ettikleri bürokratlarla birlikte delil karartma dönemi yaşanıyor, şüphesine iktidarın fırsat vermemesi gerekirdi. Bundan sonra kim, neyi ortaya çıkaracak ve iktidar kendini bu duruma neden düşürdü, bu gerçekten ciddi bir sıkıntı konusudur."

-"İKTİDARIN CİDDİ, SAĞLIKLI BİR İKTİSAT POLİTİKASI YOK"

AK Parti iktidarının bir ekonomi politikasının olup olmadığının sorgulanması gerektiğini kaydeden Kutluaka, şunları ekledi:

"Ekonomi politikaları iktisadi kalkınmayı ve sosyal gelişmeyi hedefler ve bunu yıllık büyümelerle gerçekleştirir. İktidarın tercihi keyfi olarak ithalata dayalı bir modeli olduğu için Türkiye'deki büyümenin kalkınmaya yansıyamadığı, kalkınmanın sosyal gelişmeyi sağlayamadığını görüyoruz. Bu açıdan baktığımızda, iktidarın esasen kalkınmadan hiç bahsetmediğini ve sadece yıllık büyüme rakamlarıyla oyalandığını, büyümeden ziyade ekonomide şişkinliklerle meşgul olduğunu görüyoruz. İktidarın ciddi, sağlıklı bir iktisat politikası yoktur. Gelinen noktada, her aile gelirinin yüzde 54'ünü borca ödemektedir. Türkiye'nin dış borçları 129 milyardan 367 milyar dolara çıkmıştır. Bu da dayanılır bir şey değildir. Hane halkı bu şekilde borçlandırıldığında, borçlar gelirle ödenmiyor, servetle, tapuyla, varlıklarla ödeniyor. Ülke borçlandırıldığında ülkenin milli geliri dışarıya akıyor ve büyüme dediğimiz oranlar önce yabancıların payını sağlamak zorunda kalıyorsunuz. Borç rakamları ne kadar vahimse, bundan daha vahim olan tablo, Türkiye'nin gayri safi milli hasılasının önemli bir kısmının yabancı ülkelerin halkının refahına akıyor, olmasıdır."

20 Aralık 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?