Minikler ilk yardımı öğreniyor

Sağlık Bakanlığı'nın minik 112 Projesi nedeni ile İl Sağlık Müdürlüğü 17 Ağustos İlkokulu ve Ortaokulu'nda sunum düzenledi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Düzenlenen sunuma Sağlıktan Sorumlu Vali Yardımcısı Şakir Özdikici, Sağlık Bakanlığı Kocaeli, Düzce, Bolu, Sakarya İllerinden Sorumlu Saha Koordinatörü Necdet Filiz, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Murat Alemdar, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Yaşar Doğan, İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Rana Beşler, Yusuf Türkdoğdu, Erenler İlçe Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Serdivan İlçe Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Sevda Gürel, 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Zeynep Gökçen Battal, İl Sağlık Müdürlüğü ARGE Şube Müdürü Gülser Gökbulut, Adapazarı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya Cevherli, Okul Müdürü Cumhur Karasu, Sağlık Personeli, Okul Öğrenci ve Öğretmenleri katıldı.

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Yusuf Türkdoğdu açılış konuşmasında " İlimizde 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin 346 personel43 Ambulans ile 917.000 nüfusa 24 saat esasına dayalı olarak hizmet verdiği,bir yılda Ambulansların yaklaşık 1.720.000 km yol yaptığını bunun da dünyanın etrafında 43 defa dolaşmaya eşdeğer olduğu, Devletimizin her bir insanhayatı için bu kadar daha yol katedecek gücü olduğu, 112 Komuta Kontrol Merkezinde günlük ortalama 3500 çağrının cevaplandığını ama gelen çağrılardan sadece 350 tanesinin Acil Çağrı olduğunu bunun ise 112 hattının gereksiz aramalardan dolayı meşgul duruma düşme riskini artırdığından hastalara en kısa sürede ulaşma hedefini tehdit eden en önemli unsur olduğu" Bilgilerini verdi.

Okul Öğrencilerinin karşılıklı soru,cevap şeklindegerçekleşen sunumundaDr. Gökçen Battal ,Kafa Travmaları Düşmeler , Bayılmalar, Suda Boğulmalar,Zehirlenmeler,Trafik Kazaları,Yanık Kazaları,Nefes Darlığı,Güneş Çarpmaları ve 112 Acil Çağrı Merkezinin hangi durumlarda,nasıl aranması gerektiği, gereksiz aramaların yapılmamasıhakkında bilgiler verdi .Öğrenci ve 112 Personelinin birlikte hazırladıkları gösteriyleyaralanan bir çocuğa yapılacak yardım uygulamalı olarak katılımcılara anlatıldı.Daha sonra Protokol ve OkulÖğrencileribirlikteçekilen hatıra fotoğrafı ilesunum sonlandırıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık MüdürüUzm. Dr. Alemdar "Bakanlığımızın minik 112 Projesi kapsamında İlimizde bu eğitimlere devam edeceğiz. Bu eğitimlerimizin 112 çağrı sisteminin daha doğru kullanılmasını ve gelecekte sistemde gereksiz çağrı miktarının azalmasına katkı sağlayacağı inancındayım.İlimizde yaşamakta olan tüm vatandaşlarımızbu konuda son derece hassas ve özenli olmalı. Çünkü söz konusu olan insan hayatı." İfadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Özdikici ise "Sağlık Bakanlığının Okullarımızda uygulanmak üzere başlattığı bu proje son derece önemli.Çocuklarımıza erken yaşlardabutür etkinliklerle verilen eğitimlerle ,toplum geleceğinin olumlu olarakşekilleneceği muhakkak.Sunumda da belirtildiği gibi 112 ve diğer hizmet kaynaklarımız doğru kullanılırsa etkinliği ve verimliliği artacaktır.Bu noktada Eğitiminfert ve toplum bazındane kadar hayati bir öneme sahip olduğunu görüyoruz .Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyor,çalışmalarında başarılar diliyorum."İfadelerini kullandı.

05 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?