Kerem Toprak'tan 'Engelliler Günü' mesajı

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kerem Toprak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olarak devam eden hizmetler son 10 yılda önemli rakamlara ulaştığını belirten Toprak açıklamasının devamında;" Engelli olanlar ile olmayanlar arasındaki mesafeyi ortadan kaldıracak ve toplumsal dayanışmaya katkıda bulunacak tüm çalışmalar Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzce yapılmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın sosyal yaşama katılmasındaki engelleri ortadan kaldırmaya ve tüm insan haklarından eşit olarak yararlanmalarına yönelik çalışmalarımız artarak devam etmektedir.

2006 yılından bu yana uygulanmakta olan Engelli evde bakım hizmetleri kapsamında İl Müdürlüğümüze 5766 kişi müracaat etmiştir. Bu kapsamda Kasım ayı itibariyle mevzuata uygun olarak 3408 kişiye 2.487.625,76 TL ödeme yapılmıştır.

Müdürlüğümüze başvuruda bulunan 5005 kişiye Engellilerimizin hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik hizmetlerden yararlanmaları için Engelli Kimlik Kartıdüzenlenmiştir.

Engelli vatandaşlarımızın kamu hizmetlerini en kolay ve güvenli şekilde alabilmeleri için Bakanlığımız Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Erişilebilirlik Yönetmeliği kapsamında tüm kamu binaları, umuma açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının Erişilebilirliğe uygun hale getirmek için Vali Yardımcımız Başkanlığında 18 kişilik komisyon oluşturulmuştur. Genel Müdürlüğümüz tarafından eğitime tabi tutulmuş olan asil komisyon üyeleri tarafından Sakarya ilindeki kamu binaları, umuma açık alanlar ve toplu taşıma araçlarının engelli vatandaşların erişilebilirliğine uygunluğunu denetlenerek, erişilemeyen hiçbir yerin kalmaması hedeflenmektedir.

Engellilerimizin toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmanın, onları desteklemenin, kaliteli yaşam sürebilmelerini sağlamanın, aynı zamanda onlara hak ettikleri sevgi,saygıyı sunmanın her bireyin sorumluluğu olduğunu bilerek, Engelsiz bir hayatı hep birlikte paylaşalım" dedi.

03 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?