İşte Orhan Ünver'in Vizyon Projeleri

MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, "Aylardır her gittiğimiz yerde projelerimizi ve hedeflerimizi anlatıyoruz. Sakarya'nın vizyonunu değiştirecek projelerimizle Sakarya'dan yetkiyi alacağız" dedi

Haber Resmi
Haber Resmi
+21
Haber albümü için resme tıklayın

GELECEK YILLARIN PLANLAMASI
Ayladır çalışmalarını sürdüren MHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Orhan Ünver, tüm seçim çalışmaları boyunca Sakaryalılara projelerini anlatmaya devam ediyor. Projelerini seçim çalışmaları süresince anlatan Ünver, vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda düzenlemelere giderek, 3T'yi (Tarım-Ticaret ve Turizm) esas alan ve destekleyici projeleri hazırladı. "Sakarya'nın gelecek 50 yılını planlamaya talibiz" diyen Orhan Ünver, "Sakarya'mız her güzellik ve nimetleriyle ön planda olan bir şehir. Bu şehirde marka olan, diğer iller arasında konuşulan, ilgi duyulan bir yer olarak neresi var? Hiçbir yer yok" dedi.

DEĞİŞİM ARTIK ŞART OLDU
Ünver, projeleri arasına kanalizasyon,su, yol, park, bahçe, meydan gibi konulara yer vermediklerini anlatarak, "Bugün bir Büyükşehir Belediye Başkanı ilgili müdürlüklerin zaten yapması gereken işleri vaat olarak veriyorsa bu onun ayıbıdır. Belediyenin asli görevini vaat olarak sunmadık" diye konuştu. 30 vizyon proje hazırlandığına dikkat çeken Ünver, " Bu projelerin temelinde 3T var, ortak vizyon var, Sakarya var" ifadelerini kullandı. Ünver, kültür,sanat,sosyal hayat, ekonomi, tarım ve ticari alacakları tedbirlerle Sakarya'nın çağ atlayacağına vurgu yaparak değişim mesajı verdi.

1-YENİKENT-HENDEK HAFİF RAYLI SİSTEM
Sakarya'nın en büyük problemi olarak gördüğümüz ulaşımı yeniden düzenlemek amacıyla yapacağımız ulaşım master planının en önemli parçası bu raylı sistem projemizdir. Bu proje kısa vadeli başlanıp, orta ve uzun vadede sonuçlandıracağımız bir projedir.

2-TUNATAN KAVŞAĞI TÜNELİ
Mevcut çevre yoluna işlev kazandırmak amacıyla ulaşıma önemli bir çözüm olarak planladığımız Tunatan kavşağından- Beşköprü kavşağına yaklaşık 80 metre uzunluğunda tünel geçit projesi.

3-ESENTEPE-SERDİVAN TÜNELİ
Şehrin giriş sayılarını arttırarak trafiği rahatlatmak amacıyla E-5 karayolu Esentepe mevkiinden bir tünel ile eski kampus yoluna bağlantı yapılacaktır. Böylece İstanbul istikametinden gelenler doğrudan Serdivana gidebilecektir.

4-YENİ BULVAR DÜZENLEMESİ
Sakaryamız için geçmişte çok önemli anılarımıza tanıklık eden Atatürk Bulvarı,bugüne kadar yapılan yanlış düzenlemeler nedeniyle işlevini yitirmiştir. Bizden sonraki nesillerimize unutulmaz anılara mekan olacak şekilde yeniden düzenlenecek olup trafik ortaya alınacaktır. Tretuvarlar genişletilerek her iki taraf Yeni Bulvar şeklinde dönüştürülerek alternatif alışveriş merkezler oluşturulacaktır.

5-ENGELSİZ SAKARYA
Her sağlam bir engeli adayıdır. Bu nedenle halkımızın bilinç düzeyini yükselterek çalışmalar yapılacaktır. Ayrıca şehirde yapılacak her türlü fiziki yapılanmada engelli insanlarımızın rahatça yaşayabileceği, yardıma muhtaç duymadan şehir hayatına katılabileceği düzenlemeler yer verilecektir.

6-SEMBOL KENT MERKEZİ
İstanbul-Ankara-Bilecik güzergahında seyahat edenler için Sakaryamıza bir anlam kazandıracak şehrimizin sembolu haline gelecek Sapanca-Gölbaşı-Beşköprü bir düzenleme ile cazibe merkezi oluşturulacaktır.

7-TELEFERİK PROJESİ
Arabacıalanı'ndan Kırantepe'ye oradan da Sakarya Üniversitesi kampüsüne teleferik tesis edilecektir. Aynı zamanda öğrencilerle şehri buluşturacak ucuz ulaşım aracıda kazandırılmış olacaktır.

8-DEPREM HAZIRLIKLARI
Deprem gerçeğiyle karşı karşıya bulunan Sakarya'da idareciler tarafından bu gerçeğe karşı maalesef bir türlü gereken tedbirler alınmamaktadır. Afet Acil Durum, Kentsel Dönüşüm daire başkanlığı oluşturularak afet öncesi ve sonrası planlanacaktır.

9-VAKIF ÜNİVERSİTESİ
Sakarya Eğitim ve Sağlık Vakfı bünyesinde şehrimize bir vakıf üniversitesi kazandıracağız.

10-SAKARYASPOR
Sakarya'nın en iyi markası olan Sakaryaspor'un bugünlere gelmesinin bir çok nedenleri var. Markamızın tekrar eski günlerine dönmesi adına, akılcı, gelir sağlayıcı tedbirler alınarak uzun vadeli projeler el birliğiyle hayata geçirilecektir.

11-HAYVANAT BAHÇESİ
Eğitici unsurları da göz önünde bulundurduğunuzda ilimize sosyal hayatın canlanmasına katkı sağlayacak bir hayvanat bahçesinin yapılması planlanmaktadır.

12-EĞLENCE MERKEZİ
Şehir ekonomisine önemli katkılar sunacağına inandığımız eğlence merkezi projemizle sosyal ve kültür hayatta gözle görülür canlılık olacaktır.

13-KAYNARCA SAHİLLERİ
Dünyanın en uzun kumsalları arasında yer alan Kaynarca sahillerimizin yılın tamamına uygun turizme açılacak şekilde projeler hayata geçirilecek. Düzenleme yapılacak sahillerde en büyük avantaj ise bu güne Kaynarca Sahilleri üzerinden hiçbir çalışma yapılmaması olarak görülüyor.

14-ACARLAR LONGOZU
Dünyan'nın sayılı su basar ormanları arasında yer alan Acarlar Longozunun şehrin tamamının ilgi duyduğu, şehir dışından gelenlerin hoş vakitler geçirebileceği alanları inşa edeceğiz.

15-BELEDİYE SOSYAL TESİSLERİ
Her ilçeye büyükşehir bünyesinde sosyal tesisler kurulacak. Sosyal tesislerde oyun salonları, spor alanları, kafe, yemek salonları, sinema, konferans salonları yer alacak.

16-MUHTARLARIN BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ
Mahalle muhtarların tabi meclis üyesi gibi çalışmasını sağlayacak bu proje kapsamında, yeni dönemde muhtarlarımız mahallesinin her sorununu dile getirecek, söz hakkı olacaktır.

17-ÜRETİCİ BİRLİKLERİNİN KURULMASI
Şehrimizin en önemli gelir kaynağı olan tarım konusunda, belediye bünyesinde kurulacak üretici birlikleriyle çiftçinin ürünün para etmesi, tarımının desteklenmesi sağlanacaktır. Ziraat daire başkanlığı kurularak, genel sekreter yardımcılığı ihdas edilecektir.

18-TARİHİ UZUN ÇARŞI
Tarihi güzelliğin i ortaya çıkararak yapılacak olan restore ile kapalı çarı, ayakkabıcılar çarşısı, Orta Cami ve Ağa Cami bir bütün olarak ele alınacaktır.

19-SAKARYA NEHRİ REKREASYONU
Sakarya Nehri çevresinde yapılan göstermelik düzenlemeler yerine nehir kıyısının tamamıyla ilgi duyulan bir nokta haline gelecek .

20-SAPANCA GÖLÜ REKREASYONU
Sapanca gölünün kıyıları Sakarya halkının olacaktır. Göl kıyılarıyla Sakarya halkı buluşturulacak.

21-KENTSEL DÖNÜŞÜM
Şehirde yapı stokları tek tek ele alınacak. Bu kapsamda gereken tüm adımlar atılacak ancak, esnaf ya da vatandaş asla mağdur edilmeyecek ortak karar alınarak gereken adımlar mutlak atılacak.

22-KATLI PAZAR YERİ
Katlı Pazaryeri yıkılarak ya da rehabilite edilerek esnafımızdan hiçbir karşılık istenmeyecektir. Yıkılarak yer altı otoparklarıyla modern bir alışveriş merkezi yapılarak esnafımıza teslim edilmesi önceliğimiz. İki hedefli çalışmanın kararına esnafımızla birlikte karar vereceğiz.

23-BELEDİYE KONSERVATUARI
İl bünyesinde belediye konservatuarı kurularak sosyal ve kültürel hayatın canlanmasında pay sahibi olunacaktır.

24-ŞEHİR TİYATROSU
Okullarla yapılacak olan işbirliğinin ardından her yaş grubunun hizmet alabileceği şehir tiyatrosu, renk katacaktır.

25-TERMAL TURİZM VE TARAKLI
Termal turizm kapsamında gereken tüm desteklemeler sağlanacaktır. Bölgemiz termal turizmde bir yıldız olabilecek kapasiteye sahiptir.

26-SÜREKLİ FUAR VE KONGRE MERKEZİ
Sakarya'mızda yıllardır depolarda yapılan fuarların dışında şehrimize prestij katacak, Sakarya Fuar,Kültür ve Kültür Merkezi kurulacak.

27-MOBİLYA VE MAKİNE İMALATI
Mobilya ve makine imalatı konusunda ilimizin ulusal bir marka değer haline gelmesi için sektörde temsilcilerine gereken tüm desteklemeler yapılacak, belediye bünyesinde tanıtım çağında ulusal projeler hayata geçirilecektir.

28-ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ
İhtisas OSB'lerin kurulmasına öncülük edilerek, sektörlerin birleşmesi sağlanacak. Tarım arazileri ise burada korunması öncelikler arasında yer alacak.

29-BELEDİYE HİZMET BİNASI
Büyükşehir Belediye hizmet binası Yenikent'e inşa edilecektir.

30- İMAR DÜZENLEMELERİ
Şehrin tamamının imar planları her ay değil, kapsamlı bir şekilde ele alınarak sık sık değiştirilmesinin önüne geçilecektir. Planlı bir şehir olmanın gereği imar düzenlemeleri konusunda hassas olunacaktır.

31-ÇEVRE
Doğa harikası olan Sakarya'mıza kirli sanayi kuruluşlarının göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Çevre bilinci konusunda hassas olunacak, bilinçlendirme kampanyaları düzenlenecek.

32-KATILIMCI YÖNETİM
Şehrin en büyük sorunu olan, ?Ben yaptım oldu, ben yaparsam olur' bizimle birlikte sona erecek. Herkes şehir yönetiminde söz sahibi olacak, fikir alışverişine önem verilecek.

27 Mart 2014 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?