İşte Serdivan'ın vizyon projeleri

2009 Yerel Seçimlerinde Serdivan Belediye Başkanı olan ve Ak Parti tarafından yeniden aday gösterilen Yusuf Alemdar, yeni dönem için hazırladığı 30 vizyon projesini açıkladı

Aziz GÜVENER - Kaan GÜMÜŞEL

Ak Parti İl Başkanlığının ardından 2009 yerel seçimlerinde Serdivan Belediye Başkan adayı yapılan Yusuf Alemdar, o dönemde vaat ettiği 15 projeyi 35 proje olarak hayata geçirmişti. 30 Mart yerel seçimleri öncesi partisi tarafından yeniden aday gösterilen Yusuf Alemdar bu kez daha iddialı projelerle Serdivanlıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
Başkan Alemdar, Serdivan Belediyesi Konferans Salonunda düzenlediği toplantıyla projelerini basın mensupları ve kamuoyuna açıkladı.
Toplantıda konuşan Alemdar, "Allah'ın izni ve vatandaşlarımızın bize olan güveniyle 5 yıl içinde bu projelerin tamamını hayata geçirecek ve Serdivan'ı yeni bir kimliğe bürüyeceğiz" dedi.

İŞTE ALEMDAR'IN AÇIKLADIĞI O PROJELER:
(Aşağıdaki liste Medyabar editörleri tarafından hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılması halinde yasal işlem başlatılacaktır)

1- 54. CADDE
600 metre uzunluğunda yapılacak olan 54. Cadde'de; meydanlar, sosyal alanlar, yaya yolları, dükkanlar, ofisler ve bankalar hizmete açılacak. Projenin tasarımında geleneksel ve modern mimari harmanlanarak Sakarya'nın yeni ticari merkezinin oluşturulması amaçlanıyor.

2- SAPANCA GÖLÜ REKREASYON PROJESİ
Bu proje ile Serdivan'ın Sapanca Gölü'ne bakan sahil şeridini, rekreasyon ve sportif amaçlı kullanmaya yönelik fonksiyonlar ile donatmak ve bu alanın ulusal ve uluslararası rekreasyon merkezi olarak doğal, fiziksel ve kitlesel etkileriyle koruma kullanma dengesini koruyan örnek bir turizm merkezi olması hedefleniyor.
Proje kapsamında geçtiğimi yıl bitirilen Gölpark genişletilerek plaj, turizm bölgesi ve balıkçı barınakları yapılacak. Serdivan tepelerinin göle bakan yamaçları ise kamp ve festival alanı olarak düzenlenecek.

3- SERDİVAN MEYDANI VE YER ALTI OTOPARKI
Eski belediye binasının bulunduğu Bağlar Caddesi üzerindeki 14 dönümlük arazide alışveriş birimleri, ofisler, kültürel tesisler, kafe ve restoranlar ile Serdivan yeni bir meydana kavuşacak. 2 katlı yer altı otoparkı ile de çevredeki otopark sorununun çözülmesi hedefleniyor.

4- BAĞLAR CADDESİ DÜZENLEMESİ
Son dönemde cazibe merkezi haline gelen ve kafeteryalar bölgesi olarak bilinen Bağlar Caddesinde trafik ve çevre düzenlemesi yapılacak. Peyzaj ve aydınlatma çalışmaları ile caddenin daha da değerlenmesi hedefleniyor.

5- KIRANTEPE REKREASYON TURİZM MERKEZİ
Doğal, kentsel, arkeolojik ve panoramik manzaraya hakim Kırantepe'de kentin simgesi olacak yapılar inşaa edilecek. Bölgede kamp ve festival alanları yapılarak Kırantepe'nin Serdivan merkezi ve Sapanca Gölü arasında bir doğal koridor olması sağlanacak.

6- İKİNCİ ÜNİVERSİTE
Sakarya Üniversitesi'ne de ev sahipliği yapan Serdivan'ın ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimibni hızlandıracak ikinci üniversitenin açılması hedeflenşyor. Başkan Yusuf Alemdar, ikinci üniversitenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların sürdürüldüğünü ve bu projenin çok kısa zamanda hayata geçebileceği müjdesini verdi.

7- KERVANSARAY PROJESİ
Tarihimizde önemli bir yeri olan Kervansaraylardan bir tane de Serdivan'da olacak. 960 metrekare kapalı alan olmak üzere 6 dönümlük arazide geleneksel mimaride inşaa edilecek Kervansaray'da dükkanlar, ofisler, tarım ve hayvancılıkla uğraşan Serdivanlıların ürünlerini satabileceği alanlar oluşturalacak.

8- YENİ PAZAR ALANLARI
İmar planlarında pazar alanı olarak gösterilen bölgelerde kapalı pazar yerleri inşa edilerek pazarlar sokaklardan kaldırılacak.

9- SAĞLIK KAMPÜSÜ
Geçtiğimiz günlerde Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin temelinin atıldığı Serdivan'a başka sağlık yatırımlarının da çekilerek bir sağlık kampüsü oluşturulması hedefleniyor.

10- JUSTİNİANUS VADİSİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Sakarya'nın en eski tarihi yapılarından olan ve Serdivan sınırlarında yer alan Justinianus Köprüsü (Beşköprü) çevresi düzenlenerek turizme açılacak.

11- DARBOĞAZ DERESİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ
Sakarya Üniversitesi yolu ile yeni açılan 32 Evler Yolu çevresindeki Darboğaz deresi güzergahı boyunca çevre düzenlemesi yapılarak park ve sosyal alanlar oluşturulacak.

12- ÇARK DERESİ REKREASYONU
Çark Caddesinin Serdivan sınırlarında yeşil alanlar, yürüyüş yollark ve çocuk parkları hayata geçirilecek.

13- HER MAHALLEYE YENİ BİR PARK
2009'dan 2014'e kadar 54 yeni park inşaa edilen Serdivan'daki 24 mahalleye 100 yeni park kazandırılması hedefleniyor.

14- HER MAHALLEYE MEYDAN
İlçedeki mahallelere çeşme, çınar ağaçları ve sosyal tesislerin yer aldığı tarihsel douya uygun meydanlar yapılacak.

15- BÖLGESEL SPOR MERKEZLERİ
Kazımpaşa merkez olmak üzere ilçede spor alanlarının arttırılması ve bölgesel nitelikte spor merkezleri yapılması hedefleniyor.

16- ESKİ ŞANTİYE ALANINA BÖLGESEL PARK
Eski belediye şantiyesinin bulunduğu 20 dönümlük alanda geniş kapsamlı bir park hayata geçirilecek.

17- ŞELALE PARK
Yeni üniversite yolu üzerindeki 30 dönümlük alanda yapay şelale ve piknik alanları ile yeni bir sosyal alan kazandırılacak.

18- MASAL VE MACERA PARK
Trafik Park, Zaman Park gibi projeleri hayata geçirerek ulusal çapta ödüller de kazanan Serdivan Belediyesi, Beşköprü ile 32 Evler arasındaki 120 dönüm arazide bölgesel nitelikte masal ve macera parkı hayata geçirmeyi hedefliyor.

19- KENT ORMANI
İlçede her yeni doğan bebek ve yeni evlenen çift için ağaç dikilmesi sağlanarak kent ormanları oluşturulacak.

20- ENGELSİZ VE SAĞLILI KENT
Sağlıklı Kentler Birliği'ne ilk üye olan belediye olan Serdivan Belediyesi yeni yaya, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla şehri engelsiz hale getirmeyi amaçlıyor.

21-HEMŞEHRİ KARTI
Serdivan Kart ile Türkiye'de ilke imza atan Serdivan Belediyesi bu projeyi genişleterek ilçede her alanda kullanılmasını sağlayacak.

22- YAŞLILARA ACİL DESTEK HATTI
İlçede yaşayan yaşlılara özel bir cihaz verilerek belediye görevlileri ile 7/24 iletişim halinde olması sağlanacak.

23-TURİZM OKULU
Turim ve hizmet sektöründe hızla gelişen Serdivan'da Turizm Okulu hayata geçirilerek nitelikli eleman yetişmesi sağlanacak.

24-MAHALLE GÖNÜLLÜLERİ
Her mahallenin Kent Konseyinde etkin temsil edilmesi için mahalle konseyleri oluşturularak sorunların daha hızlı çözülmesi sağlanacak.

25- GENÇ ARGE PROJESİ
İlçenin gelişimi için yeni fikirlerinv e projelerin ortaya çıkması amacıyla ilçede bulunan ilk ve orta öğretim olullarındaki öğrencilerin her yıl katılacağı proje yarışmaları düzenlenecek.

26- ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ
Ülkenin önemli bilim adamları ile ilçedeki çocukların buluşturulacak eğitim merkezi oluşturulacak. Ayrıca çocuk tiyatrosu ve Planetaryum'un devamı niteliğindeki Gözlem Evi hayata geçirilecek.

27- SAÜ KOORDİNASYON OFİSİ
Üniversite öğrencileri ve personelin ilçeyle iletişimi ve koordinasyonun arttırılması amacıyla ofis açılacak.

28- HOBİ BAHÇELERİ
Geçmişte Osmanlı Saraylarına gönderdiği meyveleriyle ünlü Serdivan'da meyve bahçeleri kurularak vatandaşların toprakla ilişkisinin arttırılması hedefleniyor.

29- AVRUPA BİRLİĞİ OFİSİ
Eurocities'in Sakarya'daki tek üyesi olan Serdivan Belediyesi, Avrupa Birliği ile ortaklığı daha da arttırılması amacıyla Avrupa Birliği Ofisi kuracak.

30- DİJİTAL BELEDİYECİLİK
2011 yılında e-belediye projesi ile Türkiye Bilişim Ödüllerinin sahibi olan Serdivan Belediyesi, ilçenin ve belediyenin teknolojiye daha çok ayak uydurması amacıyla dijital platformlar kuracak.

HER HAKKI SAKLIDIR
PROJELERİN GÖRSELLERİ İÇİN LÜTFEN VİDEOYU İZLEYİNİZ

Haberin Videosu

12 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.030.668 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?