İstanbullu taşeron işçiler Sakarya'dan geçti

İstanbul Maltepe Belediyesi'nde çalışan taşeron işçiler Ankara'ya yaptıkları yürüyüşün 6. gününde Sakarya'ya gelerek taşeronluğa karşı yaptıkları direnişi anlattılar

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Toplam 130 işçi

Kendilerine Direnişçi Maltepe Taşeron Belediye İşçileri diyen bir grup işçi Adapazarı Yenicami Bulvarı'ndan başlattıkları yürüyüşte sloganlar atarak AKM önüne geldi. İşçiler adına açıklamayı yapan Alper Ekici, Maltepe Belediyesi'nin asli işlerini yapan toplam 130 işçi olduklarını söyledi. Ekici, direnişleriyle ilgili şu bilgileri verdi; " Yaşadığımız sömürü ve kölelik koşulları karşısında insanca çalışma ve yaşam koşulları elde edebilmek için bir araya gelerek örgütlenmek ve sendikalı olmak istediğimiz için işten atıldık. Bugün Maltepe Belediyesi önünde başlatmış olduğumuz direnişimizin 65. günü, yürüyüşümüzün ise 6. günündeyiz. Taşeronluk sisteminin kaldırılması ve güvenceli çalışma için Ankara'ya yaptığımız bu sembolik yürüyüş boyunca geçtiğimiz yerlerin kendine özgün sorunlarını da işleyerek yolumuza devam ediyoruz".

Sloganlar attılar

" Bizler de Maltepe'de yürüttüğümüz direniş ve Ankara'ya başlatmış olduğumuz yürüyüşle yaklaşık 3 milyon olan taşeron işçilerinin taşeronluk sisteminden kaynaklanan sorunlarını gündeme getirmek ve bu sorunlar karşısında mücadele etmekten başka çıkar yolumuz olmadığını anlatmaya çalışıyoruz" diyerek sözlerine son verdiler. İşçiler açıklama sırasında sık sık "Susma hayır taşerona hayır", "Kahrolsun ücretli kölelik düzeni", "İşçilerin birliği sermayeyi yenecek sloganları attılar. Açıklama sonrası grup Bolu'ya gitmek üzere dağıldı.

Haberin Videosu

23 Şubat 2012 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.848.993 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?