Meclis gündemi yoğun!

Büyükşehir Belediye Meclisi toplanıyor. Gelir tarifelerinin de görüşüleceği toplantıda muhalefetin mahkemeye taşıdığı sözlerin gündeme gelmesi bekleniyor..

TARİFELER

Büyükşehir Belediye Meclisi Pazartesi günü. Meclis gündeminde bulunan 50 madde görüşülerek karara bağlanacak. Gündemde belediyenin 2012 mali performans yılı programı, gelir tarifesi konuları en önemli maddeleri oluşturacak.

BÜYÜKŞEHİR YOLLARI

Yine Adapazarı, Karapürçek, Erenler, Serdivan, Sapanca, Hendek, Söğütlü, Ferizli, Arifiye, Akyazı İlçe Belediyeleri sınırları içinde kalan Büyükşehir Belediyesi Sorumluluğundaki yollar Büyükşehir Belediyesi meclis kararında belirtilen kriterler çerçevesinde tespit edilmiş yolların durumu da mecliste görüşülecek.

GÖZLER YİNE KOOPERATİF DAVASI'NDA

Mecliste gözler ise mahkemeye taşınan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar arasında ki kooperatif iddiasında olacak. İMO Başkanı Gürpınar'ın Toçoğlu aleyhine açtığı 10 bin TL'lik tazminat davasının yeni duruşması bir süre önce 2. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde gerçekleştirilmiş ve şahitlerin ifadelerinin ardından mahkeme yeni duruşma tarihini 27 Ekim 2011 olarak belirlenişti. Ancak mahkemede Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun savunması ve avukatının MHP'li üye Metin Ökden'i işaret etmesi bu meclisin önemini daha da artırdı. Tüm gazetelerin isim vererek yaptığı haberlerin aksine Zeki Toçoğlu aylar sonra mahkemede aksini söylemişti.

MECLİSTE TOÇOĞLU'NA "KİMİ KASTEDDİN?" SORUSU GELEBİLİR

"Dün ne dediysek, ağzımızdan hangi sözler çıkmışsa bugün yine bu sözlerimizin arkasındayız" diyen Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun savunması kafaları karıştırdı; "mecliste söyledi, mahkeme de şaştı" yorumlarına neden oldu. "20 yıldır bitiremediği kooperatife baksın" sözünde Gürpınar'ı kastetmediğini savunmasında belirtilen Toçoğlu'na, "Tüm gazeteler Gürpınar'ı yazdı. Sen kastetmediğini söylüyorsun. Kimi kastedin?" sorusunun gelmesi bekleniyor. Toçoğlu'na bu soru gelirse ne cevap vereceği merak konusu. İşte bu süreç ile ilgili gelişmeler.

DAVA SÜRECİNE NASIL GELİNDİ?

Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi kamuoyunda Gar düzenlemesi bilinen bir projeyi mecliste kabul edilmişti. Buna göre o dönem gazeteler Gar taşınacak, mevcut Gar binası ile ofis silolarının bulunduğu alanın ticarete açılması ile ilgili imar değişikliği yapıldığını bildirmişti. Daha sonra İMO Sakarya Şubesi düzenlemeyi mahkemeye taşımıştı.

TOÇOĞLU; "20 YILDIR KOOPERATİFİ
BİTİREMEDİ" İFADELERİNİ KULLANMIŞTI

Bu süreçte gerçekleşen Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2010 Kasım ayı Meclis Toplantısında Başkan Zeki Toçoğlu yine o dönem yerel gazetelere yansıyan haberlere göre, "Biz Gar'ı Mithatpaşa'ya taşımak istedik. Alt geçit, üst geçitler şehre çok şey kazandıran şeyler değil. Konu mahkemede. Basit hesaplarla mahkeme kapılarına gidiyor. Kilitleniyor iş. Paldır küldür mahkemelere gidiyorlar. 20 yıldır bitiremediği kooperatif duruyor, her gün kendisi gazetelerde" dedi.

GÜRPINAR; "KOOPERATİFİ BULSUN MEHMETÇİK
VAKFINA BAĞIŞLAYACAĞIM" DEMİŞTİ

Toçoğlu'nun bu açıklamalarından sonra İMO Başkanı Gürpınar hemen cevap vererek, "Herhalde başkana bilgi getiren kuşlar mı denir, güvercinleri mi denir. İşte onlar yanlış haber vermiş. Malımın yerini öğrenmek istiyorum; Böyle bir şey yok. Çıkarsın ben orayı Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağım demiştim. Ancak uzun zaman geçti hala bir şey yok. Bende merak ediyorum. Ama biz konuyu mahkemeye taşıyacağız. Gerekli girişimler başladı. (Fişleme mi sorusuna) Özel işlerimi niye araştırıyorlar? Özel hayatımın araştırılma gereğini niye hissettiler? Bu beni düşündürüyor. Varsa bir aksaklık onlarda mahkemeye gidebilirler. Büyükşehir de müdahil olsun. 20 yıldır bitmediği söylenen burayla ilgili mağdur birisi varsa ben buradayım. Fişlemedir demiyorum. O seviyeye düşmek istemiyorum." ifadelerini kullandı.

ARADAN AYLAR GEÇTİ KOOPERATİF ORTAYA ÇIKMADI

Gürpınar'ın açıklamalarına rağmen daha sonra defalarca yapılan Büyükşehir Meclis toplantıların da ve aradan yine aylar geçmesine rağmen gerekse sonrasında Toçoğlu kooperatif konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Gürpınar sonrasında 2011 ortasında dava açtı.

İLK DURUŞMALARDA BÜYÜK İLGİNÇLİK:

2011 Mart ayı sonlarında düzenlediği bir toplantıda, ""Şeffaflık, hesap verebilirlik, katılımcılık en temel prensiplerimiz olacak; Haktan, hukuktan, adaletten ve değişimden yana olacağız dedik. Ve çok şükür, bu iki yılda ilkelerimizden taviz vermedik. YANİ DÜN NE DEDİYSEK, AĞZIMIZDAN HANGİ SÖZLER ÇIKMIŞSA BUGÜN YİNE BU SÖZLERİMİZİN ARKASINDAYIZ" diye Başkan Zeki Toçoğlu avukatları aracılığıyla yaptığı savunmada ilginç ifadeler kulandı; sözleri İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar'a yönelik olarak söylemediğini iddia etti.

TOÇOĞLU GÜRPINAR'I KASTETMEMİŞ!

"20 yıldır bitiremediği kooperatif duruyor" diye mecliste konuşan ve bu sözleri o dönem tüm basında İMO Başkanı Hüsnü Gürpınar'a yönelik söylediği belirtilen ve aradan aylar geçmesine rağmen tekzip yayınlamayan, haberleri yalanlamayan, düzeltmeyen, karşılığında verilen cevaplara herhangi bir açıklama yapmayan Zeki Toçoğlu'nun avukatları tarafındansavunmasında, "Müvekkilimiz tarafından yapılan açıklamalar hiçbir şekilde olumsuz içerik taşımamakta olup, müvekkilimiz değerlendirme yaparken de herhangi bir isim vermemiş ve eleştiri sınırları içerisinde açıklama getirmiştir. Müvekkilimizin sözlerinin davacıyı (Hüsnü Gürpınar) hedef aldığı hususu gerçeği yansıtmamaktadır." denildi.

TOÇOĞLU OKUYUCUYA TAŞ ATTI!
HABERLERDE GÜRPINAR'IN KASTEDİLDİĞİNİ
ORTA DÜZEYDE OKUYUCUNUN ANLAMADIĞINI İDDİA ETTİ

Zeki Toçoğlu'nun savunmasında açılan tazminat davasında matufiyet (yöneliklilik) unsurunun gerçekleşmediği de iddia edildi. Savunmada şu ifadelere yer verildi, "Dava konusu ifadelerde davacının adı geçmediği gibi ifadelerde davacıya karşı söylenmişte değildir. Yargıtay kararlarında matufiyet unsurunun gözetilmesinde esas alınan kriterde –orta düzeyde bir okuyucunun haberin (konuşmanın) davacı ile ilgili olduğunu anlamasının mümkün olduğu- durumdur. Huzurda ki davanın da matufiyet unsuru gerçekleşmediğinden reddedilmesi gerekmektedir." Bilindiği gibi Sakarya'da yayımlanan ve habere yer veren gazetelerin tamamına yakını, internet sitelerinin tamamına yakını o sözlerle isim vermeden Gürpınar'ı kastettiğini yazış, aradan geçen süre içerisinde yine konu hakkında bir düzeltme yapılmamıştı.

GÖZLER BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ EKİM AYI MECLİSİ'NE
ÇEVRİLDİ: TOÇOĞLU'NA O SÖZLERİNİN HATIRLATILARAK,
"KİMİ KASTETTİN?" SORUSUNUN SORULMASI BEKLENİYOR

Toçoğlu'nun bu savunmasının ardından gözler 2011 Ekim ayı ikinci pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi'ne çevrildi. Başkan Zeki Toçoğlu'nun burada konu ile ilgili açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu oldu. Muhalefetinde bu savunmanın ardından mecliste "Yaptığımız her işin, attığımız her adımın, verdiğimiz her kararın hatta aldığımız her nefesin bir gün hesabını vereceğimizi unutmamalısınız diyorum. Dün ne dediysek, ağzımızdan hangi sözler çıkmışsa bugün yine bu sözlerimizin arkasındayız" şeklinde ki Toçoğlu'nun sözlerini hatırlatarak yine Toçoğlu'na, "Kimi kastettin?" sorusunu soracağı da alınan bilgiler arasında.

ŞAHİTLERE TOÇOĞLU'NUN AVUKATI METİN
ÖKDEN'İN MESLEĞİNİ NEDEN SORDU?

Ayrıca dün gerçekleştirilen duruşmada dinlenen şahitlere Büyükşehir avukatı Gar düzenlemesini mecliste gündeme getirmesinin ardından kooperatif iddiasının Toçoğlu tarafından söylenmesine vesile olan MHP Grup Başkanvekili Metin Ökden'in mesleği soruldu. Ökden'in İnşaat Mühendisi olması ve Büyükşehir avukatlarının bu konuyu gündeme getirmesi, "Acaba dava konusu olayda olası bir tazminattan kurtulmak için Metin Ökden'in kastedildiğinin havası mı yansıtılmaya çalışılıyor Büyükşehir tarafından?" sorusu akıllara getirildi.Anca bilindiği gibi Gar Meydanı konusunda Ökden herhangi bir dava açmamıştı Gar düzenlemesiyle ilgili. Zeki Toçoğlu ise bu düzenlemelere dava açanlara ve hak arayanlara tepki göstererek kooperatif iddiasını gündeme getirmişti. Büyükşehir'in avukatları ayrıca gazetelerde Başkan Toçoğlu'nun kooperatif iddiasını Gürpınar için söylediğinin yazılmasına rağmen tekzip veya düzeltme yapılmadığı ile ilgili ifadelerle ilgili ise, "Tekzip ile ilgili gereklilik yok" ifadelerine benzer savunma yaptı.

GÜRPINAR DAVAYI KAZANIRSA GELİR MEHMETÇİK VAKFI'NA

Öte yandan Gürpınar'ın açtığı tazminat davasını kazanması halinde elde edilecek geliri Mehmetçik Vakfı'na bağışlayacağını daha önce açıklamıştı.

Haber:Tarık Bulut

09 Eki 2011 - 15:22 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.644.245 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.




Anket Koronavirüs aşısı olacak mısınız?