50 yıllık tapulu arazileri ellerinden alınıyor

Aralarında 50 yıllık tapusu bulunan ve tapulu arazileri ellerinden alınmaya kalkışılan vatandaşlar ne yapacaklarını şaşırdı.

Haber Resmi
Haber Resmi
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Hendek İlçesine bağlı Çamlıca beldesi Yeşiller Mahallesi halkı Orman İşletmesi'nin kendilerinden habersiz kadastro çalışması yapıp yıllardır kendilerine ait olan tapulu arazilerinin orman alanına alındığını ve bu yüzden orman işletmesinin avukatı aracılığı ile kendilerine dava açıldığını ve bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylediler.

Mahalle sakinlerinden Orhan Dizen, "şu ana kadar 3 mahkeme gördüm. Bir sonuç yok elimde. 1969 yılından devlet tapusu olduğu halde bizden habersiz kendi başlarına yerlerimizi orman arazisine almışlar. Mahkeme kararı çıkartıp askıya çıkartmışlar. Bu işlemlerden hiç kimsenin haberi yok. Askıya asılan kararlar o bölgenin merkezi yerleri olan camii, kahvehane ya da muhtarlıklara asılır fakat bizim muhtarımızın dahi bu işlerden haberi olmamıştır. Üstelik açılan mahkeme elimdeki tapunun üzerindeki pafta ve parsel no üzerinden değil kendilerinin yeniden isimlendirdikleri pafta no üzerinden görülmektedir".

Çamlıca beldesi AKP meclis üyesi Mustafa İçyüz, "mahallemizin eski adı Haraklı köyüdür. Sonradan Çamlıca belediyelik olunca bizde isim değiştirerek Yeşiller Mahallesi olduk. Mahallemizin geçmişi 150 yıla dayanır ve bu durum karşısında ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yapılan bu uygulamadan Orman Bakanlığı?nın yada Başbakanımızın ne kadar haberi var bunlar soru işareti" dedi.

Mahalle halkından Nizam sarı ise "birçok vatandaş devletin ormanını keserek araziye çevirdi ve devlet şimdi o arazilere 2-B adı altında tapu verecek. Bizim ise defalarca devlet huzurunda satış yapılmış ve yıllarca tapulu olarak kullandığımız arazimizi elimizden alacak. Olacak iş değil" dedi.

Ne yapacaklarını şaşıran mahalle halkı dertlerini anlatmak için Sakarya milletvekillerini ziyaret edip bu karışıklığa çözüm bulmalarını isteyeceklerini belirttiler.

Haberin Videosu

05 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?