Acarlar longozuna, 'Ulusal Önem' tescili

Acarlar Gölü Longoz Ormanı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan " olarak tescil edildi

MEDYABAR.COM

Sakarya Nehri Havzasında Karasu ile Kaynarca sınırları içinde yer alan longoz, denize 2 km mesafede 12 km uzunluğunda 1km ile 1,5 km genişliğinde sulak alan olarak biliniyor.

"Yaban Hayatı Koruma Sahası" olarak ilan edilen bölge yeniden yapılan düzenleme ileYaban Hayatı Geliştirme Sahası olarak tescil edildi.

1.Derece Doğal sit alanı olan longozda 235 farklı kuş türü, tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap gibi canlılar yaşıyor.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, "Acarlar Longozu Yönetim Planı ve Acarlar Longozu Sulak Alan Koruma Bölgeleri sınırları Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından 02.04.2009 tarihinde onaylanarak bir bütün olarak kabul edilmiştir.Birinci 5 yıllık uygulama döneminin sona ermesi sebebiyle revize edilen 2016-2020 Dönemi Acarlar Longozu Sulak Alan yönetim Planı Ulusal Sulak alan Komisyonu'nun 24.122015 tarihli toplantısında onaylanarak yürürlüğe girmiştir.Acarlar Longozu 07.02.2019 tarih ve 31550 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Makam Olur'u ile "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan"olarak tescil edilmiştir." ifadelerine yer verildi

26 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?