MEB-DER Sapanca'da yeni projeyi anlattı

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen yeni projeleri En Yakın Arkadaşım Akranım Projesini Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nde anlattı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Başkanı Ali Akıllı, Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede ile Şube Müdürleri Çiğdem Ayanoğlu ve Seyfettin Kaymakçı'yı ziyaret ederek dernek çalışmaları ve yeni projeleri hakkında bilgi verdi.

Akıllı: ''Meb-Der Milli Eğitimciler Birliği Derneği kendisine, ülkesinin maddi ve manevi kalkınmasına katkı sağlamayı, gençlerimizin bütün insanlığa örnek nesiller olarak yetiştirilmesini, eğitimcilerimizin mesleki dayanışmasını, ülkemizin milli ve manevi değerlerinin gelişmesiniamaç edinerek kurulmuştur.

2015 yılında '' Bi Dünya Kadın: Sakarya Örneklemi Projesi '' İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından onaylanarak desteklenmeye değer bulunmuştu.

2016 yılında MEB-DER Milli Eğitimciler Birliği Derneği Türk Patent Enstitüsü tarafından marka olarak tescillendi.

Yaklaşık bir yıl süren bir çalışma ile MEB-DER Eğitim Günlüğü yazılarımızı bir kitapta topladık. 2017 yılında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile protokol yapılarak fonsuz, tamamıyla gönüllülük esasıyla Çocuk Evleri Sitelerinde ''Bir Tema Bir Tebessüm Projesi'' ne başladık.

2017 yılında ayrıca yönetim kurulu üyelerinin eğitim ve gündeme dair köşe yazıları derlenerek YETMEZ Mİ? adlı kitap yayınlanarak kültür hayatına kazandırdık.

Son olarak 2017 yılında '' En Yakın Arkadaşım Akranım Projesi İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi tarafından onaylanarak desteklenmeye değer bulunmuştur.

Proje kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği protokolü yaptık.

Akran zorbalığı, bir ya da birden çok öğrencinin kendilerinden daha güçsüz öğrencileri kasıtlı ve sürekli rahatsız etmesiyle sonuçlanan ve kurbanın kendisini koruyamayacak durumda olduğu bir saldırganlık türüdür.

PROJENİN KONUSU

Akran zorbalığı çocukların arkadaşları tarafından maruz kaldıkları fiziksel, cinsel ya da sözel şiddettir'okul şiddeti' olarak da adlandırılır.

Her yaş grubundaki çocukların arasında görülebilir. Tanımından da anlaşılacağı üzere, kapsadığı davranışlar çok geniştir. Hakaret ve dışlamadan, tehdit ve haraca kadar uzanan geniş bir aralığı vardır ve bu yüzden de tehlikeli bir okul çağı sorunudur.

Bu sorunu tanımlarken dikkat edilmesi gereken, yaşanan şiddetin kasıtlı ve devamlı olup olmadığıdır. Akran zorbalığının en başta gelen nedenleri: okullardaki öğrenci kalabalığı, öğrencilerin kendi aralarında yaşadıkları yoğun rekabet, düşük özgüven seviyesi, düşük özsaygı olarak sayılabilir.

PROJENİN AMACI

Okullarda akran zorbalığı konusunda farkındalık oluşturmak, öğrencilerin kendilerine güvenmelerinin kaybolmasına engel olmak, okullarda şiddet oranlarını düşürmek, öğrencilerin özgüven ve özsaygı kaybını önlemek, okullarda disiplin olaylarını azaltmak ve öğrencilerin devamsızlık oranlarını minimuma indirmek, saygılı bilinçli ve kendine güvenen bir nesil inşa etmek, Türk ve mülteci öğrencilerin kaynaşmasını sağlamak, öğrencileri akran zorbalığına bağlı depresyon, dikkat kaybı, kaygı bozukluğu gibi hastalıklardan korumak, öğrencilerde ekip ruhu, işbirliği, şefkat ve merhamet duygularını geliştirmektir'' dedi.

Sapanca İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Nuri Dede: ''MEB-DER 'in çalışmalarını yakından takip ediyorum, yeni projelerinin eğitim öğretim ortamları ve öğrenciler için hayırlı olmasını diliyorum.

Çok güzel bir konuda proje hazırlanmış, akran zorbalığı çok yoğun karşılaşılan bir durum ve inşallah bu çalışma ile önemli ölçüde gelişme sağlanmış olacaktır'' dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Dede dernek yöneticilerine teşekkür etti.

Ziyaret sonunda Ali Akıllı, MEB-DER Yayınlarından Yetmez mi adlı kitaplarını ve kurumsal Tablolarını takdim etti.

23 Ağustos 2017 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?