İnşaatcılar için mesleki yeterlilik konferansı yapıldı

İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Konferansı Adapazarı Orhan Gazi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

İnşaat Sektöründe Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Konferansı Adapazarı Orhan Gazi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi (İNTES MYM) ve Adapazarı Belediyesi tarafından organize edilen Konferansa Sakarya Valisi Mustafa Büyük, İNTES Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Erdoğan, Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Bayram Akbaş, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Bahaettin Kaptan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Aydın ve firma yetkilileri katıldı.

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli"nin sunumu ile başlayan Konferansta açılış konuşmalarının ardından teknik sunum Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi Necati Aksoy tarafından gerçekleştirildi.

İNTES MYM tarafından verilen, Türk Akreditasyon Kurumu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu onaylı 'Mesleki Yeterlilik Belgeleri"nin 3194 sayılı 'Yapı Müteahhitlerinin 'Kayıtları İle Şantiye Şefleri Ve Yetki Belgeleri Ustalar Hakkında Yönetmelik" ve 'Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ" hükümleri çerçevesinde zorunlu olduğunu aktaran Aksoy; "İşi bilen ve bilmeyen arasındaki farkın anlaşılabilmesi için, işçinin maaş ve sosyal hak taleplerinde kendini kanıtlayabilmesi için, yasal zorunlulukların yerine getirilebilmesi için, işverenin işe uygun aday seçebilmesi için bu belge gereklidir" dedi.
Ahşap kalıpçı, alçı levha uygulayıcı, alçı sıva uygulayıcı, betonarme demircisi, betoncu, duvarcı, endüstriyel boru montajcısı, inşaat boyacısı, iş sağlığı güvenliği elemanı, ısı yalıtımı, iskele kurulum elemanı, panel kalıpçı, seramik karo kaplamacısı, ses yalıtımcısı, sıvacı, su yalıtımı, tünel kalıpçı, yangın yalıtımcısı gibi meslek grupları belge alabilecekler.

Mesleki yeterlilik sınavlarının Türkiye"nin her yerinde gerçekleştireceğini belirten Aksoy, belge geçerlilik süresinin 5+5 10 yıl olduğunu söyledi.

26 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?