Kış sonundaki gribe aman dikkat!

Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Füsun Çelikkol, kış mevsiminin sona erdiği günlerde gribe karşı uyardı.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Çelikkol, "Gribin 5 günlük rutin bir tedavisi var. Bunun yanında klasik ateş düşürücüler burun spreyleri, bol hidrasyon istirahat, bol c vitamini almasını tavsiye ediyoruz" dedi.

GRİP VE NEZLE

Kış mevsiminin son günleri olmasına rağmen nezle ve grip vakaları artmaya devam ederken Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Füsun Çelikkol, grip ve nezle konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Birçok çocuğun bu enfeksiyon hastalıkları nedeniyle sıkıntılı zamanlar yaşadığına dikkat çeken Uzm. Dr. Çelikkol, "Grip ve nezle dendiği zaman ilk akla gelen burun akıntısı, öksürük gibi belirtiler akla geliyor. Peki nezle ile grip arasında fark nedir? İkisi aynı hastalık mıdır? Toplumda bütün hapşırıklı, öksürüklü hastalıkların hepsi grip olarak adlandırılıyor. Halbuki nezle ile gribin sebebi ve klinik bulguları arasında çok büyük farklılıklar vardır. Grip , influenza dediğimiz bir virüs ile olmaktadır. Nezle genellikle hafif ateş burun akıntısı ve öksürük ile seyrederken grip bilhassa kış aylarında yoğun şekilde görülen, bebek ve çocuklar için ciddi riskler oluşturabilen bir hastalıktır. Gribin belirtileri arasında burun akıntısı, öksürük vardır ama özelikle 3-4 gün arasında 39.5-40 arasında seyreden inatçı ateş, baş ağrısı, yaygın eklem ve kas ağrısı görülür. Yani grip yorgan yastık insanı yatılır" dedi.

SALGIN BELİRTİSİ VAR MI?

Sağlık Bakanlığına iletilen verilere bakıldığında bir salgın olduğunu söylemenin çok zor olduğunbu vurgulayan Uzm. Dr. Çelikkol, "Şu anda yaşanan tüm vakalar kış mevsiminde görülebilecek vakalardır.Gribe sebep olan etkenlerin bir tanesi evet 2009 yılında salgın yapan H1N1 virüsü dediğimiz domuz gribi virüsüdür. Ancak tüm virüslerde olduğu gibi birkaç yıl içinde tüm dünyayı etkileyebilecek bir salgına neden olma yetisini kaybetmiş ve diğer mevsimsel influenza etkenleri arasında yerini almıştır. Yani domuz gribi artık mevsimsel grip etkenleri arasında yer almakta ve salgınlara sebep olmamaktadır" diye konuştu.

GRİPTEN NASIL KORUNABİLİRİZ?

Uzm. Dr. Çelikkol gripten korunmanın yollarını ise şöyle özetledi: "Gripten korunmanın en etkili yolunun aşı olduğu gösterilmiştir.Bu nedenle grip sezonu öncesinde özellikle hastalığın ağır seyretmesi beklenen ve hatta ölümlere sebep olabileceği ön görülen kişilerin grip aşısı yaptırılması önerilmektedir. Sağlık bakanlığı ülkemizde grip aşıları hekim reçetesi ile risk grubundaki kişilere ücretsiz olarak yapmaktadır. Ama son yıllarda halk arasında her yıl virüs mutasyona uğruyor, zaten grip aşılarının da her yıl içeriğinin değiştiği, aşı oldum ama yine grip oldum tarzda sızlanmalarını çok duymaya başladık. Ama yine de aşı olmakta fayda var. Çünkü hem domuz griplerinin artık bu kadar kolay atlatılmasında önceki yıllarda yapılan aşıların faydalı olduğu, hem de vücut hazırlıklı olduğu için semptomları daha rahat atlatabiliyoruz. Ben her yıl kendime ve çocuğuma grip aşısı yapıyorum.

Domuz gribi ve diğer mevsimsel griplerden korunmak için yapılabilecek şeyler var. En önemli kriter bu dönemlerde mümkün oldukça kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır. Kalabalık ortamlar, kapalı ortamlar kış mevsiminde hepimiz için risk oluşturuyor. Mecbur kalmadıkça toplu alanlarda bulunmamak, mümkün olduğu kadar sık su ve sabunla elleri yıkamak, eğer kalabalık ve kapalı ortamlarda bulunulacaksa, sık sık havalandırma yapılması önerilmektedir."

NASIL TANI KONUYOR?

Grip (influenza) tanısının nasıl konulduğuna da değinen Uzm. Dr. Çelikkol, "Öykü ve klinik bulgularına göre gripten şüphelenen hastalarda tanı yöntemi oldukça basit. Burundan kulak çubuğuna benzer bir aparatla akıntı örneği alınıyor. Yaklaşık 30 ile 45 dakika içinde test sizin grip olup olmadığınızı gösteriyor.Testtin pozitif olması sizin %100 grip olduğunuzu gösteriyor ama negatif olması maalesef değişik nedenlerden dolayı %100 grip olmadığınızı göstermeyebiliyor.Peki testtin sonucu pozitif çıktı. Gribin farklı bir ilacı ya da tedavisi var mı? Grip tanısı konulan hastalarda eğer kişiler risk grubunda değillerse, gribal enfeksiyonlarda herhangi bir extra ilaç vermeye gerek yok. Peki, bu risk grupları kimlerden oluşuyor diye soracak olursak; İki yaşın altındakiler, Hamileler, 65 yaş üstündekiler, Kronik akciğer hastalığı, karaciğer enfeksiyonu, bağışıklık sistemi baskılanmış hastalığı olanlar, kemoterapi alan kanser hastaları, organ nakli yapılan hastalar oluşturuyor. Bu tarz hastalarda şikayetler başlar başlamaz yakın takip gerekiyor ve 3-4 gün içinde şikayetlerde, semptomlarda artış görülürse tekrar hastaneye başvurması öneriliyor. En önemlisi bu gruptaki hastalara ne kadar erken dönemde antiviral özelliği olan oseltamivir etken maddeli ilacı başlarsak o kadar iyi sonuçlar alınıyor. Gribin (influenzanın) 5 günlük rutin bir tedavisi var. Bunun yanında klasik ateş düşürücüler burun spreyleri, bol hidrasyon istirahat, bol c vitamini almasını tavsiye ediyoruz" dedi.

DOMUZ GRİBİNDE PANİKLİYORLAR

Uzm. Dr. Çelikkol son olarak ise şunları kaydetti: "Grip özellikle halk arasında bilinen domuz gribi tanısı koyduğunuz ailelerin tepkisi nasıl oluyor? İşte bu nokta cidden bazen çok problem olabiliyor. Ben genellikle hastalarıma tanısını domuz gribi olarak söylememeye çalışıyorum. Çocuklarının mevsimsel bir grip geçirdiğini kendilerini ortalama 3-4 gün devam edecek bir ateşli dönemin beklediğini, çocuğun çok halsiz ve özellikle iştahsız olabileceğini belirterek panik olacak bir durum olmadığını ama hangi durumlarda mutlaka tekrar sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtiyorum.Ama bazen hastalar özellikle bunun domuz gribi olup olmadığını ısrarla soruyorlar. Bu durumda çoğu zaman hastalarım panikleyebiliyorlar. Ama gene de çoğu zaman onlara bunun eskisi gibi büyük bir soruna sebep olmadığını dilimiz döndüğü kadar anlatmaya çalışıyorum. Burada önemli olan risk gruplarını tanımlamak. Kimlerin ağır geçilebileceğini bilmek, onları yakından takip etmek önemli. Yoksa bir sürü insan gribe her yıl olduğu gibi yakalanacak ama mutlaka halkımızın düşündüğü gibi mutlaka ölümcül seyredecek diye bir şeyin olmadığını bilmek ve bunu anlatabilmektir."

20 Şubat 2019 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Selma ince - Dr hanıma tavsiye üzerine muayene olmuştuk influenza teşhisini koyan başka bir doktor yatış yapmamızı söylerken füsun hanım bunu evde sıvı takviyesi ve bir kaç önlemle atlatanileceğimizi söyledi ve öylede oldu kendisi çocuk sağlığında tavsiye ettiğim tek doktordur . Teşekkürler füsun hocam .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53
05

Ayşenur yıldız - Doktorumuza çok tesekkur ediyoruz maalesef bulaşıcı özelliği yüzünden ailecek domuz gribi olmustuk çok güzel bilgilendirdi bizi ve ilgilendi kendisine tekrar teşekkür ediyoruz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53
04

Can demir - Çocuğum influenza olmuştu füsun hocamın engin bilgileri sayesinde çok tedirgin olmadan atlattık.kendisine ve konak hastanesine teşekür ederiz böyle değerli hocaları şehrimize kazandırdıği için...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53
03

Ayşegül sönmez - Bizi aytınlattığınız için teşekkür ederiz doktor hanım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53
02

Neslihan - Açıklayıcı ve merak edilenleri net bir şekilde bilgi verdiğiniz için teşekkürler Füsun hanım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53
01

ercan aktaş - Bu konuda bizi bilgilendiğiniz aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Füsun Hanım meslek hayatınızda başarılar dilerim. Saygılarımla

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 10:53


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?