Birbirimize ihtiyacımız var!

İl Sağlık Müdürlüğü, 'Güvenli Kan' için yapılan çalışmaları anlattığı açıklamada 'her ferdin ''Birbirimize ihtiyacımız var'' bilinci içinde sorumlu davranması sonucunda Güvenli Kan Temini projesi verimli olarak yürütülebilecektir' denildi

İl Sağlık Müdürlüğünün "Güvenli Kan" için yapılan çalışmalarla ilgili açıklama aynen şöyle;
"Dünyada kan bankacılığının özellikle son 20 yıl içinde göz kamaştıran bir hızla gelişme içerisinde olduğu gözlemlenmektedir.
Türkiye'de ilk kan transfüzyonu 1921 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılmış, 1957 yılında da Türkiye Kızılay Derneğince "Kamu Kan Bankaları" hizmete açılmıştır.
Halen, öncelikle kendi hastalarının ihtiyacı için kan toplayan "hastane kan merkezleri" ile, tüm hastalar için kan toplayan "Kızılay Kan Merkezleri" kan bankacılığı alanında hizmet vermektedirler.
Ülkemizde kan merkezleri kanı toplayan ve dağıtan birimler olarak görev yapmaktadır.
Tıp bilimindeki gelişmeler kan merkezlerini tüm dünyada büyük araştırma ve üretim merkezlerine dönüştürmüş ve güvenli kan kavramı gündemde en üst sıraya yerleşmiştir.
"Güvenli Kan" denildiğinde, hastaya verildiğinde ek olumsuzluklara neden olmayan, kaynağı takip edilebilen, virüs, bakteri ve parazit gibi mikroorganizmaları, ilaçları, kimyasal maddeleri içermeyen kan anlaşılmalıdır.
Böyle bir kanın hastaya verilmesi, riski çok azaltır, hatta ortadan kaldırır.
Güvenli kanın temininde ilk olarak kanı bağışlayacak kişinin tamamen sağlıklı olması ve kanla bulaşan enfeksiyon hastalıklarını taşımıyor olması gerekmektedir.
Bu ancak kan bağışlamak için merkezlere başvuran kişilere doğru soruların yöneltilmesi ve bağışta bulunan kişinin de bu sorulara içtenlikle ve doğru olarak cevaplar vermesi ile mümkün olabilir.
Güvenli kan konusunda yapılması gereken bir diğer işlem ise, alınan tüm kanların kanla bulaşan enfeksiyonlar yönünden tarama testlerinden geçirilmesidir.
Tüm dünyada hepatit B, hepatit C, AIDS ve sifilis taraması zorunlu testlerdir.
Ülkemizde de Bakanlığımızın çıkarttığı yönetmelik ve genelgeler ile zorunlu testler kapsamına alınmış durumdadır.
Ancak unutulmaması gereken bir konu bu testlerin yüzde 100 güvenli kabul edilemeyeceğidir.
En gelişmiş tekniklerde bile yetersizlik söz konusu olup güvenli kanın sağlanmasında yapılması gereken bağışta bulunan kişilerin bilinçlendirilmesidir.
2007'de çıkarılan yeni Kan ve Kan Ürünleri Kanunu'yla iki önemli değişiklik yapılmış oldu. Bunların ilki,
Bölgesel kan merkezleri,Kan Bağış Merkezleri ve Transfüzyon Merkezlerinin oluşturulmasıdır.
-Bir diğer önemli değişiklik ise plazma ürünleri üretim tesisinin açılmasına izin verilmesidir.
Hedefimiz kanın da acil durumda kullanılan bir ilaç gibi değerlendirilip hastanelerimizde hastaların her zaman kullanımına hazır şekilde tutabilmek ve hastalarımızın artık bu tür ihtiyaçlar için nerede kan bulurum düşüncesi ile merkez merkez dolaşmalarının önüne geçmektir.
Bakanlığımızca Türk Kızılayının bu alandaki çalışmalarına destek olunmuş, Güvenli Kan Temini Projesi kapsamında bazı hastanelerimiz ile Kızılay arasında protokol yapılmıştır.
"Güvenli Kan Temini Projesi" hazırlanmış ve proje 1 Haziran 2005 tarihinde hayata geçirilmiştir.
Başarıyla yürüyen bu projeyle gönüllülerden alınan kanın, usulüne uygun alınması, gerekli testlerden geçirilip sağlık kuruluşuna iletilmesi ve tüm aşamaların otomasyon altında izlenerek ve kaydedilerek yapılması amaçlanmaktadır.
Projemizin nihai hedefi, Türkiye'nin her ilinde Kızılay kan bankacılığının, Bölge kan merkezleri ve bu bölgelere bağlı kan bağış birimleri şeklinde teşkilatlanması ve faaliyete başlamasıdır.
Bu projeyle ülkemizin ihtiyacı olan kan ürünlerinin tümünün Bölge Kan Merkezleri aracılığıyla toplanması ve toplanan kanların da yüzde 60'tan fazlasının "düzenli kan bağışçıları"ndan elde edilmesi amaçlanmaktadır.
Projenin esas getirisi, kan istismarının ortadan kaldırılması ve kan ihtiyacı olan vatandaşların bu hizmeti ülkenin her yerinde şartsız ve gecikmesiz olarak alabilmesi olacaktır.
İhtiyaç duyulan kan ürünü hastaneler tarafından on-line Kızılay'a bildirilecek, Kızılay tarafından o sağlık kuruluşuna ulaştırılacak, tüm muhasebe işlemleri Kızılay ile ilgili sosyal güvenlik kuruluşları arasında on-line olarak gerçekleştirilecektir.
Proje bitiminde hiç kimse kan ürünü almak için elinde reçete, kan merkezlerine gitmeyecek, ekonomik olarak bir yük altına da girmeyecektir.
Gerek güvenli kanın toplanması ve kullanımı, gerekse kan merkezlerinin olması gereken standartlara ulaşması hizmet içi eğitimler sürmektedir.
Tabi tüm bu hizmetler, öncelikle vatandaşlarımızın kan bağışlama konusunda titiz olması ve her ferdin "Birbirimize ihtiyacımız var" bilinci içinde sorumlu davranması sonucunda verimli olarak yürütülebilecektir."
Kamuoyuna duyurulur.

13 Mar 2012 - 13:44 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.745.546 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?