Vali Coş'a okul müdürü açığa alma tepkisi!

Aktif Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Osman Bahçe, Vali Hüseyin Avni Coş’un özgür basına destek amaçlı basın açıklaması yapan sendikanın Sakarya Şube Başkanı Muhsin Topçi'yi okul müdürlüğü görevinden açığa almasına tepki gösterdi

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Bahçe, "Sayın Vali, bu kararıyla kanunları, anayasayı, uluslararası hukuku ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 genelgesini takmıyorum' demiştir." diye konuştu.

Bahçe, Muhsin Topçi ve sendika yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Sakarya Beylik Kepap Tesisleri'nde basın toplantısı yaptı. Vali Coş'un Topçi'yi görevden almasıyla Anayasa'nın Kanun Önünde Eşitlik ilkesini düzenleyen 9. Maddesi, Düşence ve Kanaat Hürriyeti'ni düzenleyen 25. maddesi, Düşünceyi Açıklama ve Yayma Hürriyeti'ni düzenleyen 26. Maddesi, Basın Hürriyeti'ni düzenleyen 28. maddesi, Gösteri ve Yürüyüş Hakkıını düzenleyen 34. maddesini ihlal ettiğini dile getiren Bahçe, ayrıca sendika kurma yetkisi veren 51. maddesi, Sendikal Faaliyet hakkını düzenleyen 52. Maddisini ve uluslar arası hukuku hiçe saydığını söyledi.

"RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN GENELGESİNİ TAKMADI"

Sendikal faaliyetlerle ilgili valinin 3 Başbakanlık Genelgesi'ni de takmadığını vurgulayan Bahçe, valinin haddini aştığını kaydetti. Şimdiki Cumhurbaşkanı, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2003/ 37, 2005'e 14, 2010/2 sayılı genelgede sendika yöneticisi kamu görevlilerinin görevi ile ilgili olmayan konularda yapacakları basın açıklamaları ve mesai saati dışında sendikal faaliyetlere katılanlar hakkında disiplin soruşturması yapılamayacağının belirtildiğini ifade eden Bahçe, valinin bu genelgeleri de hiçe saydığını vurguladı.

2005/14 genelgesinde 3. Maddesinde " Kamu görevlisi hakkında, kamudan uzaklaştırma tedbiri, yani açığa alma, ancak ilgili personelin yürütmekte olduğu görevin, yürütmekte olduğu soruşturmayı etkileyeceği yönünde açık ve güçlü bir ihtimal bulunması halinde yapılır. Sendika ve konfederasyon il ilçe temsilcileri ile sendika şubesi, sendika ve konfederasyon yöneticilerinin yürütmekte oldukları sendikal faaliyetler kapsamında görevleri ile ilgili olmayıp doğrudan yapacakları basın açıklamaları hakkında disiplin soruşturması yapılmayacaktır.' İfadesi yer aldığının altını çizen Bahçe, açıklamasını şöyle sürdürdü: " Sendika başkanı gitmiş adliye önünde basın açıklaması yapmış. Okul müdürlüğü görevini yürütmesinde ne gibi bir sakınca olabilir. Ben müfettişim. Biz müfettişler, açığa alma tedbirini şu hallerde teklif ederiz; Bir ahlaksızlık varsa, taciz ve benzeri şeyler varsa, o yönetici öğretmen açığa alınır. Yolsuzluk, hırsızlık varsa o yönetici açığa alınır. Sahte belgelerle yolsuzluğunun, hırsızlığının üstünü örtmesin diye. Ama adliye önünde basın açıklaması yapan, bir personeli açığa alamazsınız. Bu Başbakanlık emri talimatına, anayasaya, yasalara aykırıdır, ben sizi takmıyorum demektir. Açık ve net."

Okul Müdürü Muhsin Topçi'nin, okul ile ilgili konuda validen izin almadan açıklama yapamayacağını, ancak sendika başkanı Muhsin Topçi'nin sendikal faaliyetler konusunda izin almasına gerek olmadığına dikkat çeken Bahçe, " Sendika faaliyetleri için herhangi bir makamdan onay almak zorunda değildir. İstediği mekanda, istediği mecrada, gümbür gümbür açıklamalarını yapar. Kimse de onun hakkında sen niye açıklama yapıyorsun diye, idari soruşturma yapamaz. Sendikacılık devletin sivil topluma tanıdığı bir haktır. Anayasal bir haktır, bu hakkın kullanılmasına hiç kimse mani olamayacaktır şeklinde Başbakanlık genelgeleri var. Başbakanlık genelgesini ?takmıyorum' diyebilir sayın vali, kanunlarımız var, kanunları da ?takmıyorum' diyebilir sayın vali, Anayasamız var. Anayasa'yı da ?takmıyorum' diyebilir sayın vali, devletimizin altına imza koyduğu uluslar arası hukuk var. Bu açıdan biz bütün yetkililerimizi sayın vali başta olmak üzere, değerli il yöneticileri başta olmak üzere , banklık yetkilileri başta olmak üzere bütün yetkililerimizi a'dan z'ye devlet adına yetki kullanan herkesi yasal sınırlarına dönmeye çağırıyoruz. Herkesin haddini ve haklarını bilmesi lazım. Biz hakkımızı haddimizi biliyoruz ama yetkililerimiz kendi sınırlarını bilmeli." şeklinde konuştu.

"TARİHİN KARANLIK SAYFALARI MİLLETİN SESİNİ KESMEK İÇİN DEBELENENLERLE DOLUDUR"

Sınırları aşan müdahalelerden, milletin sesini kesmeye yönelik adımlardan uzak durulması çağrısında bulunan Bahçe, açıklamasını şöyle sürdürdü: " Çünkü tarihin karanlık sayfaları bu milletin sesini kesmek için debelenenlerle doludur. Kim ne yaparsa yapsın bu aziz milletin sesini kesememiştir. Bundan sonra da kesemeyecektir. Ayrıca valinin Anayasa'yı, yine uluslar arası müktesebatı hiçe sayan anlayışlar ülke düzeyinde yapılırsa diktatörlüktür, il düzeyinde yapılırsa Derebeyliktir. Derebeylik düzeninin orta çağda kaldığını, herkes bilsin. Bilmeyeni bir şekilde bu millet bildirmesini bilir. Cumhuriyeti kurduğumuz gün bu aziz millet saltanatı da tarihin kararlık sayfalarına gömmüştü. Derebeylikleri de tarihin kara sayfalarına gömmüştü. Bir daha kafasını çıkartmayacak şekilde. "

"VALİ AÇIĞA ALMAKLA SENDİKAL FAALİYETLERİMİZE , ÜYE SAYISININ ARTMASINA DESTEK VERMİMİŞ OLDU"

Bahçe,Topçi'nin basın açıklaması yaptığı gün 1 günlük yıllık izinde olduğu, ayrıca açıklamanın 12.30'da olması sebebiyle mesai saati dışında da olduğunu belirtti. Bahçe, valinin sendika yöneticilerinin okuldaki görevinden açığa almakla sendikal faaliyetlere daha fazla zaman ayırmalarına imkan verdiğini de esprili şekilde şöyle anlattı: "Değerli yöneticilerimiz mesailerinden dolayı sendikal faaliyetlere vakit ayıramıyorlardı. Onları birazcık vakte ihtiyaçları var, onları açığa alalım, 3 ay onlara zaman tanıyalım, ilçe ilçe, okul okul gezsinler, sendikanın üye sayısı artsın ve bir an önce şube binasının kurdelasını hep birlikte keselim, şeklinde vali beyin bir temennisi olduğu şeklinde, iyi niyetimizi taşıyoruz. Sayın Valimiz arkadaşlarımızın sendikal faaliyetlere daha fazla zaman ayırabilmesi için açığa alarak onlara zaman kazandırdı. Kendilerine teşekkür ediyoruz, desteklerini bekliyoruz, sendikamızın kurdelası da beraber keseriz."

15 Oca 2015 - 18:12 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.932.637 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!