'AK Parti de Kendi Özeleştirisini Yapmalıdır!'

Sakarya'daki 433. hafta basın açıklamasında Türkiye'nin zorlu bir süreçten geçtiği ifade edilerek yaşananlardan ders alınması ve günübirlik politikalardan vazgeçilmesi gerektiği belirtildi

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya'daki 433. hafta basın adalet ve özgürlükler eyleminde son dönemde yaşanan siyasi kriz değerlendirildi. Ortadaki krizin bölgesel gelişmelerden bağımsız olarak değerlendirilemeyeceği belirtilen açıklamayı Diriliş Saati Dergisi'nden Muhammed Emin Duman'ın okudu. Duman "Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Ortalık toz duman... Başbakanın iddiasına göre ortada siyasi bir komplo var. Komplo dış güçler tarafından planlandı ve Türkiye'deki güvenilir müttefikleri olan Gülen Cemaati tarafından uygulamaya sokuldu. Biz siyasi komplo iddiasının doğru olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bu kabul, Ak Parti iktidarını aklamaz. 2002'den bu yana küresel güçlerin kredi açtığı mevcut iktidar ne oldu da kredibilitesini kaybetti? Hükümetin bu süreçteki icraatlarına baktığımızda hiç de bağımsız/milli refleksler vermediğini, aksine Amerika'nın başına çektiği küresel güçlerle işbirliği içinde yol aldığını gözlemliyoruz. Bugün yaşananların temelinde küresel güçlerin strateji değişikliğinin yattığına inanıyoruz." dedi.

Basın açıklamasının devamında "Küresel güçler 30 seneye yakındır desteklediği ılımlı İslam projesinden vazgeçme eğilimindedir. Bunun ilk işaretlerini Mısır'da verdiler. Türkiye yeni bir aşama olarak görülebilir. Temennimiz Türkiye'nin gerçekten bağımsız bir çizgiye gelmesi ve İslam dünyasında örneklik teşkil etmesidir. Ancak, bunun için günü birlik politikalar değil, sosyal/kültürel/siyasi ve ekonomik olarak yapısal değişiklikler öngören orta ve uzun vadeli politikalar geliştirilmesi gereklidir. Bunun mümkün olup olmadığını, Ak Parti'nin ne denli bağımsız bir çizgide seyredeceğini önümüzdeki süreçte hep beraber gözlemleyeceğiz." denildi. Gazze'deki gelişmelerin de değerlendirildiği açıklamada Gazze İsrail'in boykot çağrısına destek verilmesi gerektiği hatırlatıldı. Roboski'yle ilgili pankart ve dövizlerin taşındığı eylem, "Uludere/Roboski'de gerçekleşen katliamın 2. yıldönümü... Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Yaşananları unutmadığımızı hatırlatıyor, adalet talebimizi yeniliyoruz." çağrısıyla son buldu.

433. Hafta Adalet ve Özgürlükler Eylemi Basın Açıklaması Tam Metni

AK PARTİ KENDİ ÖZELEŞTİRİSİNİ YAPMALIDIR!

Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Ortalık toz duman...

Başbakanın iddiasına göre ortada siyasi bir komplo var. Komplo dış güçler tarafından planlandı ve Türkiye'deki güvenilir müttefikleri olan Gülen Cemaati tarafından uygulamaya sokuldu.

Biz siyasi komplo iddiasının doğru olduğunu kabul ediyoruz. Ancak bu kabul, Ak Parti iktidarını aklamaz.

2002'den bu yana küresel güçlerin kredi açtığı mevcut iktidar ne oldu da kredibilitesini kaybetti?

Hükümetin bu süreçteki icraatlarına baktığımızda hiç de bağımsız/milli refleksler vermediğini, aksine Amerika'nın başına çektiği küresel güçlerle işbirliği içinde yol aldığını gözlemliyoruz.

Uluslararası sermayenin at koşturduğu, batılılaşmanın hız kesmeden devam ettiği, Amerika ve batılı müttefiklerinin gazı ile Suriye bataklığına saplanmış bir Türkiye var önümüzde...

Bugün yaşananların temelinde küresel güçlerin strateji değişikliğinin yattığına inanıyoruz. Küresel güçler 30 seneye yakındır desteklediği ılımlı İslam projesinden vazgeçme eğilimindedir. Bunun ilk işaretlerini Mısır'da verdiler. Türkiye yeni bir aşama olarak görülebilir.

Temennimiz Türkiye'nin gerçekten bağımsız bir çizgiye gelmesi ve İslam dünyasında örneklik teşkil etmesidir. Ancak, bunun için günü birlik politikalar değil, sosyal/kültürel/siyasi ve ekonomik olarak yapısal değişiklikler öngören orta ve uzun vadeli politikalar geliştirilmesi gereklidir. Bunun mümkün olup olmadığını, Ak Parti'nin ne denli bağımsız bir çizgide seyredeceğiniönümüzdeki süreçte hep beraber gözlemleyeceğiz.

İsrail Gazze'ye saldırmaya devam ediyor. Geçen hafta içindeki son saldırılarda 3 yaşındaki bir çocuk şehit oldu, 14 kişi de yaralandı. İsrail'in Filistinli Müslümanları hedef alan saldırıları son aylarda artış gösterdi. Gazze Hükümeti Sözcüsü, İsrail'in boykot edilmesi çağrısını yineledi. İsrail'in boykot edilmesi kapsamında yapılabilecek olanları şöyle sıralayabiliriz:

1)Tüm Müslüman ülkeler İsrail'le olan her türlü ilişkisini kesmelidirler.

2)Tüm Müslümanlar, İsrail/Amerikan menşeli ürünleri kullanmaktan acilen vazgeçmelidirler.

3)İsrail ve Amerika'nın İslam coğrafyasındaki ekonomik/kültürel/siyasi/sosyalamaçlar içeren tüm kurumları boykot edilmelidir.

İslam ümmetinin vahdet bilincini kuşandığı, adaletin hakim olduğu bir dünyanın kurulduğu günlerin yakın olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyoruz.

Bugün Uludere/Roboski'de gerçekleşen katliamın 2. yıldönümü... Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Yaşananları unutmadığımızı hatırlatıyor, adalet talebimizi yeniliyoruz.

28 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?