Ulaşım İş Sendikası'ndan Toplu Sözleşme açıklaması

Milyonlarca memurun beklediği Toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasının ardından Ulaşım İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Cihad Koray konuyla ilgili basın açıklaması yayımladı.

Ulaşım İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Cihad Koray Toplu Sözleşme görüşmeleriyle ilgili yayımladı yazıda şu ifadeler yer aldı;

"Toplu sözleşme görüşmeleri 01.08.2017 tarihi itibari ile başlamış bulunuyor.Bu süreçte masadaMemur-Sen 13 kişi ile, diğer iki sendika Genel Başkan düzeyinde sadece 1'er kişi ile masada oturacaklardır. Toplu sözleşme öncesi her ne kadar diğer sendikaların talepleri Devlet Personel Başkanlığına iletilmiş olsa da bunlar masada gündeme dahi gelmeyecektir. Memur-Sen ile hükümet arasında birkaç popülist talep üzerinden yapılan danışıklı döğüş sonrası hükümetin arzu ve isteği yönünde hazırlanmış teklif ve talepler Memur-Sen eliyle masaya getirilecek sözde pazarlık yapılıyor görüntüsü verilerektoplu sözleşme metniimzalanacaktır.

Toplu Sözleşme süreci, senaryosu hükümet tarafından yazılmış iki perdelik bir tiyatro oyunundan ibarettir. Oyunun esas aktörü Bakandır. Genel Yetkili sendikanın Genel Başkanı ise yardımcı aktörüdür. Diğer Genel Başkanlar figüran rolündedirler. Sessizce yerlerinde otururlar. Çünkü süreci yönlendirecek, yönetecek etkileri ve yetkileri yoktur. İmzalanan sözleşme metnine İtiraz ve karşı koyma veya yüksek hakem kuruluna götürme gibi yetkileri de yoktur. Eylem kararı alamazlar. Masada söz hakları bile Bakanın inisiyatifinde dilek ve temenni düzeyindedir. Bunlara rağmen o masada neden konu mankeni gibi otururlar anlaşılır gibi değildir.

Oyunun ilk perdesiGenel Yetkili Sendika ve Bakanın bulunduğu sahne ile açılır, ikinci perde İş kollarında yetkili olan federasyonlar ile hükümet heyeti ile havanda su döğme sahnesidir. Final sahnesi ise Genel Yetkili sendika ve Hükümet heyeti ile busüreçte konu mankeni olarak yer alan diğer iki sendikanın Genel Başkanlarının da yer aldığıtoplu resim çektirme töreniyle yapılır. Masada yetkili sendika sıfatı ile Memur Sen değil de bir başka Konfederasyonotursaydı bizim için olumlu bir yansıması olur muydu? Hayır hiç bir şey değiştirmezdi. Süreç yine Hükümetlerin istediği biçimde sonuçlanacaktır. Çünkü kanun yapıcı öyle tasarlamıştır. Yetkili Sendikanın elinden gelen tek şey, Toplu sözleşme metninin altına imza atmayarakYüksek Hakem kuruluna götürmektir.Yüksek Hakem Kurulu, 11 kişiden oluşan ve 6 üyesinin Hükümet tarafından belirlendiği kuruldur. Sanırım ne demek istediğimiz anlaşılmıştır. Bu yüzden 4688 sayılı Sendika kanunu ile arzu edilen ve beklentilerimizi karşılayacaksendikal mücadele verilemeyeceğinisöylüyoruz. Bu yüzden aynı kişilerden farklı şeyler beklemek boşunadır diyoruz. Bu yüzden temsilde adaletsizliği getiren "YETKİLİ SENDİKA MADDESİ KANUNDAN ÇIKARILMALIDIR" Diyoruz.

2012 öncesi yani Toplu Görüşme süreçlerigeride kaldı. O dönemlerde Sendikalar yetkili sendika ile hükümet arasında imzalanan metni diğer sendikalar kabul etmek zorunda değildi. Gerektiğinde iş bırakma eylemlerine varan tepkileri ortaya koyabiliyorlardı. 2010 Yılında yapılan referandum ile "YETMEZ AMA EVET" diyenlerin katkısıylasendikal yapıda bir çok şey değişti. Artık toplu sözleşme metni kanun niteliği taşıyor. Karşı gelmek; Yok. Bu sözleşmeyi tanımıyorum demek; Yok. İtiraz edilecek merci yok. Bir işe yaramayan tabanın gazını almak için cılızbasın açıklamaları haricinde iş bırakma gibi etkili eylem kararı almak; Yok. Alınacak eylemler kanunsuz sayılacağı için kurumların maddi kayıpları çalışanlara rücu edileceği gibi ağır cezalar ile karşı karşıya kalınacaktır. Sözün kısası; 4688 Sayılı Sendika yasası ile MEMUR SENDİKALARI en etkili olduğu yer olanalanlardan kurallarını hükümetin belirlediği kanun ile kurulan masaya oturtulmuş, 2012 yılında yapılan son düzenlemeler ile Toplu sözleşme masasının mahkumu haline dönüşmüşlerdir.Aynı kişilerden farklı şeyler beklemek boşuna umutlanmaktır. Bu toplu sözleşme süreci diğerleri gibi Kamu çalışanlarını tatmin edecek şekilde sonuçlanmayacaktır."

02 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?