Sapancalılardan 'Doğu Türkistan' açıklaması

SABED ve Özgür-Der'in çağrısı ile bir araya gelen Sapancalı Müslümanlar Doğu Türkistan'daki "Çin işkencesini" protesto etiler.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sapanca İlçe merkezinde Rüstempaşa Camii önünde teravih namazı çıkışında gerçekleştirilen bazın açıklamasında "Tevhid Adalet Özgürlük" "Uyan Diren Özgürleş" "Sapanca Uyuma Kardeşine Sahip Çık" sloganları atıldı.

SABED Başkanı Ömer SEVİM'in okuduğu basın açıklamasında "Çin yeni emperyal bir güç olarak Müslümanlara ve İslami kimliğe olan tahammülsüzlüğünü göstermektedir" denildi.

Açıklamanın tam metni:


DOĞU TÜRKİSTAN KAN AĞLIYOR ZULME SESSİZ KALMA

Değerli Sapancalı Müslümanlar

Mübarek Kitabımız Kuran'ın vahyedildiği ay olan Ramazan ayını idrak ettiğimiz şu günlerde Doğu Türkistan'da işgalci Çin yönetiminin yaptığı zulümleri protesto etmek için burada toplandık.

Bilindiği gibi İşgalci Çin yönetimi 64 yıldır Doğu Türkistan'ı işgal etmiş durumda ve burada müslümanlara hayat hakkı tanımadığı gibi İslam'ın sosyal ve toplumsal hayattan silinmesi için her türlü zulmü uyguluyor.

Doğu Türkistan Müslüman Uygurların yurdudur fakat İşgalci Çin yönetimi neredeyse bir aydır bölgeyi işgal altına almış durumda ve akla hayale gelmeyecek zulümler uyguluyor.

Oruç tutmak yasaklanıyor Doğu Türkistan'da. Müslümanlar oruç tutamıyorlar. Müslüman hanımlar sürekli taciz ediliyorlar. Marketlerde içki satışı mecburi hale getirilmiş durumda. Oruç tuttukları tesbit edilen müslümanlar katlediliyor.

Aziz Sapancalı müslümanlar;

Çin'in, Doğu Türkistan'daki halka uyguladığı zulmün en önemli nedeni halkın Müslüman olmasıdır. Çünkü komünist Çin, bölge üzerindeki hâkimiyet ve sultasını kuvvetlendirmeye karşı en büyük engel olarak halkın İslami kimliğini görmektedir.

Halkı dininden vazgeçirmek için her türlü yıldırma ve baskı yöntemini kullanan Çin şovenizmi, en fanatik dönemini komünist diktatör Mao'nun 1966-1976 yılları arasında uygulattığı Kültür Devrimi esnasında yaşadı.

Camiler yıkıldı, toplu ibadet yasaklandı, Kuran kursları kapatıldı ve bölgeye yerleştirilen Çinliler Müslümanları taciz etmek için her yolu denediler. Okullarda dinsizlik propagandası yapıldı. Ayrıca bütün iletişim araçları vasıtasıyla insanların dinden soğutulmaları için yoğun çaba harcandı.

Dini ilimlerin öğrenilmesi ve dini bilgilere sahip öncü kişilerin halkı eğitmeleri ise tamamen yasaklandı. Buna rağmen halkın İslami kimliği yok edilemedi.

Otuz yılda dört defa alfabelerinin değiştirilmiş olması da yine bölgedeki Müslümanlara yapılan asimilasyon uygulamalarının bir parçasıdır. Mao, kültür devrimine rağmen Çin alfabesine dokunmazken, Uygur alfabesini İslam harflerinden Kirilce'ye çevirmiştir. Bir müddet bu alfabe kullanıldıktan sonra Latin harflerine geçilmiş, ancak bu defa da Türkiye ile kültür köprüleri kurulmasın diye tekrar İslam harflerine dönülmüştür. Alfabe ile bu kadar sık oynamanın nesiller arası anlaşmayı ne kadar zor bir hale getireceği ise açıktır.

Bugün Doğu Türkistan'da işgalci Çin yönetiminin yaptıkları neyse Mısır'da darbeci Sisi'nin yaptıkları ile Suriye'de Katil Beşşar'ın yaptıkları odur.

İşgalci Çin yönetiminin yaptığı mecburi içki satışı zulmü neyse Türkiye'de geçen hafta mübarek Ramazan ayını kirleten sapkın zihniyet de odur.

Bizler Sapanca'dan dünyaya Birleşmiş Milletlere ve diğer Uluslar arası örgütlere seslenerek diyoruz ki;

İşgalci Çin yönetiminin uyguladığı bu zulüm ve katliamlar acilen durdurulmalıdır. Müslümanların yaşam hakları inanç hakları tesis edilsin.

Ve bütün müslümanları Doğu Türkistan'da yaşanan zulme duyarlı olmaya ve protesto etmeye ve Müslüman kardeşlerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

RabbimizinŞurasuresindebuyurduğugibi "Müslümanlar bir zulme uğradıklarında BİRLİK olup karşı koyarlar!"

Rabbimiz bizi dosdoğru yolundan ayırmasın ve bizleri ümmetin yeniden ihya ve inşasına çabalamak için güç ve kuvvet versin. Toplumu ifsad etmek isteyen sapkınların oyunlarını bozsun.

Rabbimiz bizleri hayatını ibadetlerini sadece Allah'a adayan kullarının arasına katsın.Doğu Türkistan'da zulüm altındaki müslümanlara Suriye ve Mısır'da zor şartlar altında yaşayan müslümanlara yardım etsin.

Değerli Sapancalı müslümanlar Rabbimiz şahitliğinizi kabul etsin. Geceniz mübarek olsun.

03 Tem 2015 - 09:20 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.794.968 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?